שחרור טראומת לידה לתינוקות דרך נשימה מעגלית (ריברסינג)

ריברסינג, נשימה מעגלית, נועדה לשחרר טראומות מהגוף. כיצד מסייעים לתינוק שרק נולד להיפטר כך מהכאב שחווה בדרכו לעולם?

יובל רומיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מה זה השדה הזה
לעיתים נזכר ברגעים הקשיםקרדיט: דניאל ריי ג'ונס

משך שעות התינוק גומא את המרחק הקצר מהרחם הבטוח לאוויר העולם. כולנו עברנו אותו. אבל הזיכרון איננו איתנו. כל כך הרבה עברנו מבחינה נפשית באותו פרק זמן הרה גורל - והחוויה עצמה מאיתנו והלאה. רק שאלות פתוחות נותרו, ותהייה עד כמה לידתנו עיצבה את מי שאנחנו: זה היה מפעים? הבנו מה קורה שם? היינו פעילים בתהליך? זה היה מפחיד? זה היה מחריד? ראינו את המוות מול עינינו הרכות?

איזה החלטות קיבלנו? איזו עמדה פסיכולוגית התגבשה מול החיים ביציאה לעולם? מבעד לייסורים, להיות או לא להיות? אצל חלקנו - מצב של ערפול הכרה ממש. סכנת חיים. תחושת החובה להחזיק מעמד, אולי? החשיבות של האחיזה בקיום הפיזי בכל מחיר נוכח כאב הדהדה בכל תא בגופנו ברגעים הקשים.

בשיטת הנשימות ריברסינג ("לידה מחדש") משתמשים בטכניקה של נשימה מעגלית, כלומר נשימה רצופה ללא הפסקה בין נשיפה לשאיפה ובין שאיפה לנשיפה כדי "לשחרר טראומות". זו חוויה פיזית שכוללת תחושות בכל הגוף, ולעיתים זיכרונות שצפים. היא יכולה להיות קלה או מטלטלת, ומעריציה מספרים על אופוריה שנמשכת ימים לאחר טיפול.

סדנת ריברסינג קבוצתיתצילום: טלי זהר

עד גיל 6 חודשים, ניתן להשכיב את התינוק על החזה של האם, ולנשום נשימה מעגלית. התינוק יסנכרן את הנשימה עם האם וישחרר את טראומת הלידה. זהו אחד התהליכים המרגשים ביותר ששני אנשים יכולים לעבור ביחד. הספונטניות והירידה ברמת השליטה במתח השרירים בזמן הנשימה מנטרלות את מנגנון ההדחקה של תחושות הגוף. הדבר מאפשר לגוף הזדמנות נוספת להכיל את חוויית הטראומה - הפעם בצורה יעילה ובטוחה, שמשקמת תפקוד עצבי. על אמיתותו של המודל שמתאר חוויה מחודשת של טראומת הלידה קשה לעמוד. אבל את האוויר בחדר אפשר לחתוך בסכין.

התינוק לעיתים בוכה. עד שלא ראיתי ריברסינג לתינוקות במו עיני, מעולם לא ראיתי בכי ששידר "תעזבו אותי בשקט, אני תכף מסיים איזה עניין". זה לא נמשך זמן רב. לאחר סיום הנשימות, התינוק נינוח ושקט. יש שינוי לטובה במצב רוחו, שמתבטא לאורך זמן. הקולגות המוערכים שלי ב-"בית להיוולד מחדש", כיום מרכז הכשרת מטפלי הריברסינג הגדול בישראל, מציעים התמחות ייחודית בטיפול בילדים. מי שמחפש את מקצוע העתיד בעבודה עם ילדים - זהו אחד הכיוונים המבטיחים ביותר בתחום האלטרנטיבי.

יובל רומיק

יובל רומיק | רגוע מכדי לדאוג

מטפל אלטרנטיבי ומורה למדיטציה ולהילינג. מטפל באמצעות תריסר שיטות טיפול אלטרנטיביות במחלות פיזיות, במצבי חוסר איזון נפשי, ובאנשים שמעוניינים להאיץ את תהליך האבולוציה הטבעי של הנפש. בעל ניסיון בתהליכי איזון ושיקום של מגוון בעיות מורכבות כגון סרטן, אלצהיימר, פרקינסון, HIV, סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

לאתר של יובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ