מחזיקים חזק: מה עושים בסדנת EFT לזוגות?

טיפול ממוקד רגש עוזר לבני זוג לזהות את הדפוסים השליליים בהתנהגותם ולהשיב את תחושת הביטחון הבסיסי בקשר. סדנה ממוקדת של יום אחד מעניקה להם אפשרות לחזק ביחד את החיבור הקיים ביניהם

עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איור של בני זוג בבגדי ים רצים ביחד
הדבר שאנחנו מכנים אהבה הוא צורך הישרדותי בהתקשרות בטוחה. כשהצורך הזה מסופק, אנחנו מרגישים חזקים יותר ובטוחים יותרקרדיט: Burunduk's / Shutterstock
עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום

בשנים האחרונות ניכרת בארץ פריחה של סדנאות לפיתוח הזוגיות. בשיטוט מקרי ברשת מצאתי "סדנה לריענון האינטימיות והמגע", "סדנה לשיפור תחושת האופטימיות בקשר" ו"סדנה מעצימה ליום הנישואין". זוגות יכולים גם להשתתף בסדנאות ריקוד, בישול או ניפוח זכוכית - הכול במטרה לשפר את הקשר ביניהם.

הייתי שמחה להשתתף בכל הסדנאות האלה (ובטוחה שכשבעלי יראה אותי מנפחת זכוכית הוא יתמלא אופטימיות), אבל עד שאתפנה לכך אני מקדישה את הרשימה השבוע לסדנה אחת בשם "מחוברים" (פרטים כאן), אחת הראשונות מסוגה בארץ, המבוססת על סדנת Hold Me Tight מבית מדרשה של ד"ר סו ג'ונסון, מפתחת גישת הטיפול הזוגי ממוקד הרגש.

מי שהביאו את הסדנה לישראל הן ויוי שמואלי ואיריס שוקן, שהן מטפלות משפחתיות וזוגיות ומדריכות בטיפול משפחתי. השתיים עברו את כל ההכשרות הנדרשות לטיפול ב-EFT, ובמסירות יתר אף גררו (כל אחת בנפרד) את בני הזוג שלהן לארצות הברית כדי להשתתף בסדנאות Hold Me Tight המקוריות. שמואלי מסבירה: "כל אחת מאתנו נשואה כבר יותר מ-40 שנה, ובכל זאת הסדנה חשפה עוד נקודות שלא הכרנו בזוגיות של כל אחת מאתנו, וקירבה אותנו לבני הזוג שלנו ברבדים נוספים שלא חשבנו שנגלה". זה נשמע מעניין וגם חשוב, לכן הזמנתי אותה לענות על כמה שאלות בנושא.

למה רצית להביא את סדנת Hold Me Tight לישראל?

"נמשכתי לעובדה שהסדנה מבוססת על עקרונות של גישת הטיפול ממוקד הרגש שכבר נחקרו ונמצאו אפקטיביים, ושהיא כוללת חלקים תיאורטיים שמניסיוני בקליניקה יכולים לעניין את הזוגות שנחשפים אליהם ולהועיל להם.

"הדבר המשמעותי ביותר הוא ההבנה שהדבר שאנחנו מכנים אהבה הוא צורך הישרדותי בהתקשרות בטוחה. כשהצורך הזה מסופק, אנחנו מרגישים חזקים יותר ובטוחים יותר. לעומת זאת, כשאנחנו נמצאים בקשר שבו הצורך הזה לא מקבל מענה, ואנחנו חשים שבן או בת הזוג שלנו לא זמינים מבחינה רגשית, לא מעורבים בחיינו הרגשיים ולא מגיבים לנו באופן רגשי, אנחנו חווים התמוטטות של תחושת הביטחון הבסיסי שלנו וסדיקה של תחושת האמון בקשר.

"אחת התובנות המהותיות של טיפול זוגי ממוקד רגש היא שבמצב מעורער רובנו פועלים באופן אינסטינקטיבי להשבת תחושת הביטחון שלנו ולסילוק האיום הרגשי. אבל הבעיה היא שהאינסטינקט הזה, בין אם הוא גורם לנו לרדוף את בן הזוג שלנו ובין אם הוא מוביל אותנו להתעלם ממנו, אולי משכך את תחושת הכאב והפחד אבל גם ממלכד אותנו בדפוס שלילי שגורם לצד השני להתרחק מאתנו".

אחד הדברים הכי חשובים שזוגות מבינים בזכות ההשתתפות בסדנה הוא להגיב בפחות בהלה ברגעים שבהם הצורך בקשר בטוח לא מקבל מענה, מסבירה שמואלי. הנתקים הם חלק בלתי נמנע מקשר זוגי משמעותי, ואחת המטרות של המטפלים היא לעזור לזוג להגיב לנתקים האלה בלי להחמיר את המצב אבל גם לא להיות אדישים לקיומו, אלא להתמודד עמם באופן שמחזק את החיבור בין בני הזוג.

מה צפויים הזוגות לעבור במהלך הסדנה?

"בסדנה יש כמה הרצאות קצרות, עדכניות ומבוססות מחקר על המרכיבים שהופכים קשר זוגי לטוב ויציב. כל הרצאה מלווה בתרגולים שמאפשרים לבני הזוג לזהות מהם הדברים שהם יכולים לעשות כדי להרגיש חופשיים ובטוחים בתוך הקשר שלהם.

"חשוב לי להדגיש שכל זוג מתנסה בפרטיות, למרות העובדה שיש משהו מרגיע מאוד בידיעה ש'כולנו בסירה אחת'. התרגילים מסייעים לזוגות ללמוד איך כל אחד מהם לוחץ על הכפתורים של האחר ולהבחין בין הרגשות השליליים הפגיעים שלהם, כמו פחד או עצב, לבין הרגשות השליליים שבהם הם משתמשים כדי להסתיר את הפגיעות שלהם, כמו אדישות, כעס, רודפנות וביקורת. בסופו של היום העמוק אך הכיפי הזה אנחנו אוספות את כל התובנות האלה ומסייעות לזוגות להאיר מחדש רגע מטלטל בהיסטוריה הזוגית שלהם".

שמואלי מסבירה שהתרגילים מבוססים על התבוננות עצמית בעקבות שאלה מנחה ואז שיתוף הדדי בתשובות שכל אחד מצא בתוך עצמו. השאלות מתייחסות לדפוסי התנהגות בתוך הקשר הזוגי, ומתמקדות באופן שבו כל אחד מבני הזוג מתמודד עם מצבים מאיימים רגשית בקשר. "בשלב הראשון אני מחלקת שאלון עם שאלות כמו 'כמה קל לי לקבל את תשומת הלב שלך?' ו'עד כמה אני מרגישה לבד בתוך היחסים?'. כל אחד מבני הזוג עונה בעצמו ואז מספר לאחר מה היו תשובותיו. הם מעבדים את הדברים ביחד, והרבה פעמים התוצאה מפתיעה מפני שהם מגלים כמה כל אחד מהם מרגיש שהאחר נמצא שם בשבילו מבחינת זמינות, מתן מותאם, חיבור ומעורבות רגשית. השיתוף ההדדי מאפשר לבני הזוג להכיר את האופן שבו הם נחווים על ידי האחר לעומת האופן שבו שהם חווים את עצמם. כך הם לומדים להכיר את החוויה והצרכים של האחר.

ויוי שמואלי, אחת ממנחות הסדנה
ויוי שמואלי, אחת ממנחות הסדנה. התרגילים מבוססים על התבוננות עצמית בעקבות שאלה מנחה ואז שיתוף הדדי בתשובות צילום: פרטי

"תרגיל מתקדם יותר עוזר לבני הזוג לברר את הדפוס השלילי שאליו נקלעו. בתרגיל אנחנו שואלים כל אחד מבני הזוג מה הוא עושה כשהוא מרגיש שיש מתח בתוך הזוגיות. האם אני מאשימה? האם אני מביע את התסכול שלי בכעס ובצעקות? האם אני אומרת לך איך להשתנות? כל אחד עונה על השאלה הזו בעצמו, ואחר כך משתפים שוב. כל אחד מבני הזוג מזהה את תפקידו במעגל השלילי, והם מבינים כיצד הם מעוררים את המעגל מתוך כוונה כנה להתקרב אליו ולקרב אליו את בן הזוג". 

מיהם האנשים שיכולים להשתתף בסדנה כזו?

"הסדנה נמשכת יום שלם, אבל יום אחד בלבד. לכן היא מתאימה לכל מי שרוצים לתת דחיפה ועידוד ליחסים שלהם. אלה האנשים שרוצים להבין ביחד, והדגש פה הוא על 'ביחד', איך הם רוצים לחזק את החיבור ביניהם. הסדנה מתאימה לבני זוג שמרגישים שהדברים בסדר, שהם צוות טוב ואין מריבות, אבל חסרים להם החיבור הרגשי, הקרבה והיכולת להיות קרובים רגשית יותר, ולשתף זה את זו בתחושותיהם.

"אנשים אחרים שהסדנה מתאימה להם היא אלה ששואלים 'איך זה ייתכן שלמרות האהבה אנחנו רבים על שטויות? זה מעיק ומעיב', אבל לא מוכנים לקבל את הקביעה שלפיה אי אפשר אחרת מפני שכך זה אצל כולם".  

ולמי היא לא מתאימה?

"הסדנה לא מתאימה לזוגות שנמצאים במשבר עמוק מאוד, או שמצויים בעיצומו של משבר שפרץ זה עתה. היא אינה טיפולית בהגדרתה, אלא מתמקדת בהדרכה ובלמידה ומאפשרת לזוגות לתרגל בעצמם אחרי שהם נחשפים למידע, להדרכה ולהנחיה. זהו מפגש יומי שאינו מיועד לטיפול בזוגות ואינו יכול להכיל התפרצויות רגשיות של זוג שנמצא בעין הסערה של משבר מהסוג שמתגלע בעקבות חשיפה של רומן של אחד מהצדדים, למשל. אם הבעיה אקוטית ומצדיקה מחויבות לתהליך טיפולי עמוק וארוך הסדנה אינה המקום המתאים והיא אינה תחליף לטיפול".

עמליה רוזנבלום

עמליה רוזנבלום | |תיאוריית הקשר

אני מטפלת זוגית, מגשרת לגירושין ומרצה. כמטפלת אני עובדת בגישת EFT, ומוסמכת  לטפל ולהדריך מטפלים בגישה זו על ידי ICEEFT, האגודה הבינלאומית למצוינות בטיפול זוגי ממוקד רגש. יש לי דוקטורט בפסיכולוגיה חברתית, התפתחותית וקוגניטיבית מאוניברסיטת הניו סקול בניו יורק.EFT היא גישת הטיפול הזוגי היעילה והנחקרת ביותר בעולם. 

אתם מוזמנים לצפות ב"פינת היחסים" שלי ששודרה בחדשות הלילה של ערוץ 2, לבקר באתר שלי www.amaliarosenblum.com וכמובן לפנות אליי במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ