שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מרשם לטבע: חשיפה של שעתיים לסביבה ירוקה מועילה לבריאות הגוף והנפש

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ילדים מטיילים בטבע
לשיפור הבריאות הפיזית והנפשית נדרשות 120 דקות שבועיות של חשיפה לטבע, ולא משנה אם זה ביקור בודד או כמה ביקורים קצרים במהלך השבועקרדיט: רמי שלוש

נטע נסים, זווית

באמצע יולי התפרסמה תחזית האו"ם לשנת 2050, שלפיה אוכלוסיית כדור הארץ תגדל, ומספר האנשים בעולם יגיע ל-9.7 מיליארד בני אדם. תחזיות מחמירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל מראות דבר דומה, עם צפי גידול אוכלוסין לכ-15 מיליון נפש. לאור מגמה זו, השטחים הפתוחים צפויים להמשיך להצטמצם לטובת שימושי קרקע אחרים - עירוניים, תעשייתיים ומסחריים. כבר כעת ניכרת המגמה הזו, כשישראל מאבדת 13-10 קמ"ר שטחים פתוחים בממוצע בכל שנה.

בשנים האחרונות גם מצטברות עדויות אפידמיולוגיות המצביעות על כך שחשיפה גדולה יותר לסביבה טבעית כגון פארקים, יערות וחופים קשורה בבריאות טובה יותר ובתחושת רווחה גדולה. מחיה באזורים ירוקים קשורה בשיעורים נמוכים של תמותה ושל תחלואה במחלות נשימתיות, מחלות לב, סוכרת מסוג 2, השמנת יתר ומחלות פסיכיאטריות.

מחקרים נוספים מראים שסביבה ירוקה תורמת להתאוששות מהירה יותר ממחלות ולהפחתת לחצים, חרדות ועייפות. עוד נמצא שחשיפה לסביבה ירוקה מקטינה את הסיכון ללידת תינוקות במשקל לידה נמוך, והיא קריטית להתפתחות פיזית, קוגניטיבית ונפשית תקינה של ילדים ושל בני נוער.

הממצאים הללו מעודדים משום שהם מציגים אפשרות של חשיפה לטבע מעניקה לאנשים אפשרות ליהנות מבריאות טובה יותר. אך האם התחושות האלו רלוונטיות רק לפרק הזמן שבו אנחנו מבקרים בטבע? ועד כמה השהות בטבע יכולה להשפיע עלינו במסגרת אורח החיים המערבי?

באחרונה התפרסמו תוצאותיו של מחקר חדש, שנערך על ידי חוקרים מאנגליה ושפורסם באחרונה בכתב העת Scientific Reports. נמצא בו שמספר הקסם הוא שעתיים: אנשים המבלים לפחות 120 דקות בסביבה טבעית בשבוע מדווחים על בריאות טובה יותר ועל הנאה וסיפוק מחייהם משמעותית יותר מאנשים שאינם מבקרים בסביבה הטבעית במהלך השגרה השבועית. התוצאות האלה נשמרו גם כשהשוו בין אנשים שמבלים יותר משעתיים בטבע לבין כאלה שהזמן הממוצע שלהם בסביבה לא עירונית היה קצר יותר.

מצפור בפארק הירקון עם בניינים גבוהים ברקע
מצפור בפארק הירקון. מחיה באזורים ירוקים קשורה בשיעורים נמוכים של תמותה ושל תחלואה במחלות נשימתיות, מחלות לב, סוכרת מסוג 2, השמנת יתר ומחלות פסיכיאטריותצילום: מגד גוזני

119 דקות לא מספיקות

ייחודו של המחקר החדש בהיקפו הגדול. הוא נערך בשנים 2014-2016 ונעשה בו שימוש בנתוניהם של קרוב ל-20 אלף אנשים החיים באנגליה, שהתבקשו להשתתף בסקר כחלק מסקרי סטטיסטיקה שנערכים מטעם ממשלת בריטניה. הנתונים נאספו באמצעות ראיונות פנים אל פנים, ונערכו לאורך כל השנה ובכל רחבי אנגליה על מנת למנוע הטיות גיאוגרפיות ועונתיות בניתוח הנתונים.

המרואיינים נשאלו מה הייתה תדירות ביקוריהם בסביבה טבעית במהלך השבוע וכמה זמן הם נמשכו, והם התבקשו לדווח על תחושת הבריאות העצמית שלהם ועל מידת הסיפוק וההנאה מחייהם. דיווחים מסוג זה מייצגים באופן אמין את מצבם הבריאותי של המשתתפים במחקר.

מהנתונים שנאספו התברר שלא רק שנדרשות 120 דקות שבועיות של חשיפה לטבע בשביל לשפר את מצבם הבריאותי של הנשאלים, אלא גם שזה לא משנה אם זה ביקור בודד או כמה ביקורים קצרים יותר במהלך השבוע. עוד נמצא שסף 120 הדקות חל על גברים ונשים כאחד, על מבוגרים וצעירים, על פני קבוצות תעסוקתיות ואתניות שונות, בקרב אלה החיים באזורים עשירים ועניים ואף בקרב אנשים עם מחלות ממושכות או בעלי מוגבלות.

עד כה, מחקרים וממצאים מדעיים לא שיקפו כמה זמן באמת אנחנו צריכים להיות בטבע על מנת שהביקור ישפיע על בריאותנו. ד"ר חגי לוין, ראש המסלול לבריאות וסביבה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית-הדסה, מסביר: "יציאה לטבע משפרת את הבריאות הפיזית ואת הבריאות הנפשית. לתפיסה שלפיה הקשר בין האדם לבין הטבע חיובי לבריאות יש שורשים היסטוריים ותרבותיים, אך היא גם אינטואיטיבית מאוד והגיונית. אמנם המחקר לא בדק את מצבם הבריאותי של המרואיינים אלא את האופן שבו הם תופסים את עצמם כבריאים, אך המידע הזה חשוב לא פחות ממדדים פיזיולוגיים".

המלצה ליציאה לטבע

החוקרים אומרים שתוצאות המחקר מחזקות את העובדה שישנו קשר משמעותי בין בריאות הפיזית ותחושת הרווחה הגופנית, הנפשית והחברתית לבין השהות בסביבה טבעית. הם גילו שרוב הביקורים בסביבה ירוקה שעליהם דיווחו המשתתפים היו במרחק של כשני קילומטרים בלבד מבתיהם, כלומר גם ביקור בשטח הירוק העירוני נמצא מספיק.

לדבריו של לוין, כיום מרבית מתושבי ישראל גרים בערים והמצב החדש הוא שילדים ומבוגרים שחיים בערים כמעט לא נחשפים לשטחים טבעיים ופתוחים, שנעלמים בגלל הפיתוח הגובר: "העדר חשיפה לטבע הוא המצב השכיח היום, לכן התכנון לטווח הרחוק בישראל חייב לשמר שטחים פתוחים בצדי הערים ובתוכן.

"כאדם שעוסק בבריאות הציבור, חשוב לי שהבחירה הבריאותית של אנשים תהיה קלה, נגישה ובחינם, ושהסביבה הטבעית תהיה זמינה. אולי בעתיד אפילו ברפואה הקונבנציונלית מרשם של חשיפה לסביבה הטבעית יהיה חלק משגרת הטיפולים".

הכתבה הוכנה על ידי זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

לוגו זווית
זווית - סוכנות ידיעות למדע ולסביבה |ריאה ירוקה

חומרים מסוכנים במזון ובמי השתייה שלנו, שינוי האקלים והשפעותיו, זיהום אור ורעש, ההשפעות החיוביות של הטבע על הגוף והנפש, והקשר שבין הסביבה שבה אנחנו חיים לבריאות שלנו – על כל אלה ועוד תוכלו לקרוא כאן, בבלוג הקבוצתי של"זווית", סוכנות ידיעות למדע ולסביבה. הכותבים של זווית הם מדענים וחוקרים מתחומי האקולוגיה ומדעי הסביבה, שמטרתם לשתף מהידע שלהם את הציבור הרחב, כלי התקשורת ומקבלי ההחלטות בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ