עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום
בחור מדבר במיקרופון
סרטוני הבויפרנד מציירים תמונה לא מציאותית של נפש האדם, של תפקוד רגשי ושל אינטימיות בין שותפים במערכת יחסיםקרדיט: צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של DennisASMR
עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום

מכירה את הרגע שבו בן הזוג שלך מסרב, או לא מצליח, להגיד לך את הדבר הנכון? כן, זה מוכר לך היטב: הוא נוזף בך על שלא היית מספיק אסרטיבית בעבודה אבל את רק צריכה שהוא יגיד לך שהכול יהיה בסדר, או שהוא מספר לך על החרדות הכלכליות שלו כשאת רוצה שהוא ירגיע אותך בקולו החם. קורה גם שהוא כועס ולא מצליח להתגבר על האופן שבו דיברת אל הילדה כשהיא שיגעה אותך, בעוד שאת מייחלת לדעת שיש מישהו בעולם שזוכר תמיד שאת נהדרת, שרואה תמיד את הפגיעות שלך ושלא מאוים ממך גם כשאת קצת דפנסיבית או בלתי נסבלת.

מה כבר ביקשת? שבלילה לפני שהעיניים נעצמות מישהו יכיל אותך ורק אותך? שבבוקר, לפני שהעולם מתחיל לתקוף, מישהו יזכיר לך לקחת נשימה עמוקה וייתן לך חיבוק מנטלי שילווה אותך כל היום? נחשי מה - יש מישהו כזה! אמנם הוא לא באמת בן הזוג, ובטח שהוא לא רק שלך, אבל כשאת כבר שוכבת במטה בעיניים כמעט עצומות יש דרך שבה המוח שלך יכול לקבל את הסם המרגיע הזה. הפתרון מחכה לך ביוטיוב בצורת ערוץ ASMR Boyfriend, ומאות אלפי נשים כבר משתמשות בו.

ASMR (ראשי תיבות של המילים Autonomous Sensory Meridian Response) הוא מונח שמתאר תחושה גופנית נעימה, שמתעוררת למשמע צלילים בעלי אופי מסוים. זו מעין צמרמורת שמתחילה בשורשי השערות בקרקפת ויורדת לאורך חוט השדרה, ואנשים שחווים את התחושה הזו מספרים על רוגע וסיפוק שבאים בעקבותיה. בשנים האחרונים נוצרו מאות אלפי סרטונים מהסוג הזה.

אחד מערוצי הסרטונים האלה שייך לאואן דניס ריילי בן ה-17, ורשומים אליו חצי מיליון מנויים (!), סביר להניח שרובן המוחלט מנויות. באחד הסרטונים הפופולריים ביותר שלו הוא מזריק למאזינות ישר למוח טקסטים מרגיעים לפני שהן יוצאות לבילוי: "הכול יהיה בסדר", הוא מלחשש, "אין שום בעיה שנאחר קצת למסעדה. התקשרתי אליהם. הם אמרו שזה בסדר אם אנחנו מאחרים קצת, כל עוד נגיע לשם בתוך שעה. אז פשוט הירגעי לך, אני כאן עכשיו, אני איתך. אני לא רוצה שתילחצי, בסדר? ניסיתי להגיע לכאן הכי מהר שיכולתי מפני שאני יודע שאת מתחילה להילחץ בסיטואציות כאלה. אז אל תדאגי, כי אני כאן עכשיו ואת לא צריך לדאוג".

קרדיט: DennisASMR

אין דרך לתאר עד כמה זה מצמרר ומבעית עד ששומעים את הסרטונים האלה, שלדעתי אפשר להקביל את הפרוורטיות שלהם לפורנו. למעשה, אם נניח בצד את סוגיית הרצון החופשי של המשתתפים בסרטונים האלה ונתמקד בצופים, לא מעט מהביקורת על ההשפעה של פורנו על בני נוער רלוונטית גם להשפעה של ערוצים כאלה על נשים צעירות: כמו שסרטוני פורנו מציגים תמונה לא מציאותית של גוף האדם, של תפקוד מיני ושל תשוקה בין שותפים לסקס, כך סרטוני הבויפרנד האלה מציירים תמונה לא מציאותית של נפש האדם, של תפקוד רגשי ושל אינטימיות בין שותפים במערכת יחסים.

נכון שאני רוצה שמישהו יערסל אותי לשינה כמו תינוקת ויגרום לי להרגיש שהעולם בטוח, שאני במרכזו, ושהוא ער כל הלילה ושומר רק עלי - אבל זו רק משאלה. אין בה בהכרח פגם, אבל אחד התפקידים של קשר זוגי בריא הוא לעזור לבני זוג לווסת זה את זו מבחינה רגשית לא באמצעות הגשמת כל משאלותיהם, אלא דווקא על ידי תמיכה כשהם מתמודדים עם העובדה שהעולם אינו מושלם. הם מבינים בשלב כלשהו שאף אחד לא יערסל אותם עד שיירדמו בחיוך, שהעולם אינו בטוח ושאף אחד מהם אינו ניצב במרכזו.

הפורנו-חבר הזה לא מחזק את יכולת ההתמודדות, אלא הוא מנגנון COPING שדומה להחריד לאדם אמיתי, אבל הקשר בין ההצעה הרגשית שהחבר הווירטואלי מציע לבין הצעות רגשיות אמיתיות הוא כמו הקשר בין איברי המין של הצופים לבין איברי המין של כוכבי הפורנו. בחיים האמיתיים לגברים יש תמיד צרות משלהם, הרגלים מרגיזים, סדרי עדיפויות מוזרים וצרכים ביולוגיים שונים משלנו. ומכיוון שאין קשר בין הלחשושים הווירטואליים לבין החיים עצמם, כלומר אף גבר אמיתי לא יכול להשתוות לגברים הדמיוניים האלה, הפתרון עלול להיות הימנעות. 

אני לא יודעת איך אתן עושות את זה, אבל כשאני נתקפת טנטרום סודי מפני שאני לא מקבלת מבעלי בדיוק את התגובה המכילה והמושלמת שאליה השתוקקתי, אני מרגיעה את עצמי על ידי זה שאני מזכירה לעצמי את כל הפעמים שבהן הוא כן עוזר לי לווסת את עצמי רגשית. ואם זה לא מספיק, אני תמיד יכולה להשוות אותו לגברים אחרים, אמיתיים, ואז אני מודה למזלי הטוב. אם אשווה אותו לבובת המין הרגשית של החבר המושלם אאבד את אחד הכלים החזקים ביותר שיש לי לטיפוח הקשר הזוגי שלי. 

קרדיט: Before Knightfalls

אגב, מעבר לנזק הנגרם על ידי הצבת סטנדרטים לא אנושיים שכאלה, צפייה עקבית וממושכת בסרטונים כאלה עלולה לגרום גם נזק לתפקוד הפיזי של הצופות. ממש כפי שאנשים הצופים בפורנו מגיל צעיר עלולים לחוות קושי בתפקוד מיני בעולם האמיתי, כך גם נשים שמתרגלות להירדם עם שיר הערש הקיצוני הזה עלולות להתקשות אחר כך להירדם בכוחות עצמן.

אולי אני נשמעת צדקנית והיסטרית, אבל לא אכפת לי. ואולי הבעיה אמיתית, והאנושות צועדת לעולם של בני זוג וירטואליים וסיפוק בדיוני של צורכי התקשרות עזים ולא ממומשים. כאדם שמחזיק מעמד כבר 45 שנה בעולם, אני יכולה להעיד בגוף ראשון שהמוח הוא איבר עצלן ופתטי שתמיד מעדיף את קיצורי הדרך, ולכן הדרך לאבדון נראית קרובה מתמיד. בינתיים, כשאתן מאזינות לדבר הזה, ראו הוזהרתן:  אתן עושות זאת על אחריותכן.

עמליה רוזנבלום

עמליה רוזנבלום | |תיאוריית הקשר

אני מטפלת זוגית, מגשרת לגירושין ומרצה. כמטפלת אני עובדת בגישת EFT, ומוסמכת  לטפל ולהדריך מטפלים בגישה זו על ידי ICEEFT, האגודה הבינלאומית למצוינות בטיפול זוגי ממוקד רגש. יש לי דוקטורט בפסיכולוגיה חברתית, התפתחותית וקוגניטיבית מאוניברסיטת הניו סקול בניו יורק.EFT היא גישת הטיפול הזוגי היעילה והנחקרת ביותר בעולם. 

אתם מוזמנים לצפות ב"פינת היחסים" שלי ששודרה בחדשות הלילה של ערוץ 2, לבקר באתר שלי www.amaliarosenblum.com וכמובן לפנות אליי במייל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ