יונתן גופר
יונתן גופר
אבא מצלם תינוק בטלפון סלולרי
הזמינות של הטלפון החכם והיכולת לשלוח באמצעותו תמונות וסרטונים בזמן אמת מאפשרת לנו לראות דברים שלעתים קשה להציג בפגישה אחד על אחדקרדיט: romrodinka / iStockphoto via Get
יונתן גופר
יונתן גופר

יונתן גופר וקרן שחר ניסן

יונתן: "בוקר שבת פסטורלית, השמש זורחת, ציפורים מצייצות, הילדות משחקות, הקפה חמים, קצת שקט. לפתע התרעת הודעה בטלפון, אני פותח ומולי תמונה של אה… בולבול. איבר מין של תינוק בן שנה. ללא טקסט, ממספר שאני לא מכיר. רק תמונה. כמה שניות של אי שקט עוברות עלי בזמן שאני רואה את הכיתוב 'מקליד/ה...' עד שמופיע הטקסט שמסביר שזאת אמא של ילדה מהגן של הגדולה, שכבר עברה לגן אחר, והיא פשוט נורא מודאגת מהפריחה שהופיעה לתינוקי על אשך ימין. הדופק שלי יורד ואני מקליד מילות הרגעה ומנחה אותה מה היא צריכה לשים לב לגביו. אני מניח את הטלפון בצד ותוהה מה יחשוב אדם שלא יודע במה אני עובד כשהוא יראה את התמונות שמסתובבות לי בטלפון. מזל שאני לא רופא עור, כי אז זה היה באמת מטריד".

קרן: "שעת אחר הצהריים, אני מבלה קצת זמן איכות עם הילדים אחרי בוקר עמוס עבודה. הבת מתרוצצת בגינה והבן משחק בטלפון שלי ושולח לבבות לסבתא. לפתע קופצת הודעה, איך לומר, קצת מגעילה. בניגוד לשאר הילדים שהיו זורקים את הטלפון בבהלה, הוא פונה אלי באדישות: 'אמא, עוד פעם מישהו שלח לך תמונות של קקי'. אני מצחקקת ולוקחת ממנו את המכשיר. 'זה תקין לגמרי', אני ממהרת להקליד כשהוא מתבונן בי בחוסר סבלנות וממתין לקבל חזרה את הטלפון כדי להמשיך להתכתב עם סבתא. 'כל עוד זה לא אדום, שחור או לבן – זה סבבה'. אני מחזירה לו את המכשיר בשמחה, מכירה תודה על כך שזה לא נשלח אלי באמצע האוכל".

פעם היו קוראים לזה רפואת מסדרון, או רפואה על הדרך. למשל, בגן הילדים הסייעת הייתה עוצרת אותך ואומרת: "אני חייבת להראות לך משהו", ואז מרימה את החולצה בלי הכנה מראש. "מה זה?!", היא מצביעה על נגע חדש באזור הגב. אנחנו לא יכולנו לסרב, הרי אנחנו בתפקיד גם בשעות שאנחנו לא עובדים ולכן אנחנו ממליצים על משחה שכדאי לקנות, מספקים מילות הרגעה ומסבירים שהיא לא עומדת למות מזה, וממשיכים לעבודה עם חיוך על הפנים.

כמו תחומים רבים אחרים גם רפואת המסדרון עברה תהליך דיגיטציה, ובמקום לפגוש אותך ב"מסדרון" היא פוגשת אותך בכל מקום. אם נניח את הטלפון בצד לזמן לא ארוך, תמיד נגלה בין עשרות הודעות הווטסאפ של "הורי כיתה א'1" ו"דיירי הבניין" מספר לא מבוטל של הודעות ששלחו הורים מבוהלים. הם יכולים היות חברים, קרובי משפחה, חברים של חברים, או מישהו שבמקרה פגשתם פעם כשחיכיתם לדואר ויצא לכם לספר שאתם רופאים.

אומרים שכל חבורה של חברים צריכה רופא, עורכת דין, רואת חשבון ומוסכניק. המשמעות של להיות הרופא שבחבורה היא להיות הקשר לעולם שפעמים רבות נתפש כסמוי, סבוך ובעיקר קשה מאוד להשגה. אתם המתווכים שלהם לעולם הזה. הפנים המוכרות שהם סומכים עליהן כשמשהו קורה – שיתרגמו להם את מה שקורה, ירגיע ויקדם את הטיפול: פענוח של בדיקת CT שהסבתא עשתה, הדרכה לקראת בדיקת ביופסיה שאחות של השכן צריכה לעבור מחר, תוצאות בדיקות דם של אבא מהגן, סיכום אשפוז של חברת ילדות או פשוט הסבר בשפת העם על אבחנה שהם קיבלו.

ילדה בת שלוש משחקת בטלפון סלולרי
רפואת המסדרון עברה תהליך דיגטציה, ובמקום לפגוש אותך ב"מסדרון" היא פוגשת אותך בכל מקוםצילום: יונתן גופר

אנחנו רופאים וזו לא רק העבודה שלנו. אנחנו מאמינים שזו זכות גדולה להקל את החרדה והדאגה של מישהו אחר. לא מעט פעמים השיחות האלה מסתיימות בעיקר במילות הרגעה, אבל במקרים נדירים הם אף יכולים לסייע באבחון. הזמינות של הטלפון החכם והיכולת לשלוח באמצעותו תמונות וסרטונים בזמן אמת מאפשרת לנו לראות דברים שלעתים קשה להציג בפגישה אחד על אחד, לדוגמה במקרה של התקף כאבים שחוזר על עצמו בתדירות משתנה ולא בטוח שיקרה בזמן שמגיעים למרפאה.

יחד עם זאת, אנחנו מודעים לכך שזו אחריות ענקית ושיש מקרים שבהם הייעוץ עלול להיות מסוכן אם לא זוכרים את מגבלות רפואת המסדרון ואת מגבלות הידע שלנו. מה שנראה בתמונה כמו חתך קטן יכול להיות עמוק יותר במציאות ולכן המטופל יזדקק לתפרים. השכנה שקיבלה מרשם לתרופה הקבועה שלה כדי להקל עליה לא תצטרך לפנות לרופא המטפל כדי לקבל את התרופה, אבל כך גם יימנע ממנה מעקב שגרתי שיכול לאתר בעיות מסכנות חיים. אם זו תרופה חדשה היא עלולה ליצור אינטראקציה מסוכנת עם התרופות הקבועות שלה, שרק הרופא המטפל יודע עליהן. ולגבי הפענוח של בדיקת ה-CT של הסבתא – קשה להגיד משהו בעל ערך כשלא עוסקים ברפואה פנימית כמעט עשור. רופא ילדים הוא בטוח לא האדם הנכון לפענח את התוצאות, להסביר על המשך הבירור והתייחס לטיפול הנדרש.

גילינו מתישהו שהפכנו להיות רופאים 24 שעות ביממה, נונסטופ. אפילו בזמן הקלדת שורות אלו מתנהל ייעוץ שכזה במכשיר שבכיס. מהצד זה נראה לפעמים כמו סתם התכתבות, כמה שניות לכתוב הודעה וזהו. אבל זו עוד דאגה, עוד ילד שחייבים לדעת מה קרה איתו, אם נתנו את הייעוץ הנכון.

ברוב המעגלים החברתיים והאנושיים של חיינו אנחנו בדרך כלל הרופאים היחידים. לכן, יחד עם העצה, ההסבר וההרגעה למדנו להגיד הרבה "אני לא מבינה בזה מספיק", "זה לא התחום שלי", או "חשוב לי שהרופא המטפל יראה את זה גם מחר בבוקר". ובכל זאת, יש עדיין הרבה מקרים בהם אפשר לעזור, להרגיע ואפילו לאבחן.

אם מסתכלים על הדברים בפרספקטיבה רחבה יותר, אפשר לומר שהרפואה הולכת ומתרחבת בפורמט הסלולרי שלה ושהעתיד שבו נוכל לטפל לאבחן ולעקוב בלחיצת כפתור בטלפון החכם אולי עוד לא ממש כאן אבל נמצא מעבר לפינה. עד שזה יקרה אנחנו - הרופאים והאנשים שפונים אלינו - חייבים להכיר במגבלות המדיום הזה, ולהבין שהתמונה שמתקבלת בווטסאפ לא חדה מספיק ולא מאפשרת להעמיק במקרים הרפואיים.

ד"ר קרן שחר ניסן היא רופאת ילדים בכירה בתת התמחות ברפואת חירום

יונתן גופר

יונתן גופר | |מסדיר נשימה - מחשבות של סוף משמרת

רופא מתמחה ברפואת ילדים וחבר גאה ב"מרשם - ארגון המתמחים לרפואה בישראל". נשוי לאחת והיחידה ואבא להכי חמודות שיש. טבעוני מהסוג השקט, אוהד מכבי חיפה אבל תמיד תורן במשחקים. אוהב לכתוב ואוהב מוזיקה אבל בעיקר רוצה קצת לישון.

בתוך יומיום עמוס ברגעים מרגשים, בהתמודדויות לא פשוטות ובהרבה תסכול ממערכת מורכבת אני מנסה לעשות סדר במחשבות ולהעלות אותן על הכתב, להביא טעימה קטנה מחייהם של מתמחים ברפואה במערכת הבריאות של ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ