חוסר סבלנות כרוני כמנגנון הגנה מפני זעם מודחק

אנשים קצרי רוח מגיעים בגוונים שונים. טיפוס אחד שלהם, שסבלנותו מועטה, בסה"כ מנסה להגן על הסובבים אותו מפני עצמו

יובל רומיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם מליט את פניו בידיו
אני אשתגע כשתאמר שלוםקרדיט: ג'יימס וואטלי

בעולם הצ'אקרות וההילות של טיפולים אלטרנטיביים, כעס עצור אצל מטופלים מציץ ממקום מחבואו ואומר שלום בין אם המטופל מודע אליו ובין אם לאו. רגשות לא טובים מתבטאים בגוף כחוסר איזון. כעס, כחוויה של שיבוש "אנרגטי", מתאפיין כעומס בברכיים, ובדרך כלל נוכחותו המוגזמת בגוף מצביעה על אחד משני דפוסים מנוגדים: התפרצויות חימה מעת לעת או הדחקה גמורה. הצרות מתחילות כאשר כמצב כרוני הכעס זולג לבסוף למקומות אחרים בגוף ומתיישב גם בהם כגוון רגשי של חוויה שלילית: בצ'אקרה השנייה אשר בבטן התחתונה (סמוך לאבזם החגורה), בכבד, בלסת, במחזור הדם ואצל אנשים קשוחים במיוחד: בסרעפת. במקרים מסויימים, מצבים כאלה יחריפו בהדרגה במהלך החיים ויתפשטו לכל הגוף. חלקם עשוי לגרום למחלה.

היום נדון במקרה ספציפי של אנשים עם אסטרטגיה התנהגותית שמתבטאת כדפוס של קוצר רוח המשמש להכלה של כעס ועצבנות בצ'אקרה השנייה. כלומר אנשים עם עומס של פעילות בצ'אקרה הזו עד לרמה שלעיתים קרובות היא כמעט עולה על גדותיה מבחינת היכולת הרגשית של האדם להתנהג בשלווה ובאופן רציונלי ולחוש טוב. כאשר אדם כזה מתמקד זמן רב מדי בחוויה אחת, בהדרגה המודעות שלו למצבו ה"אנרגטי" בבטן התחתונה תעלה, והרגשות המקושרים לעומס במקום יבואו לידי ביטוי באופן מוגבר. עליו לפעול במהירות כדי לא להתפוצץ ולהשתלח בסביבתו.

על מנת לווסת תחושות כאלה, שמודעות לפוטנציאל הנפיץ שלהן נמצאת לעיתים מתחת לסף ההכרה, אנשים כאלה פיתחו דפוס קשב דינמי, של מיקוד קשב הנע בדילוגים חטופים ממקום למקום. הדבר נעשה כדי לייצר נקודת התייחסות רגשית מרפרפת ככל האפשר לכל אובייקט בעולם החיצוני אותו הם חווים שעשוי להביא את החוויה הרגשית הקשורה לצ'אקרה השנייה לגריית יתר, והדבר תופס גם לגבי היכולת לשמור על קו מחשבה פנימי רציף. כלומר זו אינה הפרעת קשב קלאסית, אלא דפוס פעולה המכסה על מזג רגשי סוער ועל הניסיון להתמודד עמו ולהקל עליו.

הצ'אקרה השנייה אחראית בין השאר לפונקציות פסיכולוגיות מלהיבות ונפלאות, כמו דמיון, תשוקה לחיים ושמחה. מהדינמיות הרבה הכרוכה באסטרטגיית הרפרוף הנ"ל מתקבלת מערכת פיזיולוגית שעובדת המון עם הצ'אקרה הזו, והדבר מייצר עומק התפתחותי עצום בפונקציות פסיכולוגיות אלה. התוצאה עשויה בהחלט להיות אנשים שאצלם, לצד נטיות לזעום בקלות, מתקיימות בכפיפה אחת גם חריפות מחשבה והומור, ויצירתיות צבעונית ובועטת.

כשהשיבוש ה"אנרגטי" בצ'אקרה נפתר בטיפול, חוויית הרווחה המתקבלת מאפשרת לאנשים כאלה להביא איכויות מרהיבות אלה לכדי בשלות. בפרט, הפוטנציאל לשמחה עצומה וסוחפת מאוד ניכר בצ'אקרה השנייה שלהם. ייתכן שיתפתחו לאדם המזכיר את ארכיטיפ הבודהה הצוחק, כלומר אדם מואר שהוא מודל לחיקוי בכל מה שקשור להנאה מהחיים. למורה רוחני וגורו כזה, שפתר את קונפליקט הכעס שלו עצמו, יהיו תובנות וכלים לעבוד באופן מיטיב עם ההתנגדות שיש לכל אדם לחיים עצמם.

יובל רומיק

יובל רומיק | רגוע מכדי לדאוג

מטפל אלטרנטיבי ומורה למדיטציה ולהילינג. מטפל באמצעות תריסר שיטות טיפול אלטרנטיביות במחלות פיזיות, במצבי חוסר איזון נפשי, ובאנשים שמעוניינים להאיץ את תהליך האבולוציה הטבעי של הנפש. בעל ניסיון בתהליכי איזון ושיקום של מגוון בעיות מורכבות כגון סרטן, אלצהיימר, פרקינסון, HIV, סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

לאתר של יובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ