חמלה ויצירתיות: מערכת הערכים הרוחניקית

מרבד אידיאולוגי צבעוני של ערכים כמו חמלה, אהבה, הודיה ויצירתיות מאחד את סצנת הניו-אייג' בארץ ובעולם. חלק ממאפייניו היחודיים מהווים דגל סביבו מתאחדים אנשים רוחניים שאינם מתמסרים לדתות ממוסדות.

יובל רומיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראפרוט קריאייטיב
קרדיט: ראפרוט קריאייטיב

מאימוץ המוני של תפיסות בודהיסטיות כמו קארמה וגלגול נשמות ועד תמונות שקיעה שעליהן כיתוב עם מסר נחמד שמאחוריו לעתים דרה אמת עמוקה ולעתים הוא רוחני בשקל - מלאה הפלנטה שלנו באנשים שמחפשים את הנתיב האמצעי בין הדת הממוסדת לאמונה אישית. הפופולריות העצומה של קבוצות פייסבוק כמו "בגן האמונה" (למעלה מ-220 אלף לייקים בעת כתיבת שורות אלה) ו"רק אהבה" (יותר מ-110 אלף לייקים), והנסיונות לגשר בין מציאות היומיום לבין פרדיגמות דתיות ערכיות שהקשר של חלקן לעולם המודרני התרופף – אלה משקפים ואקום ערכי. דינו של ואקום להתמלא. הניו-אייג'יזם תפס מקום זה.

המסרים שמתיימרים לתת תוכן ומשמעות עמוקה לחיי האינדיבידואל מגיעים לסצנת הניו-אייג' מכיוונים שונים מאוד, ולא רק מהמזרח כמו שאולי ניתן לשער. חלקם הם תכנים מיסטיים שנמסרים לדובר אותם במצב טראנס, להלן "תקשור". יש שפע ספרים מתורגמים מחו"ל ויש גם גדודי מתקשרים עבריים, כולל ספרות מקור והוצאות ספרים מתמחות. סוג אחר של תכנים מגיע בצורה מובנית כחלק מגישה טיפולית או סגנון חיים מובהק. בשיטת הטיפול הפופולרית תטא הילינג, לדוגמה, יש דגש על חמלה ששזור כחוט השני בפילוסופיה של השיטה, ואף בטכניקה היישומית שלה.

בחמלה רציתי להתמקד הפעם. וביצירתיות. יש הרבה ערכים לבחור מהם בעולם הניו אייג', והרבה רגשות חיוביים שמעורבים בהם. חלקם כלליים, כי מי לא מאמין באהבה. בחלקם מסובך לדון: הודיה והתמסרות לדוגמה אינן חוויות שנהירות לכולם בצורתן הטהורה. ולמי אין דעה מקורית על מה היא משמעותה של לקיחת אחריות. אבל חמלה ויצירתיות הם צמד מופלא. קל לייחצן אותם. חמלה - במשמעותה הניו-אייג'יסטית המקובלת, לפחות - לא מגיעה ממקום קורבני אלא ממקום פתור. מעמדה הגורסת שהכל מדויק, טוב ומושלם, שכן היא מכירה במכלול שבו לכל חויה יש מקום, ולפיכך כל מציאות היא נכונה. הפרספקטיבה החומלת מאפשרת לאדם הסובל שאליו היא מופנית הכרה בדיוק האסתטי הזה, ובכך היא מסייעת לו לשכך את מכאוביו הנפשיים. יצירתיות לעומת זאת אינה עמדה פאסיבית, אלא תנועה במרחב. זרימה. לפי התורות הניו-אייג'יסטיות השונות, ללא יצירתיות אין אבולוציה. היא מהות ההתפתחות האישית, ויש עליה דגש כה רב בטקסטים רוחניים עד שבחלק מהמקרים יצירתיות כמעט משמשת מילה נרדפת לחיים. על הציר הזה, בין המקום הפסיבי המודע לבין המקום האקטיבי המתפתח, עומד עולם הערכים של העידן החדש על קרקע יציבה. ניתן גם לבסס טענה זו דרך סיפור בריאת העולם של העידן החדש.

יובל רומיק

יובל רומיק | רגוע מכדי לדאוג

מטפל אלטרנטיבי ומורה למדיטציה ולהילינג. מטפל באמצעות תריסר שיטות טיפול אלטרנטיביות במחלות פיזיות, במצבי חוסר איזון נפשי, ובאנשים שמעוניינים להאיץ את תהליך האבולוציה הטבעי של הנפש. בעל ניסיון בתהליכי איזון ושיקום של מגוון בעיות מורכבות כגון סרטן, אלצהיימר, פרקינסון, HIV, סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

לאתר של יובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ