כתבה למנויים בלבד
נתניהו בישיבת הממשלה, אתמול
נתניהו בישיבת הממשלה, אתמול צילום: אמיל סלמן

יאיר נתניהו וחוק המואזין: ערוץ 10 סירב לשדר תגובה מכפישה של רה"מ

בתגובה לידיעה שיגר נתניהו תגובה חריפה על "טפטוף רעל" של הערוץ כלפי נתניהו - אך התגובה לא שודרה ■ נתניהו טען כי ערוץ 10 איבד את אמון הציבור, למרות סקר שדירג את ערוץ 10 במקום הראשון

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

ערוץ 10 סירב הערב להקריא תגובה שנמסרה לערוץ על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, וזאת לאחר שבערוץ הסבירו כי מדובר היה בתגובה מכפישה ולא עניינית. בערוץ הודיעו כי יאפשרו לנתניהו להגיב באופן ענייני, אך לא יתנו יד להכפשת עיתונאי ערוץ 10.

בשבועות האחרונים שיגרה לשכת נתניהו תגובות חריפות לכלי תקשורת. גל התגובות החל עם תחקיר "הארץ" על התנהלותו של נתניהו בשוק התקשורת, המשיך לכתבה הנרחבת ב"עובדה", והגיע גם לערוץ 10 לאחר חשיפתו של רביב דרוקר על יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה שהשתכן בביתו של מיליארדר המקורב לנתניהו, וחשיפה שעסקה בעסקת הצוללות ובעו"ד דוד שמרון, מקורבו של נתניהו.

תגובת תמר איש שלום

היום פירסם הכתב עקיבא נוביק ידיעה כי לפי שרים בכירים מאחורי חוק המואזין עומד יאיר נתניהו. לאור העובדה שהיום אמורה היתה להתפרסם ידיעה נוספת של דרוקר שעסקה ביאיר נתניהו, שוגרה מטעם נתניהו תגובה חריפה במיוחד. הידיעה השנייה של דרוקר לא היתה מוכנה לשידור ולא פורסמה הערב.

התגובה המלאה מטעמו של ראש הממשלה, שלא שודרה, היתה: ״ערוץ 10 כבר אפילו אינו מנסה להעמיד פנים שהוא כלי תקשורת אובייקטיבי,  ולא כלי תעמולה נגד ראש הממשלה. טפטוף הרעל היומיומי שלכם כנגד ראש הממשלה ומשפחתו נועד לנסות ולעשות שטיפת מוח לציבור באופן השקוף ביותר. שידור שתי כתבות הכפשה על בנו של ראש הממשלה במהדורה הערב - מדבר בעד עצמו. אין כמעט איש בישראל שלוקח ברצינות את שידורי התעמולה שלכם, ואולי זה מסביר את הרייטינג הנמוך״.

ואולם בערוץ 10 החליטו שלא לשדר את התגובה. במקום זאת, מגישת החדשות תמר איש שלום אמרה בשידור: "התלבטנו הערב איך לנהוג בתגובה שנשלחה אלינו מטעמו של ראש הממשלה מר נתניהו: בעבר הקפדנו לקרוא לפניכם כל מילה בתגובות שנשלחו אלינו על ידו, גם כאשר תגובות אלו לא עסקו בטענות שהעלינו. אנחנו סבורים שיש למר נתניהו זכות מלאה לתגובה, אבל לא נוכל לתת עוד יד להשתלחות בעיתונאי חדשות 10.  לצערנו, הערב לא קיבלנו תגובה שבה התייחסות כלשהי לטענות שהועלו בדיווח של עקיבא נוביק. נשמח להביא אותה - לכשתתקבל".

מה עשה? העלה פוסט

נתניהו עצמו העלה הערב את התגובה המלאה לעמוד הפייסבוק שלו. בתגובה התייחס נתניהו לראשונה לסבך הבעיות הרגולטוריות שפקדו את ערוץ 10, ושבמסגרתן הוא פעל כדי להביא לסגירת הערוץ: "ערוץ 10 שהפגין על 'סתימת פיות', כאשר עמד בפני סגירה על פי חוק כשלא שילם את חובותיו למדינה בסך מיליונים על חשבון הציבור, עתר בבקשה להוריד מהמסך את ערוץ 20. כיום הם הפגינו את אותה מידה של צביעות כאשר סתמו לנו את הפה וצינזרו את תגובתנו".

הפוסט של נתניהו לוקה באי דיוק. ערוץ 10 עמד בפני סגירה בעיקר בשל חוב דמי זיכיון שנועדו להפעלת גוף הפיקוח - הרשות השנייה - ולא מדובר היה בחוב שמומן על חשבון הציבור. בנוסף, ערוץ 10 לא עתר להורדת ערוץ 20 מהאוויר, אלא קבוצת RGE שמחזיקה גם בערוץ 10 וגם למשל בערוצי ספורט 5, עתרה נגד ההקלות שניתנו לערוץ 20 לשידור יותר תוכן שאינו במסגרת שידורי המסורת שעל בסיסם קיבל רישיון שידורים.

בנוסף, פרסום סקר שבוצע על ידי יפע מחקרי מדיה עבור כנס אילת הציג נתונים הפוכים מטענותיו של נתניהו באשר לאובדן אמון הציבור בערוץ 10. לפי הסקר, ערוץ 10 דורג במקום הראשון במדד אמינות עם 43%, ואחריו ערוץ 2 עם 42%, ynet, גל"צ, TheMarker ואחרים.