מעמיד פנים / הבלוג של אברי רווה

איך זה לנתח בן משפחה?

כשאחותי הרביעית רצתה ניתוח להרמת העפעפיים חששתי. האם לנתח אותה? האם אצליח להתנתק מהרגשות ולהחליט החלטות קרות? ומה יקרה אם הפרוצדורה תסתבך? כשהתחיל הניתוח הופתעתי. התייחסתי רק לשדה הניתוח, כל הזיכרונות והרגשות נדחקו

נולדתי למשפחה ברוכת ילדים. אנחנו שבעה במספר, חמש אחיות ושני אחים. כן, כן, זה תמיד מפתיע מאוד את הסביבה, ויותר מזה, העובדה שאני מספר שבע בכלל גורמת להרמת גבה. גם אצל מטופלות עם בוטוקס משתק מצח...

כשהתחלתי לנתח ניתוחים אסתטיים נחשפתי לעולם חדש, שונה מעולם הרפואה הציבורית. השוני היה בכמה מובנים. אחד מהם היה העבודה לבד, ללא קולגות. בתור כירורג פלסטי שעוסק בניתוחים אסתטיים, אתה זה שיושב עם המטופלים לפני הניתוח, אתה זה שמבצע את הניתוח ואתה זה שרואה אותם אחרי הניתוח. לכן הרבה פעמים אנחנו לא יודעים כיצד הקולגות שלנו מנתחים, מפני שאנחנו לא חשופים לתוצאות הניתוחים שלהם.

ילד יושב על הכתפיים של אחותו ומסתיר לה את העיניים
להמשך הפוסט

ניתוחים פלסטיים: מה נשים חושבות שגברים רוצים?

האם מה שנשים מבקשות לשנות באמת תואם את הטעם של גברים בחייהן? סקר של האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית מראה שהתשובה שלילית, אבל הניסיון בשטח מראה שהתשובה מורכבת

דריה ישבה מולי וסיפרה שהיא עומדת להתגרש ורוצה להיות מוכנה ל"שוק הבשר" העתידי שאליו עמדה להיכנס. היא הייתה בת 43, פניה חפות מאיפור ועורה חלק, מסגרת הפנים שלה הייתה מהודקת ומסותתת, וקשה היה להתעלם מעיניה הכחולות העמוקות. שאלתי: "מה זה אומר להיות מוכנה, על מה חשבת? מה היית רוצה לשנות?". היא השפילה את מבטה לעבר החזה שלה ואז התבוננה שוב לעברי: "את זה", אמרה בחיוך נבוך. שוחחנו מעט על השינוי שעבר החזה מאז ילדה שלושה ילדים, על ההתרוקנות שלו ועל הנפילה. המושג "שקית שוקו ריקה" עלה מספר רב של פעמים.

אחרי הייעוץ עלו בי הרבה מחשבות. אחת מהן חזרה כמה פעמים: האם מה שנשים רוצות לשנות תואם למה שגברים מחפשים באישה מושכת, או שמא יש הבדל בין האופן שבו אישה רואה את עצמה לאופן שבו גבר חלומותיה יתבונן בה?

ניתוח פלסטי: מה נשים חושבות שגברים רוצים?
להמשך הפוסט

בעיניים של מנתח פלסטי: אני רוצה לראות פנים רגילות, מושלם יש לי כל היום בעבודה

רבים שואלים אותי: האם מנתחים פלסטיים בוחנים את העולם בעיניים מקצועיות וכל הזמן מחפשים פרוצדורות שאפשר להתאים לאנשים? ואני עונה להם: לא, המטופלים שלי יודעים לבד מה הם צריכים, ובכל מקרה אני לא מחפש שלמות

כל איש מקצוע יודע לאיזה סוג שאלות הוא יכול לצפות באירועים חברתיים. רופאים מכירים את זה אולי טוב יותר מכולם. אבל הטוויסט שזוכים לו מנתחים פלסטיים, אחרי ששואלים אותי "מה היית עושה לי בפנים? ובגוף?", הוא השאלה אם אנחנו כל הזמן בוחנים את הסביבה בעין מקצועית. כלומר, אם אנחנו מסתכלים על פניו של כל אדם שאנחנו פוגשים, מיד מבחינים בפגמים וחושבים על האופן שבו אפשר לתקן אותם.

אם לענות על השאלה הזו בכנות, הגיוני שההסתכלות שלי על פנים וגוף תהיה שונה מזו של אדם אחר שעיסוקו דורש התעמקות בטקסטים, במפות, במכונות או בעיצוב בתים. האם אני בוחן באופן מודע את פניו של מי שעומד מולי עד כדי כך שאני גם חושב אילו ניתוח או פרוצדורה הייתי ממליץ לו לעבור? התשובה היא לא. ואוסיף, לשמחתי. בסופו של דבר, נראה לי מעייף מאוד לבחון דברים בצורה מקצועית באופן כפייתי ולהיות ער כל הזמן לבעיות אסתטיקה ולחוסר סימטריה.

האם מנתח פלסטי רואה את הפגמים של כל האנשים סביבו?
להמשך הפוסט

האם גברים עדיין מתביישים ברצון שלהם לעבור ניתוחים אסתטיים?

בשנים האחרונות נראה שלא מעט גברים משקיעים בעצמם ועוברים הליכים אסתטיים כמו הרמת עפעפיים, השתלת שיער ותיקון חזה נשי. השינוי בגישה קורה למרות האופן השונה שבו תעשיית האסתטיקה פונה לגברים ולנשים

במחקר שהתפרסם בכתב העת Aesthetic Surgery Journal נמצא שהכירורגים הפלסטיים פונים לקהל המטופלים שלהם בצורה מוטה סטטיסטית. נבדקו בו 453 אתרי אינטרנט של קולגות שלי בארצות הברית, ונמצא ש-94% מתוך 4,239 תמונות שהוצגו היו של נשים, 5% של גברים וקצת פחות מ-1% של גברים ונשים יחד. בחינה של האתרים העלתה שרק ב-22% מהם היה עמוד ייעודי לגברים. מסקנות המחקר היו שהרופאים בוחרים למזער את יחסם לאוכלוסייה הגברית, ואף מתעלמים ממנה בניסיונות השיווק שלהם, דבר שהחוקרים ראו כתופעה לא שוויונית שממדרת גברים.

באתרים אלה המידע על ההליכים האסתטיים השונים הוא ישיר, מפורש ומפורט, ולמרות זאת, נראה שהם פונים כמעט רק לנשים. אי אפשר להאשים את המנתחים - הרי גברים מבצעים פחות טיפולים אסתטיים מנשים, וקהל היעד המנצח בפער גדול הוא אוכלוסיית המין היפה.

פרסום פרוצדורות אסתטיות לגברים שונה מאשר לנשים
להמשך הפוסט

מה גברים רוצים? (התשובה המפתיעה: לא רק מתיחת בטן)

כשחושבים על ניתוחים פלסטיים קל מאוד ליפול לקלישאה שלפיה גברים רוצים להשקיע בגופם ואילו נשים מעדיפות ניתוח שמשפרים את מראה הפנים שלהן. סקרים שפורסמו והניסיון בשטח מציגים תובנות קצת שונות

קצת לפני ראש השנה נכנס למרפאה שלמה, גבר כרסתן שנראה מעט כעוס. הנחתי ששלמה מעוניין בשאיבת שומן או במתיחת בטן, אבל להפתעתי אמר שהוא מעוניין בהזרקת בוטוקס לקמט שבין הגבות שלו, אותו קמט שגרם לו להיראות מעט זועף למרות היותו גבר לבבי ביותר. אחרי שהזרקתי לו קצת מהרעלן הפופולרי למצח ושלחתי אותו לארוחת החג בפנים זוהרות שאלתי את עצמי מדוע בכלל הייתי מופתע. האם אני עדיין מושפע מהעמדות המסורתיות לגבי ההבדלים בין גברים לנשים בנוגע לטיפולים אסתטיים?

הקלישאה אומרת שגברים עוסקים במראה החיצוני שלהם הרבה פחות מנשים, שבוחנות את עצמן במראה כל הזמן. חוץ מזה, אומרים שחלומו של כל גבר הוא גוף מוצק ושרירי, ואילו מבחינת תווי פניו הוא אמור להיות מרוצה כל עוד הוא מעט יותר יפה מקוף. לעומתם, נשים, על פי הסטריאוטיפ, מוטרדות יותר מהפנים שלהן שכן הן לא זקוקות לנוכחות גופנית מאיימת כדי לטפס במעלה הסולם החברתי או להשיג בן זוג אלא אמורות לשדר עדינות ופגיעות.

ניתוח פלסטי
להמשך הפוסט

מצא את ההבדלים: הדיכאון שמפריע לראות את תוצאות הניתוח הפלסטי

רוב המטופלים מודעים לשינוי שהם עוברים אבל יש פעמים שבהן הם נתקפים דיכאון לאחר ניתוח פלסטי. זוהי תופעה שלא מרבים לדבר עליה, ובכל זאת צריך לדעת איך להתמודד איתה

"דוקטור, אני לא רואה את ההבדלים", אמרה לי נעה (שם בדוי), שהגיעה אלי למעקב אחרי ניתוח מתיחת פנים קל, המכונה מיניליפט. כמו כל פלסטיקאי שמבצע מתיחות פנים, גם אני שמעתי את המשפט הזה בעבר. במקרה של נעה דווקא לא ציפיתי לשמוע אותו, משום שהיה קל לראות את השינוי המוצלח שעברה. לכן פתחתי את התיק הרפואי שלה על המחשב ועברתי יחד איתה על תמונות ה"לפני" וה"אחרי" שלה.

הייתי בטוח שהיא תבחין לבד בהבדל, אבל אחרי שבחנה את התמונות היא הביטה בי ברצינות ואמרה: "דוקטור, אני מבינה שמסגרת הפנים שלי נראית מצוין ושאין לי קמטים בצדי העיניים, אבל נראיתי ככה גם קודם". האמירה שלה בלבלה אותי. האם לא הבחינה שיש הבדלים ברורים בין התמונות? "בוודאי שיש הבדל בין התמונות", אמרה נעה והסכימה שתמונות ה"אחרי" נראות נהדר. "הנקודה היא שתמונות ה'לפני' הן ממש לא שלי. זאת לא אני".

דיכאון אחרי ניתוח פלסטי
להמשך הפוסט

"אז בשביל מי אני עושה את זה?"

לחץ חברתי ולחץ משפחתי יכולים לגרום לאנשים שאינם מעוניינים בכך לעבור ניתוחים קוסמטיים. זה סיפורה של מזל, שהגיעה לניתוח מהסיבות הלא נכונות

כשמזל (שם בדוי) הגיעה למרפאה שלי, התרשמתי שהיא מועמדת קלאסית למתיחת פנים. עור פניה היה עבה והקמטים חרצו את פניה. העור שמתחת לקו הלסת שלה נפל וגם גבותיה כבר היו נמוכות והפריעו לעיניים להיפתח. היא הגיעה למשרד עם בעלה ובתה ששאלו שאלות מדויקות ושפעו אנרגיה חיובית לקראת המהלך.

אלא שמשהו בשיחה צרם לי. מזל הביעה חששות מעל ומעבר לחששות הרגילים שמאפיינים מטופלים שעומדים לעבור ניתוח קוסמטי בפעם הראשונה, ואחד הדברים שבלטו מאוד היה ההתעניינות שלה בסיבוכים הנדירים ביותר. היא גם התקשתה מאוד להתמקד בשיחה והרגשתי שמשהו מטריד אותה. ההשערה הראשונה שלי הייתה שלמרות התמיכה הנלהבת של בני המשפחה, מזל חוששת שהם לא יעמדו לצדה בזמן ההחלמה.

הרמת פנים
michaeljung / Getty Images IL /
להמשך הפוסט