בריאות מבוססת מדע

למען בריאות מושכלת / הבלוג של עמותת מדעת

לראשונה בישראל: הצעת חוק שנותנת פתרון מערכתי לנושא החיסונים

חובתנו המוסרית היא להגן על החלשים בינינו וחובתנו החברתית היא לשמור על חברה בריאה למען עתיד ילדינו. החיסונים שניתנים לכל הילדים הם הדרך לעשות זאת

חן רוזן-נתנאל

הטרגדיה הגדולה של בריאות הציבור היא שלא רואים אותה כשהיא פועלת, וכשהיא אינה פועלת מתרחשות קטסטרופות. חיסונים, למשל, הם אחת ההתערבויות היעילות ביותר שיש היום למניעת מחלות מסוכנות. כשכולם מתחסנים המחלות נעלמות וקל לשכוח שרק לפני חמישים שנה ילדים עם גפיים משותקות, תינוקות שהשתעלו עד אובדן נשימה ועוברים עם פגמים קשים כתוצאה מתסמונת האדמת המולדת היו מראה שכיח. היום המצב שונה מפני שישנם חיסונים נגד פוליו, שעלת, אדמת ומחלות רבות נוספות שלמרבה השמחה חלק ניכר מהן הוא נחלת העבר וספרי ההיסטוריה.

חיסון נגד חצבת
Olimpiu Gheorghiu/אי־פי
להמשך הפוסט

חמש מחלות קטלניות שעוברות מבעלי חיים לבני אדם

נגיף הכלבת אינו מתאכסן בהכרח בגופם של כלבים ועכברת אינה נישאת רק על ידי עכברים. אבל כמו דבר או אבולה, מדובר במחלות קשות

נטע סופר צור

מחלות זואונוטיות, כלומר מחלות שעוברות מבעלי חיים לבני אדם, נוטות להיות אלימות יותר ממחלות אחרות. לאורך האבולוציה המשותפת של בעלי החיים ומחוללי המחלה (פתוגנים) נוצר שיווי משקל עדין שמאפשר לפתוגנים לשרוד ולהתרבות בלי לפגוע מהר מדי בגוף שמארח אותם. זה פשוט: מחלות זיהומיות שהורגות מהר מדי את המאכסן שלהן מתות יחד אתו. זיהומים שמדביקים בטעות חיה שאינה נחשבת המאכסן הטבעי שלהם אינם מספיקים ליצור איזון עם בעל החיים החדש, כך שהם יכולים להיות הרבה יותר קטלניים מבחינתו.

חולדות בכיכר האדומה במוסקווה
AP
להמשך הפוסט

בחיסונים אין בעד ונגד

לחץ כבד שהפעילו אנשי מקצוע והקהל הרחב הוביל להסרתו מהרשת של סרטון שבו אמא לארבעה מביעה התנגדות לחיסון ילדים ולחיסונים בכלל. לכלי התקשורת אחריות על הציבור והפצה של תוכן מסוג זה גורמת נזק עצום

בשבוע שעבר הועלה לרשת סרטון עמוס סילופים וחלקי מידע קונספירטיבי נגד חיסונים. הסרטון הופק והופץ דרך דף הפייסבוק והאתר של ערוץ הטלוויזיה "רשת" במסגרת הפרויקט "דיבור", שנותן במה לאנשים להביע את עמדותיהם ואת דעותיהם.

אלא שחיסונים הם אחת ההמצאות הרפואיות החשובות ביותר. חיסונים הצילו מיליוני חיים ברחבי העולם ומנעו מאות מיליוני אשפוזים, נכויות וסיבוכים לכל החיים. ההתנגדות לחיסונים מסוכנת בראש ובראשונה ללא מחוסנים, אך גם לכולנו כחברה. חיסונים אינם עניין של דעה אלא של מדע, ובעיקר פעולה מצילת חיים. באירופה משתוללת כעת מגפת חצבת באזורים שבהם לא מחסנים מספיק נגד המחלה כמו איטליה ורומניה, והיא הגיעה גם לישראל וגורמת כאן לאשפוזים ולתחלואה קשה.

צילום מסך מתוך הסרטון שהוסר מהרשת
צילום מסך
להמשך הפוסט

לאכול ולהישאר בחיים

בשבועות האחרונים חלו בארצות הברית 197 בני אדם וחמישה מתו בגלל חיידקי אי קולי שהיו בחסה רומית. הם לקו בהרעלת מזון, מצב נפוץ מאוד שיכול לפעמים להיות מסוכן

ענר אוטולנגי

רובנו היינו שם בשלב כלשהו בחיינו. בחירה אחת לא נכונה, לפעמים אפילו לא מודעת, שגוררת אחריה כאבי בטן, שלשולים, הקאות ולעתים חום גבוה. חליתם בגלל הרעלת מזון. אתם תשושים ומזיעים, ושואלים את עצמכם רק שאלה אחת: "למה אכלתי את הדבר הזה?!".

מטבח של מסעדה
בלומברג
להמשך הפוסט

40 שנה להכחדת מחלת האבעבועות השחורות

שני מקרי המוות האחרונים מאחת המחלות הקטלניות ביותר דווחו בשנת 1978. יצירת חיסון יעיל ושיתוף פעולה של ארגוני הבריאות בעולם הביאה להדברת המחלה בכל העולם

דרור בר-ניר

בשנת 1978 מתו שני עובדי מעבדה בעיר ברמינגהם מאבעבועות שחורות. השניים היו הצלמת הרפואית ג'נט פרקר והמיקרוביולוג הנרי בדסון, שיזם את הניסוי שבמהלכו דלפה כמות זעירה של נגיפים אל מערכת האוורור של המעבדה וגרמו למחלתה של פרקר, ובעקבות התאונה התאבד. זו הייתה הפעם האחרונה שבה דווח על אבעבועות שחורות בעולם, והיום היא נחשבת מחלה שהוכחדה.

תושבי ניו יורק מתחסנים ב-1947
Getty Images
להמשך הפוסט