הגבריות המסורתית פוגעת בבריאותם הנפשית והפיזית של בנים וגברים

קובץ הנחיות חדש למטפלים על טיפול בגברים שואף להוביל אותנו לעולם רגשי יותר ואלים פחות

איתן גילור מילר
איתן גילור מילר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גברים עומדים על סלע
איתן גילור מילר
איתן גילור מילר

באוגוסט 2018 התפרסמו הנחיות רשמיות לעבודה עם בנים ועם גברים של ה-APA, הארגון הגדול ביותר של פסיכולוגים בארצות הברית. בעבר לא נכתבו הוראות מיוחדות לטיפול בגברים, בין היתר מכיוון שלאורך ההיסטוריה של הפסיכולוגיה גברים, וליתר דיוק גברים לבנים וסטרייטים, נחשבו לנורמה המרכזית. זו הסיבה לכך שפרסום זה של הנחיות, שמציגות אמירות נוקבות לגבי הנורמה השלטת, הוא פורץ דרך. מאחורי ההנחיות עומדת התפיסה שגברים חווים הסללה, כלומר החברה מעצבת אותם בדמות האידיאולוגיה הגברית ה"מסורתית", אלא שזו מזיקה לבריאות הנפשית והגופנית שלהם.

המסמך נכתב בשפה אקדמית והוא אינו מיועד להפצה רחבה, אך כתבה שהתפרסמה באתר הארגון גרמה סערה בקהילת המטפלים בארצות הברית וגם בישראל. איתן טמיר, פסיכותרפיסט ומטפל DBT ומנהל מכון טמיר, כתב בפייסבוק: "הפתולוגיזציה של הגבריות המסורתית לא נוחה לי. ברור, אני מבין את מקור ההצהרה, ואף מכיר בחשיבותה, ועם זאת, באותה עת, אני מרגיש מועקה".

אבנר הדס, פסיכותרפיסט ועובד סוציאלי, השיב לו: "מזדהה לחלוטין עם אי הנוחות שלך. במקצוע שלנו יש הטיה מובהקת למאפיינים רכים או נשיים סטריאוטיפית, שהופכת להטיה ערכית... שמוחקת תרבות שלמה של גבריות מסורתית ומבטלת אותה כנחותה ערכית.

"הדבר בולט בקושי של מקומות טיפול ליצור קשר טוב עם אבות במשפחות מטופלות ולוותר בקלות רבה מדי על נוכחותם, או לחילופין לקרוא להם להיות חלק מהטיפול, אך להעביר מסר סמוי שלפיו הם חייבים ללמוד את השפה הרגשית המדוברת במקום הטיפול או לא להשתלב באמת. איני מפחית בחשיבות השפה הרגשית, אך יש חשיבות גבוהה ביותר להנכחה חיובית גם של שפת המעשה (doing) בסטינג הטיפולי. כשמנסים את זה, מגלים עולם שלם ויכולת התחברות מצוינת גם של גברים, רק בשפה אחרת".

מטרת ההנחיות היא לסייע לבנים ולגברים לנהל חיים בריאים וטובים יותר. תמיר אשמן, מנהל התוכנית השנתית ללימודי גברים באונ' תל אביב ועובד סוציאלי, מספר ששיעור ההתאבדות של גברים גבוה יותר מאשר אצל נשים, הם סובלים ממחלות לב וכלי דם ובסופו של דבר חיים פחות. גם מהבחינה הנפשית אפשר לראות שהם בודדים יותר, מתמכרים יותר וחסרים את הכישורים ליצור מערכות יחסים אינטימיות.

גברים בתהליך הסללה עוברים השתקה הרגשית. מצוקה שלא יכולה להתבטא דרך מילים מבוטאת באמצעות מעשים או בסימפטומים פיזייםצילום: Getty Images IL

לקשיים אלו ולקשיים נוספים יש מתאם (קורלציה) גבוה עם "הגבריות המסורתית", או לפחות זו ההנחה שעומדת מאחורי ההנחיות החדשות. ביסודה של אותה גבריות מסורתית עומדת דרישה מהגברים שלא יפגינו רגשות. דרישה זו מוצגת כבר בגיל צעיר, לעתים באופן ישיר ("אל תבכה כמו תינוקת") ופעמים אחרות באמצעות מסרים חברתיים דקים יותר, כמו אצל ילד שמעולם לא ראה את אביו בוכה. תהליך למידה זה נקרא הסללה מגדרית. היא מחבלת ביכולתם של הגברים להזדקק, להיפתח ולהיפרד, ותהליכים אלו חיוניים לבריאות שלנו.

דוגמה לכך היא העובדה שגברים נוטים להימנע מבקשת עזרה מאחרים, כולל מאנשי טיפול, מפני שזה גורם להם להפגין חולשה. יחד עם זאת, אנשי המקצוע צריכים לדעת לשנות הרגלים, שכן גם כשהגברים מבקשים עזרה יש נטייה לאבחן אותם יותר כסובלים מהתמכרות, למשל, יותר מאשר להעניק להם אבחנות עמוקות יותר כמו דיכאון.

הקווים המנחים מתארים מחקרים המצביעים על תמותה מוקדמת ביחס לנשים, על תזונה בריאה פחות ועל התנהגויות מסכנות כמו עישון. הם מבצעים את רוב הפשעים, אך הם גם החלק הארי מבין הקורבנות. חלק מהתופעות האלו הוא תוצאה של ההשתקה הרגשית שגברים עוברים בתהליך ההסללה, מפני שמצוקה שלא יכולה להתבטא דרך מילים מבוטאת באמצעות מעשים, כמו תוקפנות, או סימפטומים פיזיים, כמו התקפי אסתמה או כאבי בטן.

היכולת שלנו כמבוגרים להשתחרר מהכבלים החברתיים ולקבל את עולמנו הרגשי תסייע לנו במערכות היחסים שאנו מנהלים, וגם תשפר את איכות חיינו מבחינה פיזית ונפשית. אם התועלת עבורנו אינה משכנעת אתכם, אוסיף שהמרוויחים הגדולים של שינוי זה יהיו הילדים שלנו שיקבלו אבות מתקשרים יותר ואפקטיביים יותר, וכך ילמדו להיות בעצמם קשובים יותר לצרכים הרגשיים שלהם.

אין בקווים המנחים האלו ניסיון להציג את הגברים כקורבנות גדולים יותר מאשר הנשים ואין בהם שלילה של הפגיעה החברתית המתמשכת בהן. יחד עם זאת, הם מחזקים את הטענה שהתפיסות שמצמצמות את האדם, את תכונותיו ואת ההתנהגות שלו על פי המגדר שלו מזיקות לכולנו, גברים ונשים כאחד. השינוי שאותו מנסות לקדם הנחיות אלו עשוי להפוך אותנו לחברה שיש בה יותר תקשורת וחמלה ופחות אלימות.

איתן גילור מילר

איתן גילור מילר | אמנות מקדמת בריאות

מטפל באמנות (M.A.), מדריך הורים, מרצה ומנחה סדנאות בשילוב אמנות. הסיפורים שאני מתאר בבלוג הם פרי דמיוני, אך מבוססים על חוויות אמיתיות ואנשים אמיתיים. כמטפל, אני מחויב לסודיות. התהליך הטיפולי, ניסיוני והתיאוריה הפסיכולוגית שאני נשען עליה - הם אלו שמהווים את המצע לסיפורים. אשמח לקרוא תגובות כאן ובמייל eerolig@gmail.com

לאתר האישי
לעמוד הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ