מה עושה פלסטיקאי שרוצה ניתוח אסתטי?

כירורג פלסטי יכול לבצע על עצמו כמה פרוצדורות פשוטות, אבל בשביל הפעולות המורכבות יותר הוא חייב לבחור מישהו אחר. בשביל זה צריך להבין איך עושים את זה כשתוצאות הניתוחים של הקולגות לא ידועות, וכשברור שמישהו ייעלב אם הוא לא ייבחר או אם הניתוח לא יעלה יפה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מנתח פלסטי מזריק לעצמו חומר לטשטוש קמטים
עשיתי לי עצמי כמה טיפולי בוטוקס והזרקה אחת של חומר מילוי. אבל כשמדובר בניתוח יש בעיה, החיים הם לא פרק ב"האוס" ויהיה קשה מאוד לבצע לעצמי ניתוח עפעפיים. איור: שגיא אשיןקרדיט:
אברי רווה
אברי רווה

מאז גיל 40 אני חוכך בדעתי אצל מי אבחר לבצע את ניתוח העפעפיים הראשון שלי. גם לי יש נפילת עפעפיים במידה כזו או אחרת, וביצעתי ניתוחים במטופלים עם עפעפיים אפילו פחות נפולים משלי, אז מי יעזור לי?

אם נסקור את טיפולי האסתטיקה שעברתי בחיי, נוכל למצוא כמה טיפולי בוטוקס והזרקה אחת של חומר מילוי. כל זה נעשה תחת ידיי מול המראה: ממש כמו אישה שיודעת לאפר את עצמה בתנועות חלקות בטוחות ומיומנות, כך גם היד שלי נעה בחופשיות מקימור לשקע, ומתנועת קמט דינמי במצח לזה שבצד העיניים. אבל כשמדובר בניתוח יש בעיה. החיים הם לא פרק ב"האוס", ויהיה קשה מאוד לבצע לעצמי ניתוח עפעפיים.

מה הבעיה בעצם? חלקכם ירימו גבה ויאמרו: "לך לפלסטיקאי קולגה, או לרופא עיניים שמבצע ניתוח כזה, דבר איתו ותעבור את הניתוח". באופן כללי זאת אכן התשובה להתלבטות שלי, אבל כשמדברים עם אנשי מקצוע מתברר שכמעט כולם ירגישו לא נוח לעבור פרוצדורה אצל קולגה מתחרה, כשהם עצמם עושים זאת בקלות לאחרים.

ניסיתי לחשוב מה גרם לי להתקשות לגשת לאחד הקולגות שלי ולבקש ניתוח. הסוגיה הראשונה היא בחירת המנתח. כמו שכתבתי בעבר, בדרך כלל אנחנו לא רואים עבודות של רופאים אחרים. אם ד"ר פלוני עשה ניתוח עפעפיים לגברת אלמוני, אני רואה אותה רק אחרי הניתוח, ואין לי אפשרות להשוות את ה"לפני" ל"אחרי".

ודאי תחשבו: "מה יש לרווה הזה? הוא לא שמע על אתרי הבית של הקולגות שלו? הרי יש שם מיליון תמונות לפני אחרי, תסתכל ותבחר!". אז זהו, שלא: כל מי שמגיעה אלי לייעוץ שומעת הרצאה שבה אני מסביר לה כיצד עליה להתייחס לפגישה שלנו. מה שהמטופלת עומדת לראות, אני אומר, הוא התוצאות היפות ביותר שמצאתי באמתחתי. לכך נוסף עוד תנאי שלפיו המטופלת שבתמונות הייתה צריכה לחתום על טופס שבו היא מסכימה שיראו את הצילומים, דבר שמסביר את קיומה של סלקציה מוקפדת מאוד של תוצאות.

כלי ביקורתי נוסף שנרכש אצלי בייעוץ הוא שאין לבחון את התוצאה הסופית שלך לפי תמונות במצגת, באתר הבית או אפילו בפגישה מקרית ברחוב. כלומר אם מישהי יצאה אחרי הניתוח עם עיניים חתוליות, אין הכרח שגם לך יהיו עיניים כאלה. קשה מאוד להבטיח את תוצאות הניתוח לפני שמבצעים אותו, ובכל מקרה אני לא ממליץ לבצע ניתוחים על סמך תמונות לפני אחרי, אבל זה כבר אני. אז מה עושים?

מילוי קמטים והורדת נפיחות בעין: לפני (משמאל) ואחרי (מימין)
מילוי קמטים והורדת נפיחות בעין: לפני (משמאל) ואחרי (מימין). קשה מאוד להבטיח את תוצאות הניתוח לפני שמבצעים אותו, ובכל מקרה אני לא ממליץ לבצע ניתוחים על סמך תמונותצילום: TanyaLovus / iStockphoto via Get

הסוגיה השנייה שמטרידה אותי היא פגיעה בקולגה חבר. דילמה ברורה היא במצב שבו יש לך כמה קולגות חברים ואתה בוחר באחד. איך האחרים יגיבו? האם הם ייעלבו שלא בחרת בהם? אני יודע שלא הייתי מרגיש נוח אם אחד מעמיתיי היה בוחר במישהו אחר. מה, לעזור לך עם מטופלת שכעסה עליך יכולתי אבל בשביל לנתח אותך לא הייתי מספיק טוב? בעיה.

ונניח שלמרות כל הקשיים בחרתי מנתח. הצלחתי לעשות את זה לפי היכרות מקצועית עמוקה עם תוצאות ניתוחיו, אפילו נמלטתי מהעלבה של קולגות אחרים שלי מפני שהם לא מבצעים את הפעולה שאותה אעבור. ואז מגיעה הסוגיה השלישית בעניין: מה יקרה אם לא אהיה מרוצה מתוצאות הניתוח? איך אפגע במי שבחרתי לנתח אותי? איך אחרי שהרמתי לו כל כך לאגו אני יכול להגיד לו בגו שפוף ובשפה רפה: "דוק, אני לא מרוצה מהניתוח שעשית לי"? ממש בעיה.

כל זה השתנה כשהגיעה אלי רופאה קולגה לשאיבת שומן. היא תמיד הייתה כזאת שמחליטה מהר, לא נותנת לרגשות להפריע לה ולא נבהלה מהאופציה של מה יגידו ואיך ייעלבו. תמיד הערכתי אותה בשל כך. שאלתי אותה מה הביא אותה דווקא אליי, הרי היא מכירה את כולם והייתה יכולה לבחור בכל אחד. חשבתי שאולי ממנה תבוא הגאולה ושכך אדע להחליט מי יבצע את הניתוח שלי.

"אה, פשוט מאוד, לפני חודש אתה ניתחת את דודה שלי שהתביישה לבוא אליי וגם לא גילתה לי שעברה ניתוח. נפגשנו באירוע משפחתי וראיתי שהיא נראית נפלא, אז שאלתי אותה מה עשתה. היא מיד נהייתה אדומה וקלטתי שעברה פרוצדורה. הרגעתי אותה שזה בסדר שלא עשתה אצלי אבל רציתי לראות את התוצאה". עכשיו הייתי סקרן: "ומה היה שם?", הקולגה חייכה אלי ואמרה: "אני כאן, לא?".

הרגשתי שנפל לי האסימון ושקיבלתי תשובות לכל השאלות בבת אחת. הבנתי שבחירת הרופא המנתח לא תמיד צריכה לבוא אחרי סקר שוק מוקפד, וגם שכמו שאני מייעץ לאחרים לא להתרשם מעבודות שראו כי ייתכן שאלה היו פרוצדורות עם פוטנציאל הצלחה שונה משלהם, כך גם רצוי שאנהג בעצמי. לא חייבים לראות עבודות של קולגות שלי על מנת להחליט שהם טובים.

יותר מכול, הרגשתי שיצרתי איתה קשר אישי. היה שם "קליק", חשתי שהיא נוסכת בי ביטחון בעיניה, באינטונציית הדיבור שלה ובמחוות גופה. הרגשתי כמו המטופלים שיודעים שהם נמצאים במקום הנכון מיד לאחר פגישת ייעוץ אחת. זו אותה הכימיה באוויר, הכיף שבהתמסרות למישהו אחר שאתה מאמין בו, שאתה סומך עליו.

הכול התבהר לי פתאום: זה תלוי בכימיה עם האדם שמולך. אם אתה סומך עליו ומרגיש שזה נכון, נראה שהאינטואיציה שלך לא מתעתעת. חייכתי ואמרתי לה: "יודעת מה? אם תסכימי לעשות לי עפעפיים עליונים ותחתונים בעוד שנתיים אני אשאב לך מה שתרצי". ככה הבנתי שלפעמים כל מה שצריך זה קולגה כנה שמשאירה את האגו בצד ומפרגנת. זו תחושה נעימה שמחלחלת בקלות, ואני מבטיח שתרגישו אותה שכשתבחרו ברופא הנכון עבורכם.

אברי רווה
אברי רווה |מעמיד פנים

תמיד חלמתי להיות רופא. בגיל 23, אחרי השירות הצבאי והתנדבות של שנה בקהילת סלוניקי (כן, אני דובר יוונית), התחלתי לימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר סטאז' במרכז הרפואי בילינסון התחלתי התמחות בכירורגיה כללית בקמפוס גולדה של המרכז הרפואי. שנה אחר כך התקבלתי להתמחות בכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שערי צדק. את המחקר שלי בהתמחות עשיתי על השתלת תאי גזע ממקור שומן לאחר ניתוחים מיקרו-כירורגיים. בשנה השלישית להתמחות שלי, ובמקביל אליה, התחלתי לעבוד ב"כללית אסתטיקה" ברחבי הארץ. בשנה החמישית להתמחותי פתחתי וניהלתי את המרפאה הגאה הראשונה בתל אביב של "כללית אסתטיקה". כעבור תקופה קצרה התחלתי לעבוד עם ד"ר דב קליין, ובמסגרת הקליניקה שלו, ביצעתי יותר מאלף ניתוחים ויותר מ-4,000 פרוצדורות אסתטיות. בסיום השנה הרביעית עם ד"ר קליין פתחתי את הקליניקה הראשונה שלי, וכיום אני עובד באופן פרטי בתל אביב.  

העבודה שלי היא אחד מענפי הרפואה היחידים שבהם אפשר לראות אנשים נכנסים בשמחה ובהתרגשות לחדר הניתוחים. תחום הרפואה האסתטית דורש מידה גבוהה של אמון בין המטפל למטופל - התהליך כמובן כירורגי, אבל יש בו היבטים משמעותיים שהם רגשיים ומנטליים. בבלוג הזה אני מבקש להתמקד בהיבטים הנפשיים והסוציולוגיים של הכירורגיה הפלסטית. מכל מטופליי השכלתי.

לערוץ היוטיוב

לאינסטגרם

לאתר האישי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ