איך משפחה יכולה להחמיר קושי נפשי, וגם לפתור אותו - הטוויסט של הנפש - הארץ

איך משפחה יכולה להחמיר קושי נפשי, וגם לפתור אותו

טיפול על בסיס שבועי בבית, שבו משתתפים כל בני המשפחה, יכול לסייע רבות בהחלמה ממשבר נפשי, ולהיות משמעותי למשפחה כולה

0
אוריה מויאל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טיפול משפחתי
0
אוריה מויאל

במקרים של משבר נפשי – זמני או מתמשך – של אחד מבני המשפחה, למעורבות של המשפחה בתהליך הטיפולי יש ערך גדול. המשבר יכול להיות מאופיין במצבים כגון דיכאון, חרדה, OCD ופסיכוזה, ומעורבות המשפחה חיונית בכל אחד מהם.

לעתים קרובות משבר נפשי גורם לאדם תחושת אשמה. כשמדובר על משבר נפשי מתמשך הוא מוביל לעתים לסטיגמה קשה מצד הסביבה, שכוללת לא פעם ביקורת סמויה או גלויה, כעס, אכזבה והאשמה מצד המשפחה והחברים.

בתקופת משבר נפשי אדם צריך לקבל תמיכה רחבה ומשמעותית ככל שניתן מהסביבה שלו, ובלא מעט מקרים ההפך הגמור הוא שקורה: הבדידות והניכור שמאפיינים ממילא את המצב מועצמים על ידי האנשים הקרובים, שבמקרה הטוב מנסים לעזור ולא יודעים איך (למשל אומרים לאדם בדיכאון שהוא צריך לקחת את זה בקלות או לאדם בפסיכוזה שהכל בראש שלו) ובמקרה הרע תופסים מרחק או מאשימים את האדם במצב שאליו הגיע. בכך הם מפחיתים את סיכויו להתגבר על המשבר ועל התסמינים ולחזור לתפקוד מספק בתחומי החיים.

במקרים מסוימים חוסר ההבנה והתמיכה של הקרובים (משפחה או חברים) יכול להוביל להתפרצות המשבר עצמו. ייתכן שמה שהיה יכול להסתכם בכמה שבועות או חודשים – שבהם המשפחה מעורבת, מספקת תמיכה רגשית ומקדמת דיאלוג ושפה משותפת – מתפתח למשבר מורכב שנמשך שנים.

המעורבות המשפחתית מאתגרת ומורכבת גם היא, תובעת משאבים ומאפשרת שינוי המבוסס על תהליך אטי והדרגתי. אבל בעצם המעורבות מקופלת ההבנה שהקשרים המשפחתיים הם גורם מפתח ביכולת להתמודד עם המשבר ולהכיל אותו, להתגבר עליו ולחיות חיים שיש בהם משמעות, סיפוק וקרבה. המשפחה יכולה לספק מענה משמעותי למצב, אך אין זה מרמז שהמשבר נוצר באשמתה. אשמה היא בכל מקרה מילה מיותרת בעיני בהקשר הזה, ונדמה לי שהמינוח המתאים הוא לקיחת אחריות.

טיפול על בסיס שבועי בבית, שבו משתתפים כל בני המשפחה, הוא פרגמטי ובעל ערך תרפויטי ויכול לסייע רבות בשיפור המצב הנפשי ובחזרה הדרגתית לתפקוד, ובתוך כך להיות משמעותי למשפחה כולה.

0
אוריה מויאל |הטוויסט של הנפש

תואר ראשון בריפוי בעיסוק. מנהל מקצועי של הקול שבפנים - שירות תמיכה ביתי למשפחות של צעירים במשבר נפשי.

מתעניין בהיבט התפקודי, הנוירולוגי והרגשי של בריאות הנפש, ברפורמות בעולם השיקום, בפסיכיאטריה ובתפיסה החברתית של הפרעות נפש. באפריל 2019 יראה אור ספרי הראשון בהוצאת פרדס, רומן המגולל את סיפורו של צעיר שעובר אפיזודה פסיכוטית שמשנה את חייו. לאתר הקול שבפנים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ