שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מיניות, שחיקה בחיי הנישואים ובגידות: החדשנות של אסתר פרל

המטפלת הזוגית אסתר פרל מציגה בספריה נקודת מבט רעננה ונטולת שיפוטית לגבי בני זוג שמתמודדים עם שחיקה ועם בגידה. למרות חסרונותיהם, הספרים האלה מומלצים לכל האנשים שנמצאים במערכת יחסים זוגית בשביל להבין מה מקומה של המיניות בחייהם וכיצד לשמר אותה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
המטפלת הזוגית אסתר פרל
אסתר פרל. כשהאינטימיות גבוהה היחסים נעשים מובנים מאליהם ורוב האנשים שוקעים בשגרה המספקת יציבות וביטחון אך חסרים בה תשוקה, ארוטיקה והרפתקנות קרדיט: Carolyn Kaster / AP
לי ראובני בר דוד
לי ראובני בר דוד

ברבים מהטורים שכתבתי הזכרתי את המטפלת הזוגית אסתר פרל. היא יהודייה אמריקאית ממוצא בלגי שמעבירה הרצאות בשמונה שפות, מגיעה לישראל מדי פעם ומחברת של שני רבי מכר מהפכניים בנושא מיניות ומונוגמיה.

ספרה הראשון של פרל, "אינטליגנציה ארוטית" (Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence), מחדד את הקושי של זוגות נשואים, או כאלה שנמצאים במערכת זוגית מונוגמית ממושכת, לשמור על התשוקה והארוטיקה בחייהם.

כשהאינטימיות גבוהה היחסים נעשים מובנים מאליהם, ורוב האנשים אינם מתייחסים למיניות כאל מגרש משחקים למבוגרים אלא שוקעים בשגרה. פרל מתארת את הפרדוקס של נישואים ממושכים המספקים יציבות וביטחון אך חסרים בהם תשוקה, ארוטיקה והרפתקנות. היא מספרת על כך בהרצאת ה-TED מעוררת ההשראה שלה.

אם אני מנסה לתמצת את התובנות שלי מתוך הספר, אני יכולה לזקק אותן לאמירה שלפיה חשוב לשמור על זהות נפרדת מחוץ לקשר הזוגי – זהות של אנשי עבודה, חברים, בעלי תחביבים. תחושת העצמי שלנו יוצאת נשכרת מכך שאנחנו בעלי זהויות נוספות מלבד היותנו בני זוג והורים.

מבחינתה של פרל, היכולת שלנו להשתנות מעט בכל יום משאירה בתוכנו חלקים שהם עלומים, מסתוריים, כאלה שמעוררים רצון להכיר מחדש. במרחב כזה אנחנו נשארים מחוברים לתחושת המחויבות שלנו, לאור הפנימי שגורם לנו לזהור ולהיות אטרקטיביים עבור אנשים אחרים. כשאנחנו מכוונים את עצמנו לנקודת מבט של אדם אחד בלבד, משמעותי ככל שיהיה, החוויה שלנו את עצמנו מצטמצמת.

נקודה משמעותית נוספת היא היכולת שלנו לראות במיניות מקום שהולכים אליו, ולא משהו שעושים. התובנה הזו משמעותית מאחר שאנחנו מבינים שבשביל לנסוע למקום כלשהו צריך לתכנן, לפנטז, להתרגש ולהתארגן. זה לא יקרה מעצמו, המכונית לא תנהג את עצמה ותיקח אותנו לשם, אנחנו צריכים ממש להיכנס לתוכה ולצאת לדרך. ההתרגשות וההנאה שלנו מתקיימים כבר בנקודה שבה אנחנו מתכוננים לנסיעה: דמיינו חופשה בצימר או במלון, רכישה של כרטיסי טיסה לחו"ל - כמה הנאה ועונג אנחנו יכולים להפיק כבר כשאנחנו מתחילים להריח את הדיוטי פרי בדמיוננו.

נקודה משמעותית נוספת שפרל החלה לחקור בספרה הראשון הוא הקושי להיות מיניים בקשר שמערב הורות. כשנשים הופכות לאמהות השָׁד הארוטי שלהן הופך לשד המזין והגוף המיני מגויס לטובת הילד, שמנקז אליו את כל מה שאמו יכולה לתת לו. התוצאה היא שלגברים לא נשאר (בספר הראשון היא מתייחסת בעיקר למודל הטרוסקסואלי). סקס הוא סוג נוסף של מטלה, וכמו מטלות אחרות הוא נדחק הצדה והופך מיותם.

החיסרון העיקרי בכתיבתה של פרל, והוא עולה כבר בספרה הראשון, הוא בכך שהיא אינה מציעה מודל טיפולי התערבותי אלא מתארת בעיה ופתרון, אך השלבים לביצוע השינוי עמומים ולא תיאורטיים. גם מתוך תיאורי המקרים שהיא מביאה אפשר להפוך את הספר למדריך שימושי. זוגות רבים שהפניתי לספר זה לקריאת העשרה מתארים חוויה של תסכול: "נראה שהיא עושה משהו עבור המטופלים ופתאום יש שוב משיכה חייתית, ממש כמו בחודשים הראשונים של הקשר. גם אנחנו רוצים את זה אבל לא הבנו מה לעשות. מה פספסנו?".

ספרה השני של פרל, "סיפור מהצד" (The State of Affairs: Rethinking Infidelity), חוקר את משמעותן של בגידות בנישואים מונוגמיים. נקודת המבט של פרל עדיין סקרנית ורעננה, והפעם היא מרחיב את היריעה ומתייחסת לקשת של סגנונות זוגיות - פתוחות, מונוגמיות, חד מיניות ובמגוון גילאים, כולם חוו אירועים שונים של בגידה.

הספר הזה חדשני בכך שכתיבתה של פרל נעדרת שיפוטיות לגבי הבגידה כשלעצמה, אך היא דורשת ממטופליה חקירה מעמיקה לתוך נפשם לצורך הבנת הצרכים הרגשיים שהביאו אותם לכדי הצורך לבגוד: הרצון להרגיש מחוזרים, חיים, ארוטיים, מרוגשים, הרפתקניים ועוד. פרל אמנם משתמשת במילה הנוראית "בגידה", אך היא מציבה סימן שאלה לגביה ותוהה אם בגידה היא כמו פגיעה במולדת, דומה לרומן מלא תשוקה ויצרים או סטוץ חד פעמי. לאחר בירור מהות הבגידה היא דורשת מהצד המבצע לקבל עליו אחריות (להבדיל מאשמה), ומספקת לצד השני כלים לעכל את המשמעויות של האירוע ולעבד אותו כך שגם יהיה אפשר להפיק ממנו ערך.

אתר הבגידות אשלי מדיסון
אתר הבגידות אשלי מדיסון. אסתר פרל תוהה אם בגידה היא כמו פגיעה במולדת או שהיא דומה לרומן מלא תשוקה ויצרים או לסטוץ חד פעמיצילום: Chris Wattie / REUTERS

זהו ספר מרתק: הוא נקרא בקלות, קצבי, מהיר, קליל ומאפשר למגוון אנשים במצבי חיים שונים נקודות מבט להזדהות ולחקירה עצמית. אלא המקומות שבהם הוא לוקה בחסר מרובים גם הם. ראשית, הספר אינו מספק שום זווית פסיכואנליטית לבגידה. אין בו עומק נפשי, דינמי, או הבנה של היכולת לחיות עם הסתרה ומסכת שקרים שלעתים נפרשת על פני שנים. פרל גם אינה מציעה מודל התערבות מסודר ומובנה לעבודה קלינית. היא מתארת מגוון התערבויות החל בתהליכים חד צדדים וזוגיים ועד התערבויות מרוכזות של יום שלם עבור זוג במשבר, אך לעתים היא מדווחת המצב נשאר כמו שהוא גם כעבור שנים.

במקרים אחרים, פרל הופכת להיות אוזן קשבת לקונפליקטים ולדילמות שמעלים מטופלים/ות ביחס לשאלה אם לספר לבני הזוג ואיך לעשות זאת עוד לפני שהקשר מתגלה, ולפעמים פרל עצמה הופכת להיות אובייקט מעבר בין הקשר הממכר, הנותן מענה לצרכים רגשיים ולא רק פיזיים או ארוטיים לאדם שאליו אנחנו כמהים, לבין בן או בת הזוג שאיתם היינו רוצים לחלוק את ההתרגשות, הכמיהה, החופש, הארוטיקה וההנאה שהרומן מספקים.

מתוך הספר עולה התהייה אם אפשר בכלל לכונן קשר בריא, אוהב וכן, כזה שמשלב הורות, משפחה ומיניות עם זוגיות אוהבת. הפסיפס המפורט, המציצני והנרחב שפרל מציגה מקשה להאמין שזוגיות מונוגמית יכולה עדיין לעבוד בימינו. בכמה ראיונות פרל תוהה אם אנשים היו קונים מוצר של אפל שעובד רק מחצית מהפעמים שמנסים להפעילו, ועדיין אנחנו נכנסים לחופה עם אמון מלא שלנו זה לא יקרה.

זה לא שלא נעשו קודם ניסיונות שונים להבין בגידות, אז מה ההבדל בינם לבין עבודתה של פרל? החידוש הוא בכך שהעבודה הקלינית שלה מרתקת. יש לה יכולת מעוררת השראה להמשיג ולהגדיר מורכבויות ופרדוקסים, לשאול שאלות חתרניות ולבחון מיניות. כדאי מאוד לכל אדם שנמצא בקשר זוגי לקרוא את הספר הזה ולו רק כדי להבין את עצמו, את משמעות המיניות בקשר הזוגי שלו ואת האופן שבו הוא מבקש לשמר אותו.

לי ראובני בר דוד
לי ראובני בר דוד |מין זה שאיננו אחד

לי ראובני בר דוד, מטפלת מינית מוסמכת ומדריכה מטעם איט"ם, מטפלת זוגית בשיטת EFT, מרצה בתוכנית לטיפול מיני באוניברסיטת חיפה ובר אילן, מחנכת למיניות ומחברת הספר "מיטה וחצי מדריך למתבגריםות". מוזמנים לבקר באתר שלי WWW.MINIYUT.CO.IL

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ