הטיפול שמסייע להשתקם אחרי "צליפת שוט" בתאונת דרכים

מליוני אנשים בעולם סובלים מפגיעה מורכבת בצוואר אחרי תאונת דרכים. הטכניקה האלטרנטיבית קרניוסקראל, משקמת את הנזק ומונעת ממנו להפוך לכרוני

יובל רומיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם עם קיבוע צוואר
קרדיט: קלארנס רישר

קרניוסקראל היא טכניקה אמריקאית של טיפול במגע, המגיעה מעולם האוסטאופתיה – שיטה ותיקה בת למעלה מ-140 שנה המקובלת כמקבילה האלטרנטיבית לכירופרקטיקה. בקרניוסקראל המטרה היא לאזן, לווסת ולהרגיע את מערכת העצבים המרכזית באמצעות מגע עדין – "מגע של 5 גרם" – קשוב ומדויק בעצמות הגולגולת (cranium), בעצם העצה (sacrum) וברקמות חיבור שונות בגוף.

קרניוסקראל היא אחת הטכניקות המתאימות ביותר לטיפול בצליפת שוט. צליפת שוט היא פגיעה מורכבת בגוף שנגרמת בעיקר בתאונות דרכים כאשר רכב נכנס ברכב אחר מאחורה, והראש נזרק אחורה בעוצמה כנגד משענת הראש של המושב. היא מתרחשת גם במקרים אחרים, כמו נפילות וקפיצות באנג'י. הנזק הפתאומי הנגרם לגוף בצליפת שוט כולל בין השאר טראומה לרקמה רכה בעמוד השדרה הצווארי ולאורך עמוד השדרה, כאבי ראש וכתפיים, הגבלת תנועה באיזור הצוואר ואף סימפטומים נפשיים כמו בלבול ועצבנות.

קרניוסקראל היא גישה עדינה לשיקום רקמות רכות בה יש למטפל כלים לזהות את המתיחה של הרקמות הרכות ושל רקמות החיבור כתוצאה מגל ההלם שעובר דרך הגוף בזמן התאונה. בצליפת שוט נוצר וקטור של כח בכיוון הצליפה הפועל ישירות על מערכת העצבים. אותו כח מוטבע ברקמות כתוצאה מהחבטה שסופג הגוף, ומשפיע על המתח (tonus) שלהן. עם הזמן הסימפטומים עשויים להחמיר ולגרום למיגרנות, סחרחורות ועוד. במשך שנה לאחר טראומת צליפת שוט עשוי האיזור לעבור שינויים מבניים ותנועתיים: ירידה באיכות תנועת הצוואר, מתח וקשיון שרירים ורקמות חיבור. כמו כן תתכן ירידה באיכות המקצב הקרניאלי, פעימה עדינה שהפרעות בה מעידות על סירקולציה לא תקינה של נוזל מוחי-שדרתי (CSF).

בבואו לטפל בצליפת שוט ירגיש המטפל את מתח השרירים באופן מובהק, המלווה בדרך כלל בחוסר יכולת להניע את הצוואר לכיוון זה או אחר: כפיפה, פשיטה, סיבוב, כפיפה צידית ומה שביניהן. מטפל קרניוסקראל יוכל במקרים רבים להבחין בירידה באיכות המקצב הקרניאלי באיזור. לפיכך, טיפול קרניוסקראל בצליפת שוט הוא ייחודי לא רק ביכולת שלו להרפות את המתח בשרירי הצוואר העמוקים וברקמות החיבור שנמתחו מהצליפה, אלא ביכולת להמיס את וקטור גל ההלם של הצליפה, המשבש את המקצב הקרניאלי ואת פעולת הגוף ברמה הנוירולוגית. בתהליך עדין וקשוב זה מתאפשר שיקום מלא מהצליפה.

נכתב בסיוע אסף גופר, מורה ותיק לקרניוסקראל ומומחה לטיפול בילדים ותינוקות.

יובל רומיק

יובל רומיק | רגוע מכדי לדאוג

מטפל אלטרנטיבי ומורה למדיטציה ולהילינג. מטפל באמצעות תריסר שיטות טיפול אלטרנטיביות במחלות פיזיות, במצבי חוסר איזון נפשי, ובאנשים שמעוניינים להאיץ את תהליך האבולוציה הטבעי של הנפש. בעל ניסיון בתהליכי איזון ושיקום של מגוון בעיות מורכבות כגון סרטן, אלצהיימר, פרקינסון, HIV, סכיזופרניה ופוסט-טראומה.

לאתר של יובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ