כך תוכלו להבין את בני הזוג שכל הזמן יורדים לחייכם

האזנה לשירים מסוימים יכולה לעזור לנו להבין כיצד בן זוג רודפני מתמודד עם רגשותיו הפגיעים

עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'ון לנון ויוקו אונו בניו יורק, 1980
ג'ון לנון ויוקו אונו בניו יורק, 1980. בחור קנאי: הרודף מעדיף פעמים רבות לכעוס, משום שזה מגדיל את תחושת השליטה שלוקרדיט: AP
עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום

כשמערכת יחסים שחשובה לנו מרגישה לא יציבה ואנחנו חשים לא בטוחים רגשית, יש לנו שתי דרכים עיקריות להתמודד עם האיום הזה. דרך אחת היא להגביר את האש מבחינה רגשית כלומר להציק, לבקר, לדאוג, להתעצבן, לחרוד, להיאבק ולנוע לפעולה. הדרך השנייה היא להנמיך את האש מבחינה רגשית, כלומר להבליג, להדחיק את הצרכים, להשתתק ולהסתתר. במונחים של טיפול זוגי ממוקד רגש התפקיד הראשון נקרא Pursuer, שאפשר לתרגם אותו באופן לא מדויק כ"רודף". התפקיד השני מכונה Withdrawer, או בעברית "נמנע".

כשחושבים על זה כך, קל להבין למה זוגות מסתבכים. כשאחד מהם מרגיש שהקשר בסכנה, הפעולה שבה הוא נוקט כדי לווסת את הרגשות הפגיעים שלו היא בדיוק מה שמפעיל את כל האזעקות אצל בן הזוג שלו. כלומר, אם אני מגבירה את האש כשאני בסטרס ובן הזוג שלי מנמיך, הרי שככל שאגביר את הלהבות כך יגדלו מאמציו להנמיך אותן, מה שיגביר עוד יותר את תחושת הסכנה שלי ויגרום לי להגביר אותן עוד יותר, וכן הלאה.

אחד האתגרים שלי בתור מטפלת זוגית הוא להצליח לראות את שני הסרטים האלה במקביל. להחזיק בלב ובראש שתי תמונות עולם של שני אנשים שיש להם דרכי התמודדות הפוכות עם איומים רגשיים, ולהצליח להבין למה דרך ההתמודדות שלהם הגיונית עבור כל אחד מהם. פעמים רבות, מעצם העובדה שהמטפלת מצליחה להחזיק את שתי התמונות במקביל ולהבין כל אחד מבני הזוג בנפרד מתגברת תחושת הביטחון בחדר, כמו גם האופטימיות של בני הזוג לגבי זה שבשלב מסוים גם הם יהיו מסוגלים להבין זה את זו.

אם אתם מזדהים עם תיאור הבעיה ומזהים את עצמכם עם אחת מהקבוצות, אבל לא מצליחים להבין בשום אופן למה בן הזוג שלכם חושב שאופן ההתנהגות הבלתי נסבל שלו יקרב אתכם כזוג לפתרון, הרכבתי עבורכם שתי רשימות האזנה. הרשימה הראשונה כוללת שירים שמאפשרים ל"נמנעים" שבינינו (מודה באשמה) הצצה אל עולמו הפנימי של הרודף. רשימת ההאזנה השנייה, שתעלה בשבוע הבא, כוללת שירים שיכולים לעזור ל"רודפים" שבינינו להבין את החוויה האישית של הנמנע.

אז מה נסגר עם הרודף? על פני השטח הרודף הוא אדם שבמצב של לחץ רגשי רודף אחרי בן הזוג שלו, מבקר אותו, מתנהג כלפיו באובססיביות וברכושנות, מציק לו, כועס עליו ולעולם אינו מרוצה ממנו. כשאדם שהאסטרטגיה שלו מול איום רגשי היא הגברת הלהבות, נכנס ללחץ הוא נעשה תגובתי מאוד. התגובתיות הזאת נראית המון פעמים כדבקות ברעיון ש"אני בסדר, ואת/ה דפוק/ה". אבל האמת היא שהרודף עצמו לא מרגיש אגרסיבי כלל. בפני עצמו הוא חש היסטרי ונואש.

הרודף לא מרגיש אגרסיבי אלא נואשקרדיט: John Lennon

תחושות הבדידות וחוסר הערך שמתעוררות בו כשהוא מרגיש שבן הזוג שלו מתרחק ממנו הם הסיוט הגדול ביותר עבורו, ולמרות המחיר הכבד לזוגיות הרודף מעדיף פעמים רבות לכעוס, משום שזה מגדיל את תחושת השליטה שלו. בשיר Jealous Guy ג'ון לנון מעניק הצצה נדירה אל הרגשות הפגיעים יותר של הרודף, כשהוא שר: I was feeling insecure, you might not love me anymore, I was shivering inside. I was shivering inside. I didn’t mean to hurt you, I’m sorry that I made you cry. I didn’t want to hurt you. I’m just a jealous guy.

קשה להאמין אבל בן הזוג הרודפני פעמים רבות חש כאילו הוא נזהר והולך על ביציםקרדיט: אפרת גוש

באופן טראגי, בן הזוג הנמנע מגיב לדליקה הרגשית הזו על ידי הנמכת הלהבות. אלא שמה שנועד להרגיע את האווירה דווקא מגביר את חרדת הנטישה של הרודף. מבחינת הרודף, מה שנראה על פני השטח כביקורת וכזעם שהוא מטיח בבן הזוג הם בכלל מאמצים למנוע נטישה. הרודף מנסה להגן על הקשר על ידי הוצאת בן הזוג השני מאדישותו. באופן שקשה לתפוס, אלא אם אתם משתייכים לקבוצת הרודפים, הרודפת הקלאסית מרגישה שהיא "הולכת על ביצים", כפי שהיטיבה לתאר רחל שפירא: "לא אשאל אותך מדוע, לא אחריד את בדידותך, זהירה, כמו מהססת, באותות חיבה וחסד, אדבר איתך". הטרגדיה הוא שעבור בן הזוג החיבה והחסד האלה נשמעים יותר כמו מטחי תותחים.

גברים בתפקיד קודפני עלולים להיות אלימים בנסיון להשיג את תשומת הלב של בת זוגםקרדיט: יהורם גאון

זה אולי המקום לציין שהנטיות הללו אינן ממוגדרות באופן הרמטי. בעבר היה מקובל להגיד שיותר נשים נוטות להיות רודפות, אבל בחוויה הקלינית שלי יש שינוי דרמטי בתפקידים אלה. ההסבר שלי הוא שמי שמרגיש החלש בקשר הוא זה שנוטה להיכנס לתפקיד הרודף. בהתרשמות לא מדעית, אני יכולה לומר שגברים "רודפים" נוטים להפגין יותר אלימות מאשר נשים "רודפות", כפי שמדגים שירו המצמרר של נתן אלתרמן "ניגון עתיק": מצד אחד, "אם תרדנה בליל דמעותייך, שמחתי לך אבעיר כצרור תבן", כלומר הרודף ימסור את חייו עבור הנמנע. אבל אם הנמנע יאיים להתרחק ממנו "תעבור קנאתי שותקת, ותשרוף את ביתך עלייך".

אין דבר יותר שבור מבן זוג רודף שהתייאש מהמרדףקרדיט: Christina Aguilera

לפעמים רודפים מתייאשים. רודף שהתייאש הוא כמו ואדי, ערוץ נחל שיבש ואין יבש ממנו. ברגע שרודף אומר I’m giving up on you, I’m sorry I couldn’t get to you, זה עלול להיות מאוחר מדי. כל ה"נמנעים", שימו לב שבכל הנוגע לרודף שלכם, זה "שברת-שילמת".

את הפלייליסט המלא אפשר למצוא כאן. בשבוע הבא יהיו כאן שירים שמאפשרים הצצה אל עולמו של הנמנע. אתם מוזמנים לשלוח אלי הצעות לשירים נוספים, שתופסים לדעתכם את המאבק הפנימי של רודפים ונמנעים התקועים בלופ שלילי של אהבה חזקה אבל מייסרת.

עמליה רוזנבלום

עמליה רוזנבלום | |תיאוריית הקשר

אני מטפלת זוגית וסופרת, בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה חברתית, התפתחותית וקוגניטיבית מאוניברסיטת הניו סקול בניו יורק. בימים אלה יצא לאור ספרי החדש "זמן שאול" (כתר), שעוסק בפחד לגלות שהחלק הטוב ביותר של חיינו מאחורינו, בחרדה שכל מה שאנחנו חושבים על עצמנו אינו נכון, ובהבנה שברגע שאדם שוקל לעשות עסקה עם השטן, הוא למעשה כבר חתום עליה.

אתם מוזמנים לצפות ב"פינת היחסים" שלי ששודרה בחדשות הלילה של ערוץ 2, לבקר באתר שלי www.amaliarosenblum.com וכמובן לפנות אליי במייל

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ