מתי אפשר לקיים יחסי מין אחרי ניתוחים אסתטיים?

מעטים מהאנשים שעוברים ניתוחים אסתטיים שואלים את רופאיהם מתי יוכלו לקיים יחסי מין, וגם הרופאים לא תמיד מעלים את הסוגיה הזו בעצמם. האחריות לטפל בנושא החשוב הזה מוטלת על שני הצדדים ולא כדאי להזניח אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוח שנה עם ארנבים מזדווגים
קיום יחסי מין אחרי ניתוח, ממש כמו מאמץ גופני מוגבר, יכול לגרום לסיבוכי ניתוחים. למרות זאת, מרבית הרופאים לא משוחחים על כך עם המטופליםקרדיט: שגיא אשין

בוקר יום שישי, אני בדרכי למרפאה בתל אביב. אני אוהב את השקט של יום שישי. נכנס עם כוס קפה שרכשתי בבית הקפה ממול, הכי רגוע, ואז מקבל הודעת ווטסאפ מפתיעה: "דוקטור, לא נעים לי לשאול, אבל מתי מותר לי ולבן זוגי לעשות סקס?".

יומיים לפני כן ניתחתי את דינה (שם בדוי). לפני שנה דינה היא עברה ניתוח בריאטרי (ניתוח לקיצור קיבה או מעקף קיבה) על מנת לרדת במשקלה. לאחר הירידה במשקל ישנם המון עודפי עור באזורים שונים בגוף, והמנותחים עוברים ניתוחים אסתטיים להסרת העודפים, כמו דינה שעברה ניתוח בטן היקפי שבו הוסרו עודפי העור מהבטן והגב. נוסף על הניתוח הזה, דינה עברה גם הרמת שדיים עם שתלי סיליקון. ניתוחים אלו נמשכים זמן, וההחלמה מהם בדרך כלל ארוכה בשל מורכבותם.

השאלה שלה תפסה אותי מעט לא מוכן, מפני שבדרך כלל הדבר האחרון שמתחשק למטופלים יומיים אחרי ניתוח זה לקיים יחסי מין. בשל הטאבו על הנושא, הרבה מאוד פעמים שני הצדדים – המנותחים והמנתחים - מתעלמים מעניין החזרה לשגרה בתחום המין. בפעמים היחידות שניסיתי להתייעץ עם קולגות ושאלתי כמה זמן הם אומרים למנותחיהם להתנזר מקיום יחסים התשובות היו לא אחידות.

דינה כבר העלתה את הנושא בפגישה הראשונה שלנו, כך שהופתעתי ששאלה זאת שוב. בכל זאת, עוד לפני שקיבלתי את המטופל הראשון במרפאה עניתי לה שייקח קצת זמן עד שהיא יכולה לחזור לקיום יחסי מין מלאים ושארחיב בעניין בביקורת הראשונה שתתקיים שבוע אחרי הניתוח.

לאחר מכן המשכתי בחיפושים אחר מידע נוסף באתר של איגוד הפלסטיקאים האמריקאי. נתקלתי במאמר מלפני עשור בערך, שבו נכתב ששליש מהרופאים שנסקרו חשבו שתפקידם למסור מידע על התנהלות מינית אחרי ניתוח, אך כמעט כל השאר חשבו שזהו תפקידה של האחות שעובדת איתם. אגב, זה היה הסקר היחידי שהעלה את הנושא הסודי הזה בקרב הפלסטיקאים, ותוצאותיו הראו עד כמה קשה לרופאים לדבר על הנושא. אבל אנחנו לא היחידים שמרגישים אי נוחות לדבר על הנושא: מקרב המטופלים שנשאלו, כמעט חצי לא העלו את נושא יחסי המין לאחר הניתוח ורבע נוסף העלה את הקושיה לעתים רחוקות מאוד.

שתל סיליקון לניתוח חזה. ההמלצה החשובה ביותר היא לשוחח עם המנתחים על הניתוח שתעברו ולשאול כיצד הוא ישפיע על חיי המין שלכם בתקופת ההחלמהצילום: REUTERS

קיום יחסי מין אחרי ניתוח, ממש כמו מאמץ גופני מוגבר, יכול לגרום לסיבוכי ניתוחים כגון שטפי דם, פעירת פצע, סרומות (הפרשת נוזל צלול מאתר הניתוח שמצטבר וגורם נפיחות גדולה באזור) וזיהומים. כולם גורמים לעיכוב בריפוי הפצע הניתוחי ולהחלמה ארוכה יותר וקשה יותר. אלה כמה המלצות של האיגוד האמריקאי:

מתיחת בטן: בניתוח מתיחת בטן אזור המפשעה עולה, ולעתים נפגעת התחושה באזור איבר המין - לעתים מופיעה רגישות יתרה בדגדגן ולעתים התחושה נפגעת. יש לשים לב שהתחושה במהלך קיום היחסים אינה מייצגת והיא תשתנה עם חלוף זמן ההחלמה.

ניתוחי שדיים: בשבוע-שבועיים הראשונים אחרי הניתוח יש חסר תחושה באזור השדיים והפטמה, אך לאחר מכן יכולה להיות תקופה של רגישות יתר באזור, כזאת שתגרום לכל מגע (אפילו של בד) לשרוף ולצרוב. לכן, יש להיות מודעים לשינויים שהגוף עובר ושעלולים להשפיע על יחסי המין בתקופה שמיד אחרי הניתוח.

כאבים: אחרי ניתוח יש כאבים ושינויים בתחושה המשפיעים על התפקוד המיני, בעיקר אם נוטלים משככי כאבים חזקים, ועל הרצון בקיום יחסים. חשוב לדבר על כך גם עם בן/בת הזוג.

זמן התאוששות: באופן כללי, קיום יחסי מין מתאפשר ללא בעיה כעבור שבועיים-שלושה מהניתוח. בכל מקרה, לא מדובר על יחסים אינטנסיביים אלא קלילים יותר, בהנחה שהמנותח מרגיש שזה כבר נכון עבורו.

ההמלצה החשובה ביותר היא לשוחח עם המנתחים על הניתוח שתעברו ולשאול כיצד הוא ישפיע על חיי המין שלכם בתקופת ההחלמה. אחדים מהמנתחים יסבירו על תנוחות מסוימות בקיום יחסים שניתן לבצע תקופה קצרה אחרי הניתוח והן מקלות על קיום יחסי המין בתקופת ההחלמה.

הסברתי לדינה את כל הדברים האלה כבר בביקורה הראשון במרפאה, מפני שהניתוח שלה היה אינטנסיבי וכלל הסרת עודפי עור והרמה של הבטן, הגב והשדיים. בפגישה אחרי הניתוח התברר שהיא לא באמת התכוונה לברר מתי היא יכולה לקיים יחסים, אלא רצתה להביע את שמחתה מהמראה החדש וההחלמה הקלה יחסית. גם זו דרך לעשות את זה.

אברי רווה

אברי רווה | מעמיד פנים

תמיד חלמתי להיות רופא. בגיל 23, אחרי השירות הצבאי והתנדבות של שנה בקהילת סלוניקי (כן, אני דובר יוונית), התחלתי לימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר סטאז' במרכז הרפואי בילינסון התחלתי התמחות בכירורגיה כללית בקמפוס גולדה של המרכז הרפואי. שנה אחר כך התקבלתי להתמחות בכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שערי צדק. את המחקר שלי בהתמחות עשיתי על השתלת תאי גזע ממקור שומן לאחר ניתוחים מיקרו-כירורגיים. בשנה השלישית להתמחות שלי, ובמקביל אליה, התחלתי לעבוד ב"כללית אסתטיקה" ברחבי הארץ. בשנה החמישית להתמחותי פתחתי וניהלתי את המרפאה הגאה הראשונה בתל אביב של "כללית אסתטיקה". כעבור תקופה קצרה התחלתי לעבוד עם ד"ר דב קליין, ובמסגרת הקליניקה שלו, ביצעתי יותר מאלף ניתוחים ויותר מ-4,000 פרוצדורות אסתטיות. בסיום השנה הרביעית עם ד"ר קליין פתחתי את הקליניקה הראשונה שלי, וכיום אני עובד באופן פרטי בתל אביב.  

העבודה שלי היא אחד מענפי הרפואה היחידים שבהם אפשר לראות אנשים נכנסים בשמחה ובהתרגשות לחדר הניתוחים. תחום הרפואה האסתטית דורש מידה גבוהה של אמון בין המטפל למטופל - התהליך כמובן כירורגי, אבל יש בו היבטים משמעותיים שהם רגשיים ומנטליים. בבלוג הזה אני מבקש להתמקד בהיבטים הנפשיים והסוציולוגיים של הכירורגיה הפלסטית. מכל מטופליי השכלתי.

לערוץ היוטיוב

לאינסטגרם

לאתר האישי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ