יובל רומיק
יובל רומיק

אנשים רבים מתלבטים אם כדאי להם לקחת בקביעות ריטלין ללימודים, שכן הוא מקובל כחומר פסיכואקטיבי בעל השפעה לא מבוטלת. על אותו ציר של חומרים פסיכואקטיביים ממקדים, ישנה אלטרנטיבה צמחית עדינה למדי בהשפעתה: צמח הבקופה (Bacopa Monnieri), שברפואה איורוודית נקרא ברהמי ומשמש בין השאר לאיזון אפילפסיה.

הצמח נמכר בשווקים בהודו טרי, או במארזי קפסולות של 200-250 מ"ג. בארץ הצמח גדל בצפון באיזור הכנרת, ושמו העברי הוא פשטה שרועה.

במינון של 200-250 מ"ג, השפעתו יכולה להיות כמעט בלתי מורגשת – וההבנה שנטילתו מאפשרת 3-4 שעות של מיקוד קל ושל אפקטיביות מוגברת מפציעה לפעמים רק בדיעבד בסוף היום. לפי אתר פאבמד, 214 מחקרים רפואיים – כ-90% מהם מהעשור האחרון - בדקו את השפעת הצמח, ועל אף תוצאות סותרות וקושי להגיע לקונצנזוס, חלקם מצביעים על אפקטים מיטיבים מובהקים לאנשים עם הפרעות קשב, היפראקטיביות ובתפקודים קוגניטיביים של קשישים. מאמר סקירה שהצליב תוצאות מחמישה מחקרים שונים מצביע על "שיפור משמעותי ועקבי במספר יכולות קוגניטיביות הקשורות לזיכרון", לצד ציון הצורך במחקר סטטיסטי נוסף ברמה גבוהה.

התחלתי לעבוד עם הצמח הזה ב-2006 אחרי שנתקלתי בו בגואה, וראיתי שהוא עובד יפה כשהוא משולב בטיפולים אלטרנטיביים בהם ריכוז והתמסרות של המטופל לחוויית הגוף הם משמעותיים, כמו שיטת הנשימות ריברסינג. אמנם לא יצא לי לראות השפעות מובהקות שלו על דיכאון, פרקינסון וסכיזופרניה (פורסמו מחקרים שדנים באפשרויות אלה), אבל יצא לי להבחין בכמה אפקטים מאוד מעניינים שלו שכדאי לדעת עליהם.

האפקט על זיכרון לא קשור רק לזיכרון לטווח קצר. ההתוויה ברפואה ההודית המסורתית (איורוודה) היא בדרך כלל לקחת בקופה פעמיים ביום, בבוקר ובערב. זהו מינון תחזוקה שלא מתייחס לסוגיות קשב וריכוז אלא לאיזון על פי האיורוודה, שלא נעסוק בו פה. האפקט של נטילת בקופה פעמיים ביום באופן קבוע על הזיכרון לטווח ארוך הוא מדהים. לאחר כשבוע אנשים מדווחים שבמידה והם מנסים – הם יכולים לזכור כמעט כל אירוע בחיים. במידה ואינם מנסים – לרוב הזיכרונות העתיקים לא צפים.

אפקט נוסף הוא דיכוי תיאבון. כדאי לזכור שכמו עם ריטלין, אדם רעב ללא תחושת תיאבון עשוי להתרגז בקלות. לכן, אם נוטלים בקופה במינון קבוע יש ליטול אותו לאחר ארוחת הבוקר ולאחר ארוחת הערב ולא לדלג על ארוחות שלא לצורך. (לצורך נטילת בקופה למטרת דיאטה מומלץ להתייעץ עם רופא או עם אדם מוסמך מתחום התזונה – אין בכתוב בגדר המלצה ממקור מוסמך).

האפקט האחרון הוא מרתק. שמתי לב, מנסיון אישי ומדיווחים של אנשים לאורך השנים, שבמינון של פעמיים ביום (בוקר וערב) בקופה משפר את זיכרון החלומות החל מהלילה השני. אפקט זה לא יורגש על ידי כל אחד. מעניין לציין שבצפון גואה שתיתי פעם תה מעלי הצמח עצמו, להבדיל מבליעת קפסולה, שמכילה אבקה של עלים מיובשים טחונים. כשהצמח טרי השפעתו חזקה, ונדרש רק קמצוץ של עלים לחליטה אפקטיבית. באותו לילה זכרתי כעשרה חלומות שונים וקמתי נסער. מדיווחים דומים על חוויות רגשיות חזקות בשינה שהגיעו אלי במהלך השנים עולה שמסיבה זו בקופה כנראה אינו מומלץ כתוסף הנלקח בקביעות לסובלים מסיוטים ומפוסט-טראומה.

חשוב גם לזכור, כל נטילה של חומר פסיכואקטיבי יש לעשות בשיקול דעת ולאחר התייעצות עם איש מקצוע. (הכותב אינו רופא).

יובל רומיק

יובל רומיק | רגוע מכדי לדאוג

מטפל אלטרנטיבי ומורה למדיטציה ולהילינג. מטפל באמצעות תריסר שיטות טיפול אלטרנטיביות במחלות פיזיות, במצבי חוסר איזון נפשי, ובאנשים שמעוניינים להאיץ את תהליך האבולוציה הטבעי של הנפש. בעל ניסיון בתהליכי איזון ושיקום של מגוון בעיות מורכבות כגון סרטן, אלצהיימר, פרקינסון, HIV, סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

לאתר של יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ