הטיפול שיגרום לכם "לרקוד כמו ענן"

דרך נענועים עדינים של הגוף, שיטת טרייגר מדברת ישירות עם מערכת הרפלקסים של הגוף ומספרת לה איפה צריך להחזיק ואיפה ניתן להרפות. הרגיעה אחרי טיפול היא כמו מעיסוי טוב - אבל חלק מתחושת הענן נשארת לתמיד

יובל רומיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רקדנית
קרדיט: גרגורי אקלנד

לשיטות טיפול נישתיות יש הרבה פעמים תשובה ברורה ומובהקת לשאלה למה הן לא הפכו לפופולריות. חלקן לא מביאות לתוצאות ארוכות טווח וחלקן לא מביאות לתוצאות משמעותיות. חלקן גורמות לכאב פיזי בזמן הטיפול, או מטפלות בצורה לא מדויקת בקשת הרחבה של חוויות נפשיות שעוברים בני אדם הן בזמן תהליך שיקום פיזי והן בזמן תהליך התפתחות אישית ורוחנית. תרחיש שחוזר על עצמו הוא שיטות טיפול שבהן בזמן סשן טיפולי יחיד נעשית חצי עבודה. המטופל יוצא אז מהקליניקה כשחוויית היום שלו מעורבבת ברגשות הקשים של חוויית הטראומה הרגשית שצפה לפני השטח והחלה להשתחרר. לרוב חוסר איזון רגשי זה מסתדר בימים שלאחר הטיפול, אך לעתים הדבר מוביל למשבר.

נדיר יותר לפגוש שיטה כמו טרייגר, הקרויה על שם ממציאה ד"ר מילטון טרייגר, שייתכן שלא זכתה לתהילת עולם כי היא טובה מדי. על יד אחת אפשר לספור את המטפלים בשיטה בארץ. זו שיטה עדינה ומדויקת שבהרבה מובנים פשוט מקדימה את זמנה. לא קשה ללמוד אותה: בחמישה קורסים שאורך כל אחד מהם כשבוע ניתן לקבל הסמכה לטפל בטיפול גוף שיקומי שערכו מהותי. את סמל השיטה, שמשמעותו בסינית "לרקוד כמו ענן", העניק לה מטופל של ד"ר טרייגר שהתמחה בקליגרפיה (ציור אותיות), שצייר את תחושותיו לאחר הטיפול.

"לרקוד כמו ענן" בקליגרפיה סיניתצילום: פליקר

בטיפול טרייגר המטפל מנענע בעדינות את חלקי גוף המטופל השונים ומשרה עליו מצב שעל סף השינה. מעת לעת, טכניקה חכמה הקרויה "תגובת הרפלקס" מופעלת בצורה שיטתית על הגוף: המטופל מתבקש להפעיל לחץ עדין כנגד דחיפה רציפה קלה שהמטפל מייצר כנגד חלק מגופו. בהדרגה הלחץ מופחת, ובהתאמה הכוח שנדרש המטופל להפעיל כנגד לחץ זה יורד. בסיום הטיפול נינוחות עמוקה שוררת בגוף. טיפול טרייגר מייצר הרפיה פיזית ותחושת רווחה שמקבילות לשיטות שבהן מופעל כוח רב, כמו עיסוי שוודי.

היתרון הברור של השיטה על פני טיפולי עיסוי הוא חינוך מחדש של המערכת הפרופריוספטית, אותו חוש של מיקום בחלל שמאפשר לנו לדעת איפה נמצאת הקרקע ואיך מאכלס גופנו את המרחב. התוצאה של כוונון הפרופריוספטיקה היא מעין פתיחת דף חדש עבור מערכת הרפלקסים, שמאפשרת לגוף להתרווח ולהרפות שרירים שהוחזקו בצורה לא-רצונית על אף שאין בכך צורך. זהו טיפול פינוק קלאסי - אני עושה כזה ביום הולדתי כשאני יכול - וכמו כן הוא מועיל למגוון בעיות בריאותיות, מכתף קפואה וכאבי צוואר דרך פרקינסון ועד בעיות שינה. לפחות חלק מההקלה במתח השרירים נשארת לאורך זמן, וכך לאחר כל טיפול טרייגר הגוף מרפה עוד ועוד.

בשנה האחרונה עמותת מטפלי טרייגר בישראל החלה להכשיר מטפלים חדשים. מן הראוי שבישראל יהיו אלפי אנשים שהדיאלקט הזה של שפת הגוף שגור בפיהם, שכן שיטה זו לא רק עומדת בגאון בפני עצמה אלא גם משלימה את ארגז הכלים של כל מעסה ושל כל פיזיותרפיסט. לממד האלגנטי של האזנה לגוף בעודו מתרווח לאטו אין תחליף בשיטות אחרות, ולעניות דעתי איכות מינימליסטית זו ממקמת את השיטה כאחד ממקצועות העתיד בתחום האלטרנטיבי.

יובל רומיק

יובל רומיק | רגוע מכדי לדאוג

מטפל אלטרנטיבי ומורה למדיטציה ולהילינג. מטפל באמצעות תריסר שיטות טיפול אלטרנטיביות במחלות פיזיות, במצבי חוסר איזון נפשי, ובאנשים שמעוניינים להאיץ את תהליך האבולוציה הטבעי של הנפש. בעל ניסיון בתהליכי איזון ושיקום של מגוון בעיות מורכבות כגון סרטן, אלצהיימר, פרקינסון, HIV, סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

לאתר של יובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ