תסמונת קדם וסתית: האם הגוף תוקף את עצמו?

תסמונת קדם וסתית היא בעיה נפוצה שמתבטאת בין השאר ברגישות יתר ובעייפות. לד"ר איצקזון מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר תיאוריה מרתקת ופרוטוקול טיפול קצר וקולע

יובל רומיק
יובל רומיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל רומיק
יובל רומיק

תסמונת קְדַם-וִסתית (PMS) היא אוסף תסמינים גופניים ופסיכולוגיים המתלווים לווסת, כגון ירידה ניכרת במצב הרוח, חרדה, עצבנות, רגזנות, הפרעות תיאבון והפרעות שינה, קשיי ריכוז, חוסר אנרגיה וגודש בשדיים. נכון הוא כי רוב הנשים הפוריות סובלות מסימפטומים קדם-וסתיים כלשהם, אבל אצל נשים הסובלות מ-PMS מופיעים סימפטומים המוגדרים כ"חמורים במידה מספקת כדי להשפיע על כל מיני היבטים בחייהן".

יש הטוענים שמקורה של התסמונת הוא אלרגיה של הגוף להורמונים שהוא מייצר. כלומר, מצב שבו מערכת החיסון תוקפת את הגוף (אוטואימוני). לכן, אחד הטיפולים לתסמונת, שמפתחה הוא הגינקולוג ד"ר אלק איצקזון מהמרכז הרפואי שיבא, הוא בדיקה פשוטה של רגישות להורמונים. זהו פיתוח של גישה רפואית בשם מזותרפיה, שעוסקת בטיפול באמצעות דקירה קלה של העור; זריקות שטחיות מינימליות ממש מתחת לפני העור (micro-injections) של ההורמונים אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון ושל היסטמינים - חומרים המשתחררים בעודף כאשר קיימת תגובה אלרגית. 20 דקות לאחר מכן, נמדד קוטר האזור האדמומי שיוצר כל אחד מההורמונים ומושווה לזה של ההיסטמינים. כך ניתן לדעת אם לגוף יש תגובה אוטואימונית להורמונים שהוא עצמו מייצר.

כל בדיקה כזו היא גם טיפול, שכן המערכת החיסונית עוברת כך ויסות נגד החומר שאליו יש תגובה אלרגית. ל-80% מהמטופלות נדרשות שלוש בדיקות בלבד לפני שהתגובה האלרגית מפסיקה והתסמונת הקדם-וסתית נעלמת. אחוזי ההצלחה לאחר שבע בדיקות מתקרבים ל-100. הטיפול נמצא כמתאים גם לתסמונת גיל המעבר ועשוי לעזור אף לגברים במקרים של תשישות כרונית ושל ערפול (brain fog). מחקר אודותיו פורסם בכתב העת המקצועי Fertility and Sterility, שהוא המצוטט ביותר בעולם הגינקולוגיה.

קשה לומר בביטחון מהו המנגנון שגורם לגוף של אחוז כה גדול מהאוכלוסייה לתקוף את עצמו. ההשערה העיקרית של איצקזון היא שהדבר קשור לתקופה בחיים שבה היתה בגוף כמות גדולה מאוד של הורמונים. ייתכן שהדבר קרה בזמן ההריון, בגלל מחלה או עקב מצב רפואי כרוני כמו בעיית עור. ייתכן שהדבר קשור לרמה לא בריאה בדם של מתכות כבדות, כמו קדמיום. אופציה נוספת היא מגע עם חומר שהמולקולות המרכיבות אותו דומות מאוד להורמונים (בשפה הרפואית הן נקראות קסנו-הורמונים), כמו נפט.

תופעה אוטואימונית זו גורמת לגוף לצרוך באגרסיביות את עתודות המגנזיום שלו, וחסך גדול ביסוד זה הוא חלק ממה שגורם לעייפות. לכן, אם מספר שעות השינה הנדרשות לגוף יורד לאחר נטילת התוסף (צונח בשעתיים או יותר לאחר כמה ימים של נטילת מינון נמוך) - הדבר עשוי לשמש אינדיקציה ראשונית לעומס על המערכת החיסונית ולטיפול המתואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ