ריאה ירוקה / הבלוג של זווית - סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

מה הקשר בין שתיית מים לבין סרטן המעי הגס?

מחקרים שנעשו בעולם מצאו שזיהום מי תהום בחנקות קשור לשכיחות גבוהה של סרטן המעי הגס. בישראל מי התהום מזוהמים גם כן, אבל המצב שונה מפני שרוב מי השתייה והמים לחקלאות מגיעים מהתפלה

כותב: ד"ר יניב עובדיה, זווית

סרטן המעי הגס והחלחולת הוא המחלה הממאירה החודרנית השנייה בשכיחותה בישראל, עם  2,998 חולים חדשים שאובחנו בשנת 2016. המשמעות היא שבמגזר היהודי (גברים ונשים) אחד מכל שמונה מקרים חדשים של סרטן התגלה במעי הגס ובחלחולת, ובמגזר הערבי זה היה אחד מכל תשעה מקרים. מבין כל סוגי הסרטן זוהי המחלה הקטלנית השנייה בשכיחותה, אחרי סרטן הריאה בגברים וסרטן השד בנשים, יהודים וערבים כאחד.

מי ברז
AFP
להמשך הפוסט

עצובים? אולי זה בגלל זיהום האוויר

זיהום האוויר קשור למחלות לב, לסרטן ולבעיות קוגניטיביות. האם הוא משפיע גם על מצב הרוח? מחקר שניתח נתוני איכות אוויר ותוכן מרשתות חברתיות בסין מצביע על כך שאיכות אוויר ירודה עלולה לפגוע בתחושת האושר שלנו

נטע נסים, זווית

הערים בסין סובלות במשך עשרות שנים מרמות זיהום אוויר גבוהות, שעולות על התקנים של ארגון הבריאות העולמי בקביעות. לפי ממצאי מחקר סיני חדש, ככל שרמת זיהום האוויר בערים הסיניות גבוהה יותר, כך האנשים שמחים פחות. על מנת להגיע למסקנה זו החוקרים הסינים פיתחו "מדד שמחה" יומי, שבדק את מצב הרוח הכולל של האוכלוסייה ב-144 ערים. החוקרים מדדו את מצבי הרוח של האנשים באמצעות שתי תוכנות לניתוח מילים שעברו על 210 מיליון פוסטים במדיה חברתית סינית פופולרית בשם Sina Weibo בין מרס לנובמבר 2014.

עומס תנועה
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

לנשום את האצות לריאות

מחקר ייחודי שנעשה באירלנד הראה שחיים ליד הים יכולים לשפר את צריכת היוד בזכות הקרבה למרבדי אצות. האם זה המצב גם בישראל?

ד"ר יניב עובדיה, זווית

האמרה שלפיה אוויר ים מועיל לבריאותנו רווחת זה שנים במקומות שונים בעולם. אנשים המתגוררים קרוב לחוף נוטים לדווח על בריאות טובה יותר, וישנם כאלה הסבורים שמשהו בריחות הים תורם לבריאות. מחקר שנערך באירלנד לפני כמה שנים ניסה לבדוק מה יכול להיות ההסבר המדעי לתופעה זו, ונמצא בו שהוא כנראה קשור לגזים של יוד שנפלטים מאצות ים שנמצאות סמוך לחופים.

מרבדי אצות בחוף ראש הנקרה
משה גלעד
להמשך הפוסט

לידה באור אחר: השפעותיו של האור על האם והיילוד

חשיפה מוגברת לתאורה מלאכותית גורמת להפרעות שינה, שעלולות להשפיע על מהלכם התקין של ההיריון והלידה. האם אפשר להימנע מחשיפה כזו, או לפחות לצמצם את נזקיה?

שי שטקלר, זווית

אנחנו אולי לא מודעים לכך בחיי היומיום, אך סיבוב כדור הארץ סביב צירו אחת ל-24 שעות קובע במידה רבה את המחזוריות של חיינו ושל היצורים החיים סביבנו. בתהליך של הסתגלות לחיים בסביבה המשתנה במחזוריות קבועה התפתח אצל כמעט כל היצורים החיים שעון פנימי הקוצב את כל תפקודיהם, בהם מחזורי השינה והערות וטמפרטורת הגוף, למחזורים שאורכם 24 שעות בקירוב.

שביל החלב, תצפית בנברסקה
Travis Heying/אי־פי / טרוויס היינג
להמשך הפוסט

עונת האלצהיימר: הקשר בין עונות השנה לבין תפקוד קוגניטיבי

מחקר חדש מצא שהמיומנויות הקוגניטיביות של חולי אלצהיימר טובות יותר בקיץ ובסתיו בהשוואה ליכולותיהם בחורף ובאביב

ד"ר אביעד הדר, זווית

מחלת האלצהיימר היא הסיבה הנפוצה ביותר לדמנציה והיא פוגעת בעיקר במבוגרים מעל גיל 65. זוהי מחלה פרוגרסיבית שבה נזקים מיקרוסקופיים במוח גורמים לליקויים בזיכרון, בחשיבה ובהתנהגות המתפתחים לאורך זמן רב.

איש זקן יושב על ספסל לקראת השקיעה
Huy Phan/Unsplash
להמשך הפוסט

האם יש קשר בין הכחדת בעלי חיים לבין עלייה בהעברת מחלות לבני אדם?

בעשורים האחרונים מתרחשת הכחדה מתמשכת של מיני בעלי חיים שלצדה ניכרת עלייה בהתפרצות מחלות המועברות מחיות לבני אדם. מחקרים מהשנים האחרונות מוצאים קשר בין הדברים

רן בן מיכאל, זווית

באחרונה עלו לכותרות שלוש מחלות המועברות מבעלי חיים לבני אדם: עכברת (לפטוספירוזיס) שבה לקו מטיילים שנחשפו לחיידק מחולל המחלה במקורות מים מזוהמים בהפרשות בעלי חיים, לישמניה (שושנת יריחו) שמקורה בהתרבות שפני סלע הנושאים את הטפיל שגורם למחלה, וקדחת מערב הנילוס שלפי נתוני משרד הבריאות התפרצותה בקיץ האחרון קשה יותר מאשר בשנים הקודמות.

שפן סלע
harles J. Sharp, Wikipedia
להמשך הפוסט

לחיות בסביבה ירוקה: הדרך היעילה להזדקנות בריאה

מחקר חדש מראה שההידרדרות הקוגניטיבית הנובעת מתהליך ההזדקנות אטית יותר אצל אנשים שגרים בסביבה ירוקה יחסית לאלה שבסביבתם יש פחות צמחייה

ד"ר אביעד הדר, זווית

ישראלים רבים חולמים על בית טובל בירוק למרות, או דווקא בזכות, המציאות המדברית למדי שבה אנחנו חיים. בבחירת מקום מגורים ובהשקעה הכלכלית המשמעותית ביותר שרובנו נבצע בחיינו, מחקרים רבים מראים שאנחנו מוכנים להוציא סכומי כסף משמעותיים ולהתפשר על מאפייני דיור כמו גודל הדירה, קרבה לעבודה וחיי קהילה על מנת לגור בסביבה ירוקה, בין אם בבית פרטי שנמצא בלב חורש ובין אם בדירה המשקיפה לפארק עירוני.

קשיש על ספסל בפארק
להמשך הפוסט

הקשר המדאיג בין מזג האוויר לבין זיהומים במערכת העיכול

מחקר חדש חושף שסיכויי ההידבקות בישראל בחיידק הקמפילובקטר, שתוקף בעיקר פעוטות וגורם לשלשול ולחום, גוברים משמעותית בתקופות חמות. שינוי האקלים יגרום למצב להחמיר

דור סנדלר, זווית

כל מי ששמע את המשפט "תלבש משהו חם אחרת תהיה חולה" רגיל לקשר בין קור לבין חולי, וכשהטמפרטורות צונחות אנחנו רגילים שהן מביאות עמן התפרצויות של הצטננות, שפעת וימי מחלה. אך מה לגבי ימים חמים?

כאב בטן
להמשך הפוסט

האם נמצא הגורם למגיפת ההתאבדויות באסיה?

מחקר חדש מצא קשר בין אירועי זיהום אוויר קיצוניים בערי מזרח אסיה לבין עלייה במספר ההתאבדויות

ד"ר אביעד הדר, זווית

הנזקים הבריאותיים של זיהום אוויר בערים ממשיכים להיחשף, ובאחרונה עלה חשד בארצות המזרח הרחוק שישנו קשר בין זיהום אוויר גבוה לבין ניסיונות אובדניים והתאבדויות. מחקר שכלל עשר ערים מרכזיות באסיה מצא עלייה בשיעור ההתאבדויות בימים שאחרי זיהום אוויר חריג. החוקרים מקווים שהממצאים יזרזו התייחסות פרטנית לקבוצות רגישות באוכלוסייה בימים שבהם נרשם זיהום אוויר גבוה.

ילדה עם מסכה נגד זיהום אוויר
Aulia Erlangga, CIFOR2
להמשך הפוסט

המשרד לענייני תזונה

איך יודעים אם המזון שאנחנו אוכלים הוא גם בריא וגם מקיים? מחקר חדש מציע פשוט לסמוך על המלצות הממשלה

רן בן מיכאל, זווית

ג'נסיס באטלר רק בת 11, ובכל זאת לפני שנה היא כבר העבירה הרצאת TEDx על הקשר שבין תזונה צמחונית לבין מצב הסביבה ואף זכתה על פעילותה בפרס. בהרצאה היא מספרת על שינוי האקלים, אובדן המגוון הביולוגי, ניצול היתר של מים והזיהום הכרוכים בגידול בעלי חיים למזון ועל המעבר האישי והמשפחתי לתפריט נטול בשר.

ירקות
Maarten van den Heuvel on Unsplash
להמשך הפוסט

מחקר: חשיפה לרעש ממכונית בעת השינה מגדילה את הסיכוי למחלת לב

תוצאות המחקר הצביעו על קשר משמעותי בין נוקשות העורקים לבין המספר הכולל של אירועי רעש מבודדים בלילה שמקורם בכלי רכב

ד"ר אביעד הדר

רעש יכול להוציא אותנו מדעתנו. רק לאחרונה התפרסם סיפורם של תושבי העיירה הקנדית וינדזור, שמתלוננים זה שנים על זמזום בלתי פוסק בשעות הלילה שלא נותן להם מנוחה. אפילו חיות המחמד של העיירה דווחו כסובלות מהזמזומים הבלתי פוסקים, שמקורם עדיין לא לגמרי ידוע. נתוני מחקרים חדשים מהעולם מצביעים על כך שהדאגה שלהם מהזמזום הלילי מוצדקת בהחלט.

אישה ישנה
Annie Spratt on Unsplash
להמשך הפוסט

סמים פסיכדליים מגבירים את הדאגה לאיכות הסביבה

מחקרים מהעת האחרונה מצביעים על קשר בין צריכת חומרים משני תודעה לבין חיבור לטבע

ד"ר אביעד הדר, זווית

השימוש בסמים פסיכדליים במחקר הפסיכיאטרי בעשור האחרון הספיק לעשות סיבוב פרסה ולחזור מהמחתרת אל הרפואה הקונבנציונלית והממוסדת. העיסוק המחודש הזה מגיע אחרי הפסקה כמעט מוחלטת של מחקר בתחום, שנמשכה מאז שנות השישים בשל הוצאת החומרים מחוץ לחוק והערמת קשיים רגולטוריים רבים על כל העוסקים במחקר בתחום.

איש בטבע
Ben Blennerhassett, Unsplash
להמשך הפוסט

מחקר: זיהום אוויר עלול להעלות את הסיכון לשבירת עצמות

מחקר חדש מצביע על קשר בין זיהום אוויר למחלת האוסטאופורוזיס. מה אפשר לעשות כדי להפחית את הסכנה?

רחלי ווקס, "זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה"

אוסטאופורוזיס היא מחלה שלא מצטיינת ביחסי הציבור שלה, אולי משום שהיא פוגעת בעיקר בנשים בגיל המעבר, אוכלוסייה שגם ככה לא זוכה למקום רב בתודעה הציבורית. עם זאת, היא פוגעת באחת מכל שלוש נשים ובאחד מכל חמישה גברים מעל גיל 50. היא גורמת לרבים לאבד את עצמאותם ועלולה אף להוביל בסופו של דבר למוות. מחקר חדש שפורסם בכתב העת The Lancet, שבכתיבתו היה מעורב גם חוקר ישראלי, חושף השפעה בלתי צפויה על התפתחות המחלה: מגורים בסביבה עם זיהום אוויר גבוה.

עצם שבורה
להמשך הפוסט

כיצד השמדת יערות עלולה לפגוע בבריאות האדם ובסביבה

מחקר חדש מאשר: התפרצות האבולה באפריקה קשורה לבירוא יערות. כך מתגלה דרך אפשרית חדשה לחזות התפרצויות של המחלה

רחלי ווקס, זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

שורות על גבי שורות של קברים שממלאות שדות במערב אפריקה ניצבות להן כעדות אילמת להתפרצות הקטלנית מכולן של מחלת האבולה, שהשתוללה באזור בשנים 2016-2014 וגבתה את חייהם של למעלה מ-11 אלף איש. באותם ימים אנשי הצוותים הרפואיים, ששלחו ממשלות מהעולם (ובהן גם ישראל), עטופים מכף רגל ועד ראש בציוד מגן נגד המחלה הקטלנית, הגיעו לכפרים ולערים שנפגעו. הם שלחו לבידוד ילדים ומבוגרים שבני משפחתם חלו ומתו, לקחו גופות לקבורה בטוחה למול צרחות האבל והמחאה של קרוביהם, וניסו לעשות כל מה שיכלו במדינות שמערכות הבריאות הרעועות שלהן קרסו במהרה.

יער גשם בפארה, ברזיל
בלומברג
להמשך הפוסט

מחקר: רכבי דיזל גורמים לזיהום כבד ולעשרות אלפי מקרי מוות בשנה

ישראל ומדינות נוספות מנסות לצמצם את הנזקים הבריאותיים והסביבתיים שיוצרים מנועי הדיזל, אך מחקר חדש מגלה שהם עדיין פולטים 50 אחוז יותר תרכובות מזהמות מהמותר בתקנות

רחלי ווקס, זווית

מנועי הדיזל נחשבים לחסכוניים מבחינה כלכלית, אבל כבר תקופה ארוכה ידוע שהם מקור לזיהום אוויר, עובדה שהובילה לחקיקת חוקים להגבלת פליטת החומרים המזהמים האלה בישראל ובעולם. פליטת המזהמים ממנועי דיזל הוגדרה בשנת 2012 על ידי ארגון הבריאות העולמי כגורם מסרטן ודאי וחשיפה ארוכת טווח לחומרים אלה נמצאה כקשורה לבעיות בריאות שונות, כמו שבץ, מחלות לב ובעיות בדרכי הנשימה.

כביש
אייל טואג
להמשך הפוסט

מחקר: ירידה בריכוז הכספית בדגי טונה

הפחתת פליטות כספית לאטמוספירה ממפעלים מזהמים הביאה לירידה המיוחלת. עכשיו מנסים בעזרת חקיקה, אכיפה ופיתוחים טכנולגיים לייצר סביבה נקייה מכספית

דניאל מאייר, זווית

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חובב מזונות מטוגנים ועתירי שומן, ונצפה בתדירות גבוהה במזללות כמו מקדונלד'ס, שאת מנת הדג שלה הוא מכנה "מעדן". כעת, נראה שכדי שיוכל להמשיך ליהנות ממעדני דגים בלי לחשוש מכך שיימצאו בהם מתכות רעילות, כדאי לנשיא לחשוב פעמיים לפני שיחזק את תעשיות הפחם המזהמות בארצות הברית: מחקר חדש מצא קשר הדוק בין הפחתה של פליטות כספית לאטמוספירה לבין הפחתה של כמויות הכספית שנמצאת בדגי טונה.

קופסאות טונה
David Mulder, Flickr
להמשך הפוסט

הדרך המפתיעה להפחתת חומרי הדברה במזון

במקום להדביר עשבים, חקלאים נותנים להם לגדול בין עצי המטע וכך הם מפחיתים באופן משמעותי את השימוש בחומרי הדברה ואת פוטנציאל הנזק לציבור ולסביבה

מאיה פלח, זווית

קשה להימלט בזמן האחרון מבהלת חומרי ההדברה. לאחר עשרות שנים שבהן ניסו לשכנע אותנו שפירות וירקות שווה בריאות, לאחרונה יותר ויותר מחקרים וגופים מזהירים אותנו מפני הסכנות הבריאותיות שבחשיפה ממושכת לחומרי הדברה, ובעיקר מפני השאריות שלהם שעלולות להימצא במזון שלנו.

ירקות
Sven Scheuermeier, Unsplash
להמשך הפוסט

משרד הבריאות מתריע מפני זיהום אוויר בבתי ספר בבניינים רבי קומות

רגע לפני שבתי ספר בישראל נפרדים מחצר החול ומגרש הכדורגל, מתריעים גורמים במשרד הבריאות מפני הבעיות הבריאותיות שמציבים בתי ספר בבניינים רבי קומות

רחלי ווקס, זווית

בין אם אהבנו את בית הספר ובין אם לא, כנראה שאנחנו זוכרים אותו היטב: את הכיתות, את חדר המורים, את החצר ואת הילדים האחרים שרצו בה יחד אתנו. לרוב יצטייר בזיכרוננו מבנה נמוך יחסית ולצדו חצר חול ומגרש ספורט – מבנה שרחוק מלהיות רב קומות, בשונה מבנייני מגורים ומשרדים שאנו מכירים מהערים הגדולות של ימינו. למעשה, התקנות הרגילות של משרד החינוך אוסרות על הקמת בתי ספר בבניינים גבוהים, ויש צורך באישור מיוחד אפילו כדי להקים בית ספר בן ארבע קומות.

ילדים בכיתה
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

החיידק הטורף שנהנה משינוי האקלים

התחממות פני הים גורמת להתפשטות מוגברת של חיידקים מסוג ויבריו - חיידק מסוכן וקטלני לאדם. מה אפשר לעשות כדי להימנע מהידבקות?

מאיה פלח, זווית

עשיתם קעקוע חדש לאחרונה? כדאי שתשמרו עליו טוב מזיהומים, ובעיקר – אל תכנסו איתו לים. לפני שבועיים, במדינת טקסס בארה״ב, מת אדם שחיידק טורף חדר אל קעקוע חדש על רגלו בעת שרחץ במימיו של מפרץ מקסיקו.

נגיף ויברוס
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

הנוסעים בתחבורה הציבורית חשופים יותר לזיהום אוויר

מחקר שנערך בלונדון מראה שמשתמשי התחבורה הציבורית חשופים לזיהום אוויר גבוה יותר מנהגי הרכב הפרטי. בישראל המצב לא יותר טוב

אלינה ארביטמן, זווית

״בשל איכות אוויר ירודה ברציפים בתחנה, מומלץ להמתין לרכבת באולם הנוסעים ולרדת לרציפים בסמוך להגעתה״, כך מזהיר בחודשים האחרונים אתר ״רכבת ישראל״ את נוסעי תחנות תל אביב השלום, תל אביב ההגנה, בת ים יוספטל, בת ים קוממיות וחולון וולפסון. המצב הזה אירוני עד מקומם, שכן נוסעי הרכבת, שבחרו להשתמש בתחבורה ציבורית במקום ברכבם הפרטי, מסייעים בהפחתת העומס בכבישים ובהפחתת זיהום האוויר שנגרם ממנו.

אוטובוס בלונדון
David Dibert
להמשך הפוסט

איך מדבירים מזיקים מבלי להזיק לבריאות ולסביבה

האביב מביא עמו לא רק מזג אוויר נעים ופרחים מלבלבים, אלא גם חרקים ומזיקים. מה צריך לעשות וממה כדאי להימנע כדי לעבור את הריסוס בשלום?

רחלי ווקס, זווית

איך יודעים שבא אביב? מסתכלים סביב-סביב ואם רואים נמלים, תיקנים, עכבישים ושאר יצורים קטנים – אז יודעים שבא אביב. בימים אביביים, לחים ושטופי שמש, החרקים יוצאים למסעות בחצר, במטבח ובסלון, והיד שלנו קלה על חומרי ההדברה. ריסוס פה, ריסוס שם והבית שוב נקי מחרקים, עד הביקור הבא שלהם. עם כל הרצון שלנו להיפטר מהמזיקים הביתיים ביעילות ובמהירות, שימוש לא זהיר בחומרי הדברה עלול להיות מסוכן לבריאות.

תיקן
Beeki, Flickr
להמשך הפוסט

איך משפיע זיהום האוויר על קצב ואופן ההזדקנות?

תוחלת החיים הממוצעת בישראל עלתה בעשר שנים מאז שנות השישים. אבל כמות לא בהכרח מעידה על איכות: מחקרים מראים שחשיפה לזיהום אוויר מאיצה את ההזדקנות וגורמת למחלות כרוניות

מאיה פלח, זווית

כששאלו את האישה הקשישה בעולם עד לא מזמן - סוזנה מושט ג׳ונס, שנולדה בשנת 1899 והלכה לעולמה בחודש מאי בשנה שעברה והיא בת 116 שנים - מהו הסוד שלה לאריכות ימים, היא השיבה בפשטות: ״שינה״. ג׳ונס לא רק שהקפידה לישון בכל לילה כעשר שעות ולחטוף עוד נמנום פה ושם גם במהלך היום, אלא גם דאגה לאכול בכל בוקר ארוחת בוקר עשירה המכילה בייקון, ביצה מקושקשת ותפוחי אדמה. לא ממש מה שהיינו מגדירים כיום כארוחת בריאות.

זקנים מביטים בטבע
The Other Dan, Flickr
להמשך הפוסט

המחיר האמיתי של הבגדים הזולים מהאינטרנט

בגדים שמיובאים לארץ מהמזרח עלולים להכיל חומרים מסוכנים לבריאות, אך הם אינם נבדקים על ידי אף גורם בארץ. האם הסיכון עולה כשאנחנו קונים אותם בזול באינטרנט, ומה אפשר לעשות כדי להימנע מהחומרים הללו?

מאיה פלח, זווית

מה מסתתר בארון שלנו? מפלצות? הרבה יותר גרוע – חולצות. בעוד שהמפלצות לא באמת יכולות לפגוע בנו לרעה, ייתכן שהחולצות דווקא כן. כשאנחנו מתחדשים בחולצה, בדרך כלל שני דברים עיקריים מנחים אותנו: המראה והמחיר. לא רבים מאיתנו טורחים להסתכל על התווית ולבדוק אילו חומרים שימשו לייצורה, וברוב המקרים גם אם נטרח ונבדוק - התווית לא תאמר לנו הרבה.

קניית בגדים באינטרנט
Dressformer, Wikipedia
להמשך הפוסט

נזקי רעש יכולים לפגוע גם בעוברים

מחקר חדש מצא קשר בין נשים בהיריון שעבדו בסביבה רועשת לבין בעיות שמיעה שהתפתחו אצל ילדיהן

רחלי ווקס, זווית

בטח לא מפתיע אתכם לשמוע שרעש חזק עלול לפגוע בשמיעה. אם הייתם פעם בהופעה רועשת וחזרתם הביתה עם צפצופים באוזניים, סביר להניח שהבנתם את זה בעצמכם. לאורך כל היום אנחנו חשופים לרעש שמגיע מכלי רכב, מטוסים, אתרי בנייה, מכשירים ביתיים כמו מזגנים ומכונות כביסה, מפוחי עלים, מוזיקה רועשת, אזעקות של חנויות ומכוניות ועוד. למעשה, ארגון הבריאות העולמי הכריז על זיהום רעש כעל איום על בריאות הציבור.

אישה בהיריון
freestocks.org
להמשך הפוסט

כאב הראש החדש של תושבי הצפון

איך ישפיעו טורבינות הרוח שיפעלו בצפון הארץ על בריאות התושבים? לכאורה, אפשר היה לצפות שבדיקה מקיפה של הנושא תתקיים לפני שפרויקט בהיקף כזה יוצא לדרך, אבל בישראל החוק אינו מחייב לערוך תסקיר בריאותי

שחר שלוח, זווית

אזור הצפון בישראל עומד להשתנות. על פי התכניות, תוך זמן קצר מאות טורבינות רוח, שחלקן ייתמרו לגובה של 200 מטר, ישנו את הנוף שאנחנו מכירים ואוהבים. הכוונות בהחלט טובות: החלטת ממשלה מ-2009 קובעת שעד שנת 2020 יהיו עשרה אחוזים ממקורות האנרגיה במדינה ממקורות חלופיים. כחלק ממאמצי המדינה לייצר אנרגיה נקייה ולהפחית את פליטת הפחמן אושרה ב-2014 תכנית המתאר הארצית לטורבינות רוח.

טורבינות רוח
thomas richter
להמשך הפוסט

למה ברחוב שלי קר יותר

מחקר ישראלי חדש מראה כיצד טמפרטורת האוויר משתנה בתוך העיר, גם באזורים שמרוחקים מטרים בודדים אלה מאלה. איך הממצאים יכולים לתרום לבריאות תושבי העיר, ומה הקשר לקירוי נתיבי איילון?

אסף בן נריה, זווית

החורף של שנת 2012 היה אחד הקרים שידעה אירופה. גל הקור, שהחל בסוף ינואר, הביא עמו טמפרטורות נמוכות של עד מינוס 42 מעלות בפינלנד, ושלג שכיסה חלקים נרחבים ביבשת, כולל דרום צרפת ואפילו צפון אפריקה. אבל לצד המראות המרהיבים והנדירים, השלג גרם גם לפגיעות קשות בנפש. יותר מ-800 בני אדם מתו ברחבי אירופה כתוצאה מהטמפרטורה הקיצונית.

אנשים בשלג בירושלים
Miriam Mezzera, Flickr
להמשך הפוסט

זורקים תרופות לפח או לאסלה? אז תפסיקו. הן עלולות להגיע לצלחת שלכם

86 אחוז מהישראלים לא מחזירים תרופות שאינן בשימוש לבתי המרקחת, מה שעלול להוביל להרעלת פירות וירקות. מה משרד הבריאות מתכנן בנושא

אסף בן נריה

בחנו את עצמכם: מה אתם עושים לאחר שהחלמתם ממחלה והפסקתם לנטול את התרופה שרשם לכם הרופא? 1. משליכים את התרופה לפח. 2. מדיחים את התרופה בשירותים. 3. מחזירים את התרופה לקופסת התרופות, ולאחר כמה חודשים משליכים אותה לפח או לאסלה. 4. מחזירים את הקופסה לנקודת איסוף מוסדרת באחד מבתי המרקחת של קופות החולים.

תרופות
רויטרס
להמשך הפוסט

מחקר: איך ייראה העולם ללא בשר

מה יקרה אם כל העולם יהפוך לטבעוני? מחקר חדש מראה שפרט למניעת הריגתם של בעלי חיים רבים, מהלך כזה יציל את חייהם של כ-8 מיליון איש בשנה וגם יעזור לסביבה

מאיה פלח

סקרים שנערכו בשנים האחרונות מעידים על כך שהפחתה בצריכת הבשר כבר מזמן אינה רק טרנד. לפי אחד הסקרים, שנערך לפני שנתיים, שמונה אחוזים מהישראלים צמחונים וחמישה אחוזים טבעונים. אך הנתון המעניין הוא שישראלים רבים אחרים – 23 אחוזים – הפחיתו את צריכת הבשר, גם אם לא עברו לדיאטה צמחונית או טבעונית באופן בלעדי.

ארוחה צמחונית
Unsplash
להמשך הפוסט

מחקר: מהן הסיבות העיקריות שגורמות לנו לחלות ולמות

מחקר-על בדק את הגורמים לתחלואה ולמוות ברחבי העולם, כולל בישראל. מיהם אלו שעומדים בראש הטבלה

ד"ר זהר ברנט-יצחקי ופרופ' איתמר גרוטו

חזית המחקר הרפואי עוסקת בעשורים האחרונים במציאת תרופה למחלת הסרטן ובמיגור נגיפים כמו שפעת וזיקה. אך האם אלה הגורמים העיקריים שהורגים אותנו? מתברר שלא. רוב התחלואה והתמותה בעולם נובעות דווקא מגורמים סביבתיים והתנהגותיים.

עוגת שוקולד
אביעד הרמן
להמשך הפוסט

פרפרים, ציפורים ופרחים תורמים לאיכות חיים? לא בטוח

מחקר שנערך בנתניה מצא שטבע עירוני עשיר לא בהכרח תורם לתחושת הרווחה של התושבים - ולפעמים אפילו עלול לפגוע בה

מאיה פלח

העולם שלנו נמצא במגמה של מעבר לערים. באמצע המאה הקודמת רק 29 אחוז מאוכלוסיית העולם התגוררה בערים; נכון לשנת 2014, מדובר כבר ביותר מחצי מאוכלוסיית העולם – 54 אחוז. אחת ההשלכות של תהליך העיור האינטנסיבי היא הרחקה של תושבי הערים מהטבע, פיזית ומנטלית. הבעיה בכך היא שככל שאנו מאבדים את הקשר עם הטבע, כך קטנה המוטיבציה שלנו לשמור עליו – רחוק מהעין, רחוק מהלב.

אישה ויונה
S Pakhrin, Flickr
להמשך הפוסט

כיצד בעלי החיים מגנים עלינו מפני מחלות

סקירה חדשה של יותר מ-200 מחקרים מראה שככל שיש סביבנו יותר בעלי חיים, כך קטן הסיכון לזיהומים. כיצד זה קורה?

ד"ר מירי צלוק

על אף שהאנטיביוטיקה הומצאה כבר לפני יותר ממאה שנים, השכיחות והחומרה של מחלות מידבקות בימינו הולכות וגדלות, ומחלות כמו מלריה ושחפת מתפשטות בעולם והורגות מיליוני אנשים בכל שנה. גם בישראל חלה עלייה בהידבקות במחלות זיהומיות כגון לישמאניה עורית (שושנת יריחו) ודלקות מעיים נגיפיות. לפי נתוני משרד הבריאות, כ-18 אלף ישראלים מאושפזים בכל שנה בגלל הידבקות במחלות כאלה.

פרות
דודו בכר
להמשך הפוסט

כיצד הנקה יכולה להועיל לאנושות כולה?

ארגון הבריאות העולמי של האו"ם הפשיל לאחרונה שרוולים בקרב נגד תחליפי חלב אם, כשקרא להגביר את החקיקה נגד פרסום בלתי ראוי של תחליפי חלב ברחבי העולם. "יש עדיין מקומות רבים מדי שבהם אימהות נחשפות למידע שגוי ומוטה, שיכול לגרום להן להמעיט בחשיבות ההנקה ולגרום לכך שילדים רבים לא ייהנו מיתרונותיה", אמר פרנצ'סקו ברנקה מארגון הבריאות העולמי. רק שליש מהתינוקות עד גיל חצי שנה בעולם ניזונים באופן בלעדי מחלב אם, וארגון הבריאות העולמי נחוש לשנות זאת. כצפוי, הדברים עוררו מחדש את הדיון הרגיש על חשיבות ההנקה וגררו גם לא מעט ביקורת מצד אימהות.

העיתוי של קריאת הארגון אינו מקרי: לאחרונה התפרסם במגזין הבריאות היוקרתי The Lancet מחקר מקיף תחת הכותרת המפוצצת "הנקה במאה ה-21", שאסף נתונים מעשרות מחקרים בעולם לגבי ההשפעות הבריאותיות של הנקה על התינוקות ועל האימהות. בין היתר, נמצא שם שהנקה מגנה על התינוקות מפני שני גורמי התמותה השכיחים ביותר אצל ילדים עד גיל 5 – זיהומים במערכת הנשימה ושלשולים – ומגנה מפני התפתחות של משקל יתר וסוכרת בבגרות. בנוסף לכך, ילדים שניזונו מחלב אם בינקותם גם קיבלו תוצאות גבוהות יותר במבחני אינטליגנציה. באשר לאימהות, המחקר מצא שהנקה מעניקה הגנה מפני סרטן השד, סרטן השחלה וסוכרת.

אישה מניקה בשדה
Aurimas Mikalauskas, Flickr
להמשך הפוסט

יש לנו ננו-בעיה

ננו-טכנולוגיה מקיפה אותנו מכל עבר, וכיום אפשר למצוא ננו-חלקיקים במזון, בתרופות ובבגדים. אך האם יש להם גם סכנות בריאותיות?

ד"ר דניאל מדר

עד לפני כמה שנים, ננו-טכנולוגיה הייתה תחום חדש ומתפתח. שמה של הטכנולוגיה נגזר מהגדלים שבה היא מתקיימת: ננו-מטר הוא מיליארדית המטר, והטכנולוגיה הזאת מפתחת חומרים מחלקיקים זעירים שגודלם 100-1 ננו-מטרים. החלקיקים האלה קטנים פי מיליון מנמלה ודקים פי אלף משערה.

חוקר במעבדה
Brookhaven National Laboratory, Flickr
להמשך הפוסט

מהם הסיכונים הבריאותיים שטומן הבית שלנו ומדוע הם מחריפים

אין לאן לברוח: מחקר חדש מצא ששינוי האקלים צפוי להשפיע על הבריאות שלנו גם בחללים הסגורים שבהם אנו מבלים את רוב שעות היום

לשינוי האקלים יש מגוון השפעות חמורות על כדור הארץ ועל יושביו. מדבור, עליית מפלס פני הים ואירועי מזג אוויר קיצוניים הם רק כמה דוגמאות למה שהעתיד (ובמידה מסוימת גם ההווה) טומן בחובו. כעת, מחקר חדש מוסיף על כל אלה חשש נוסף להשפעות שינוי האקלים – הגברת הסיכונים הבריאותיים הנגרמים מהסביבה התוך-ביתית או התוך-משרדית.

במדינות מפותחות, אנשים מבלים כ-90 אחוז מזמנם בתוך מבנים – בבית, בעבודה או בחללים סגורים אחרים. על אף שאנו מרגישים בטוחים מאוד בסביבה הביתית, הרי שגם בה קיימים גורמי סיכון בריאותיים, כמו אבק, נזקי רטיבות ומזהמי אוויר שמקורם מתוך הבית. פחמן חד-חמצני וחלקיקים נשימים עדינים, המכונים PM2.5, נפלטים לאוויר בעת בישול ושימוש בכיריים, עישון ועוד. גז ראדון עשוי להיפלט מהקרקע ומחומרי בניין. גורמי הסיכון האלה עלולים לגרום למגוון מחלות ונזקים בריאותיים, החל מתסמיני אלרגיה והגברת תסמיני אסתמה ועד למחלות לב, ריאה וסרטן ריאות.

בניין מגורים
להמשך הפוסט