מנאס"א להילינג: התנ"ך האנרגטי והמדענית שכתבה אותו

השנה מלאו 30 לספר החשוב ביותר בתחום ההילינג, "ידי אור", של הפיסיקאית ברברה ברנן. ספרה השלישי "ריפוי אור-ליבה" יצא לאור בימים אלה

יובל רומיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מביט פנימה
קרדיט: ג'יי סלאטום

עולם הטיפולים האלטרנטיביים עתיר דמויות ססגוניות ותיאוריות צבעוניות. לפנתיאון הגורואים הגדולים מהמזרח השתחלו בזכות בעשרות השנים האחרונות אנשים מוכשרים מהמערב, שהיכולת שלהם לנסח בבהירות מודלים של בריאות נפשית ולתאר באופן צלול דקויות של חוויה בטקסטים נגישים היא וירטואוזית. שמו של אקהרט טולה, למשל, נישא בפי כל כפורץ דרך בהגות שלו על תודעה. אך בכל הנוגע למודל טיפולי מעמיק של גוף, נפש ואנרגיה, מעל כולם, עומדת ברברה ברנן.

ברנן, פיסיקאית שעזבה קריירה בחקר האטמוספירה בנאס"א ועברה לתחום האלטרנטיבי, הקימה בית ספר בינלאומי להילינג וגידלה דורות של מטפלים מוכשרים. מבית הספר שהקימה ומהקליניקות שלה ושל המטפלים שהסמיכה יצאו אלפי אנשים, חלקם מוארים, לעשות טוב בעולם. המסגרת התיאורטית והטכניקות שפיתחה משלבים באופן הדוק אנרגיות, בריאות והתפתחות אישית. כותבת סיסי טרדוויי: "ראיתי ניסים מתרחשים באנשים שבאופן היסודי ביותר קיבלו בחזרה את עצמם ואת חייהם, שריפאו בעיות גופניות, רגשיות ופסיכולוגיות מעל ומעבר למה שהעזו לקוות [...] ראיתי אנשים מרפאים סרטן, בעיות אוטו-אימוניות, בעיות תריס, בעיות לב, בעיות עיכול ועוד".

בספרה המיתולוגי "ידי אור" (שיצא בעברית בהוצאת "מרקם"), ברברה ברנן פיתחה מודל דיאגנוסטי מפורט והדוק דרך הבנה של צורות וצבעים בשדה המסתורי מסביב לגוף הקרוי "הילה" , ושל צורות הקונוס היוצאות מאיזור עמוד השדרה, שבקצה הפתוח שלהן יש עיגולים, אותן אנחנו מכנים צ'אקרות. סרטן לדוגמא, מעוות את הצ'אקרה הקרובה אליו כך שבמקום קונוס היא נראית כך:

צילום: יובל רומיק

דיאגרמות בספר מפרטות לא רק מצב מנטלי, רגשי ופיזי ברגע נתון כפי שהוא מתבטא בהילה, אלא גם איך נראים דפוסים של "אלימות אנרגטית" בין בני אדם, איך נראית הילה של צמח, איך נראית צ'אקרה של תינוק, איך נראית הילה של אדם בזמן שהוא מענה את עצמו במחשבות מייסרות, ועוד ועוד ועוד. ברנן עבדה עם ג'ון פיארקוס, תלמידו של וילהלם רייך, על שיטה בשם Core Energetics, שפותחה בהתבסס על תורתו של רייך. עקב כך היא השכילה לתאר בספרה איך נראית פעילות ההילה באיזורי המוח השונים אצל אנשים שהתפתחותם נעצרה בגילאים שונים עקב טראומות הטיפוסיות לקבוצות הגיל השונות. בכך הרחיבה את תורתו החשובה של רייך על מבני אישיות (Character Structure).

שיטות ההילינג הנפוצות במחוזותינו היום ברובן לא מגיעות מאסכולה זו. יש בארץ נציגות מצומצמת של תלמידי מכללת BBSH  של ברנן בפלורידה - ויש נהירה אחרי שיטות שההסמכה אליהן מהירה כמו תטא הילינג ואקסס בארס. בהשוואה לשיטות מכובדות אלה, הספר "ידי אור" מציג עומק תיאורטי מדהים, וביאור מדוקדק של המודל שפיתחה ברנן. אין לו אח ורע בתחום ההילינג, והבנה שלו היא נדבך מרכזי בתפיסה שלי כמטפל אלטרנטיבי של מה היא בריאות. אביא כדוגמא את עניין דיאגנוזת הפרעות הקשב למיניהן: קל לאבחן אותם דרך ההילה, שכן אם יש הפרעת קשב ההילה מהבהבת.

ברנן הרחיבה את התיאוריות שלה ב-1993 בספר נוסף מעולה, "האור מתגלה", שדן בין השאר בהבעת כוונה ובפונקציות הפסיכולוגיות הקשורות לכך, כמו גם בנושא החשוב של קונגלומרטים רגשיים, מודל שמסביר איך תבניות רגשיות ראשוניות ממחזרות את עצמן דרך התקבעות של דפוסי פעולה בנפש. לפני חודש, לאחר 24 שנות המתנה, יצא לחנויות ספרה השלישי "ריפוי אור-ליבה" – חדשות טובות עבור רבים שחששו שלעולם לא יושלם. אתר הבית של מכללת BBSH מבטיח שיתורגם לעברית, ושרי פיי, דיקאנית לשעבר במכללת BBSH , תעבור בישראל הקיץ ללמד סדנה מתקדמת.

יובל רומיק

יובל רומיק | רגוע מכדי לדאוג

מטפל אלטרנטיבי ומורה למדיטציה ולהילינג. מטפל באמצעות תריסר שיטות טיפול אלטרנטיביות במחלות פיזיות, במצבי חוסר איזון נפשי, ובאנשים שמעוניינים להאיץ את תהליך האבולוציה הטבעי של הנפש. בעל ניסיון בתהליכי איזון ושיקום של מגוון בעיות מורכבות כגון סרטן, אלצהיימר, פרקינסון, HIV, סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

לאתר של יובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ