למי הולכים האורתופדים כשיש להם כאבי גב?

אינטגרציה מבנית, שיטה אמריקאית ותיקה ומוערכת, הצילה בישראל אלפים מניתוחי גב בשנים האחרונות, ונותנת מענה מדויק ואיכותי לבעיות אורתופדיות שכיחות כמו בלט (פריצת דיסק חלקית) ועקמת

יובל רומיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מה זה השדה הזה
הארכה של הגב מאפשרת רווחה לחוליותקרדיט: רוסמן רולפינג

בעיסוי עובדים על שרירים. כששריר מגיע לסף היכולת שלו מבחינת מתח הסיבים, הוא מתכווץ. אנחנו קוראים לזה שריר תפוס, וגישת נקודות הטריגר (Trigger Points) מספרת לנו איפה בכל שריר נמצא מרכז המקום המכווץ. סוג אחר של החזקה כרונית של שריר הוא כשסיב בשריר מפסיק להיות גמיש, ובעיסוי רקמות עמוק עוברים על הסיב לכל אורכו כדי לשחרר את הנוקשות.

אחת הגישות המוצלחות ביותר בטיפול במגע, אינטגרציה מבנית ("רולפינג"), גורסת שעבודה ישירה על שרירים אינה הפתרון. במקום זה, העבודה מתמקדת ברקמות החיבור שעוטפות את השרירים - ולפיכך היא אינה שיטת עיסוי אלא מוגדרת כטיפול בעבודת גוף (Bodywork). השקיק שעוטף כל שריר עשוי מרקמת חיבור, וכל סיב של שריר יושב בתוך שרוול שלה. צווארי הבלון שמחזיקים את השריר משני קצותיו הם רקמת חיבור דחוסה - אלו גידים. הגוף שלנו מחולק לתאים של רקמת חיבור (Compartments), ורקמה זו עוטפת כל איבר פנימי. בתפקידה כמעטפת, רקמת החיבור מכתיבה לגוף שלנו במידה רבה איך לאכלס את החלל.

הביוכימאית ד"ר אידה רולף פיתחה את שיטת רולפינג בשנות הארבעים של המאה הקודמת, והיום יש לשיטה מספר בתי ספר ברחבי ארה"ב, בברזיל ובגרמניה. ברולפינג עובדים עם הגוף קצת בדומה לאיך שאנחנו מזיזים משחת שיניים בתוך השפופרת, וכך ניתן "לעצב" מחדש את הרקמה. המטרה היא לארגן את הרקמה נכון ביחס לכוח הכבידה, בפרט מסביב לקווים אנכיים מסוימים שעוברים בגוף. זהו שינוי שמתרחש לאורך עשרה מפגשים, ובכל מפגש עובדים במקום אחר בגוף, ומעמיקים בהדרגה לתוך הרקמה.

השינוי המתרחש בטיפול הוא עצום. שרירים שתפוסים באופן כרוני לרוב משתחררים ספונטנית כשהמעטפת שלהם מאפשרת להם מרווח עבודה שמתאים לאורכם. אם חוליה סוררת לא יושבת במקומה - בלט דיסק – ניתן לארגן את הרקמה סביבה כך שהיא תחליק חזרה למקומה, לפעמים בזמן שינה בימים שלאחר הטיפול. ברולפינג מטפלים ביעילות בהקרנות של כאב מעמוד השדרה לרגליים ובנמלול, ובסדרה מלאה ניתן להפחית משמעותית אחוזי עקמת. זהו שיקום אורתופדי נפלא, ומתאים לא רק למי שחי בכאב ומעוניין לבדוק אלטרנטיבה לניתוח. כמו יוגה, רולפינג מומלצת לכל אדם.

ישראל זכתה, ויש בארץ קרוב ל-20 מטפלי רולפינג בכירים עם כ-25 שנות ניסיון, שעברו הסמכות מתקדמות. בזכות עבודה רצופה ומעמיקה שכוללת השתלמויות רבות, איכות טיפולי הרולפינג של המטפלים הבכירים בישראל גבוהה במיוחד, ובין השאר מושם דגש על הפחתת רמת הכאב. מבחינה זו, עמותת המטפלים בשיטה בישראל היא מהטובות בעולם.

יובל רומיק

יובל רומיק | רגוע מכדי לדאוג

מטפל אלטרנטיבי ומורה למדיטציה ולהילינג. מטפל באמצעות תריסר שיטות טיפול אלטרנטיביות במחלות פיזיות, במצבי חוסר איזון נפשי, ובאנשים שמעוניינים להאיץ את תהליך האבולוציה הטבעי של הנפש. בעל ניסיון בתהליכי איזון ושיקום של מגוון בעיות מורכבות כגון סרטן, אלצהיימר, פרקינסון, HIV, סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

לאתר של יובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ