איך כתיבה אינטואיטיבית מסייעת לנפש ולמה עדיף שתיעשה בעט

כתיבה תרפויטית מאפשרת לנו להסיר את הערפל המסתורי סביב המתרחש ומקנן בתת המודע שלנו

איתן גילור מילר
איתן גילור מילר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Joan M. Mas
איתן גילור מילר
איתן גילור מילר

כותבת אורחת: שיר שוורץ, מנחת סדנאות כתיבה אינטואיטיבית ותרפויטית ועורכת תוכן

בבוקרו של יום התעורר דניאל, גבר בשלהי שנות הארבעים לחייו, משנתו בתחושה של כבדות ומועקה. על פני השטח, הכל נהדר: בעבודה הכל מתקדם כרצונו, הילדים בסדר גמור, יחסיו עם אשתו טובים מאוד. אז מה קורה לי? שאל את עצמו בתדהמה, מה מציק לי כל כך?

למחרת הקיץ משנתו שוב בדיוק באותה התחושה: כבדות ומועקה. ליד המיטה היה מונח בלוק נייר צהוב שאשתו נהגה להכין כדי לכתוב בו מטלות שונות. מבלי לחשוב הרבה, עוד לפני שצחצח שיניים, עוד לפני שלגם מכוס הקפה, עוד לפני ששרעפי השינה נפרדו ממנו, נטל לו עט וכתב. כתב מבלי להבין מה הוא כותב. כתב כל מילה שביקשה להגיח לתודעתו, כתב מבלי לסנן, ללא עריכה, ללא פסיקים או נקודות. כתב בשוליים, מאחורי הבלוק, בשלב מסוים מצא עצמו אף כותב על הקיר.

כשחזר באותו ערב לביתו, נטל את הבלוק שבו כתב וקרא. הוא נדהם לגלות שבבוקר כתב, מבלי לדעת או להרגיש, על תחושת היעדר ערך עצמי, על הפחד שלו לא להשביע את רצונם של היקרים לו, את רצון המעביד, הסביבה, בת זוגו. הוא כתב על הלחץ להיות תמיד מושלם, תמיד טוב בכל דבר, בכל מערכות היחסים בחייו עם משפחתו וחבריו.

אנו מדברים רבות על הרצון להתחבר לתת המודע שלנו, להבין את החסימות, הקשיים והפלונטרים שלא תמיד אנו מודעים להם. אבל מהי הדרך להגיע לאותו מקום בתוכנו שהצבנו לעצמנו שלט אין כניסה אליו? כתיבה אינטואיטיבית ותרפויטית מאפשרת לנו להסיר את הערפל המסתורי סביב המתרחש ומקנן בתת המודע שלנו.

כאשר אנו מגיעים לטיפול נפשי, מטרתו של המטפל לנתב אותנו למקום כלשהו שהוא רוצה להשיג בהבנה שלנו את עצמנו ויצירת דפוסי חשיבה חדשים. בתהליך הכתיבה האינטואיטיבית אנו עובדים הפוך. הכותב לבדו הוא זה שמקבל מנדט לפרשנות הכתיבה שלו ולתובנות ולשאלות שמתעוררות אצלו בעקבותיה.

בתהליך כתיבה אינטואיטיבית נעדיף בלוק נייר ועט, ולא מחשב. מחקרים שנעשו בנושא גילו כי הכתיבה בעט על בלוק נייר מאפשרת לכתיבה אינטואיטיבית לפרוץ יותר בקלות, בעוד המחשב שנותן כלים למחיקת קבצים, שינויים מהירים ועריכה מיידית הוא פיתוי גדול לעריכה, מחיקה, מחשבה ושפיטה עצמית. אפשר לכתוב גם בבית לבד (רצוי בשעות הבוקר והלילה ממש לפני היקיצה או השינה, כשתת המודע שלנו עדיין פעיל והשופט המחמיר בראשנו עוד לא התעורר). אבל להשתתפות בקבוצה, בגלל המשתתפים הנוספים ובגלל ההנחיה המקצועית, יתרונות גדולים.

צילום: Jose Maria Cuellar

בעבודה קבוצתית המנחה מנתב את האווירה בקבוצה למקום לא שיפוטי. תפקידו לעזור לכותבים להתמודד עם הדברים שיצאו מתוכם, ליצור תרגילי כתיבה בדרך רגישה  ומאפשרת המדגדגת אצל המשתתפים את הצורך לכתוב ולהוציא מתוכם את הדברים המקננים בהם ולהעלות בם תובנות ושאלות על התהליך שעברו באמצעות הכתיבה. חלק ממנחי הכתיבה נוהגים להשתמש בחומרי עזר שונים כדי לדגדג את הכתיבה האינטואיטיבית: קלפי השלכה מטאפוריים, שיר או סיפור שמהם ניתן לצאת לכתיבה, נייר מכתבים ופתקים שמחליפים המשתתפים ביניהם, תמונות וצילומים, פעילות בטבע, מוסיקה ועוד; מה שמאפשר למשתתפים להתחיל לכתוב דרך אמצעים חזותיים שמייצרים ומעוררים כתיבה רגשית.

הקבוצה מעניקה למשתתף חוויית שיתוף מגינה. הכתיבה היא כלי ריפוי עוצמתי בכל מצב, אבל קיים ערך רגשי חשוב בהשתתפות בקבוצה תומכת, לא שיפוטית ואמפטית. כאשר המשתתף מקבל משוב מאחרים על הדברים שכתב וכאשר משתתפים אחרים מגיבים על הדברים שכתב ועל החוויות שהתעוררו גם אצלם בעקבות הקריאה, חווה הכותב חוויה רגשית מעצימה. זאת רק מעצם האפשרות לשתף אחרים מבלי להישפט, בידיעה שהוא מוגן ושמור על ידי המנחה ובתוך הקבוצה.

לקבוצה הטיפולית יש יתרון גם מההיבט החברתי. כתיבה היא עיסוק בודד. הקבוצה מאפשרת גם לאלו שבינינו המתקשים להתבטא בעל פה, ביישנים או סובלים מחרדה חברתית, להתבטא ולשתף ולהישמע. כתיבה היא כלי יעיל גם עבור אנשים החווים משבר בבעקבות טריגר כגון אובדן או גירושין. הכתיבה האינטואיטיבית גם מאפשרת לאדם שעבר טראומה כלשהי או חווה בעיה נפשית כמו דיכאון או חרדה לכתוב עצמו מחדש וכך למעשה לעבד את המצב ולייצר תחושה של שליטה באירוע. כאשר אנחנו כותבים אנחנו מייצרים סוג של תיקון לחוויה שעברנו. המחשבות והרגשות כבר לא במוחנו או במקום כלשהו שאסרנו על עצמנו להתקרב אליו. השיתוף בקבוצה גם הוא מייצר לעתים חוויה מתקנת לאירוע קשה או למשבר.

כתיבה טיפולית ואינטואיטיבית מסייעת לנו להתבונן בעצמנו ללא שיפוטיות, להבין חסימות, לייצר תובנות חדשות, לעורר שאלות ולהתחיל לפסוע באומץ אל אותו גן נעלם שקיים בכל אחד מאתנו.

איתן גילור מילר

איתן גילור מילר | אמנות מקדמת בריאות

מטפל באמנות (M.A.), מדריך הורים, מרצה ומנחה סדנאות בשילוב אמנות. הסיפורים שאני מתאר בבלוג הם פרי דמיוני, אך מבוססים על חוויות אמיתיות ואנשים אמיתיים. כמטפל, אני מחויב לסודיות. התהליך הטיפולי, ניסיוני והתיאוריה הפסיכולוגית שאני נשען עליה - הם אלו שמהווים את המצע לסיפורים. אשמח לקרוא תגובות כאן ובמייל eerolig@gmail.com

לאתר האישי
לעמוד הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ