כתבה למנויים בלבד
אדוארד נורטון מתוך הסרט "אמריקה X" כפי שהופיעו במסמכים שנתפסו באוניברסיטת גנט
אדוארד נורטון מתוך הסרט "אמריקה X" כפי שהופיעו במסמכים שנתפסו באוניברסיטת גנט צילום: צילום מסך ערוץ RTBF

סערה בבלגיה בעקבות חשיפת תנועת צעירים התומכת בעליונות לבנה

בלב אוניברסיטת גנט צמח כוח פוליטי המבקש לפתור בכוח את "בעיית" המהגרים הזרים, ובמקביל מפיץ תעמולה אנטישמית וסקסיסטית. אחד המקורבים לתנועה הוא השר לענייני הגירה

בתוך תוכו של הממסד הפלמי נחשפה באחרונה תנועה של צעירים, בעיקר סטודנטים, אשר הנהגתה מבקשת להכין את בלגיה למאבק בזרים המאיימים על "הערכים המסורתיים של פלנדריה", בין השאר באמצעות אימונים והשגת כלי נשק.

"מגן וחברים" ("סקילד אן פרינדן" - "Schild & Vrienden"), אשר לעמוד הפייסבוק שלה יותר מ-27 אלף עוקבים, נחשבת מקורבת לשר לענייני הגירה, תיאו פרנקן, ובין חבריה גם כאלה המכהנים בתפקידים ציבוריים. כך למשל, מייסדה ומנהיגה של התנועה, דריס ואן לנחנהופה, מכהן במועצת המנהלים של אוניברסיטת גנט. לאחרים יש תפקידים ב"מועצת הצעירים" של פלנדריה, אשר לה השפעה בין השאר על החלטות המתקבלות במוסדות האקדמיים במחוז.

מנהיג ומייסד התנועה, דריס ואן לנחנהופה, מתוך סרט תדמית שהכין לעצמו עבור יוטיוב
מנהיג ומייסד התנועה, דריס ואן לנחנהופה, מתוך סרט תדמית שהכין לעצמו עבור יוטיוב צילום: צילום מסך ערוץ RTBF

תחקירנים של תוכנית הטלוויזיה PANO (קיצור של "פנורמה") בערוץ הממלכתי VTR, הצליחו להשתלב בצ'אטים של חברי התנועה - ולאסוף אין ספור התבטאויות גזעניות, סקסיסטיות ואנטישמיות, כמו גם תצלומים וחומרי תעמולה אפלים. עוד דווח בתוכנית כי חברים בתנועה, הדוגלים "בעליונות הגזע הלבן", מצהירים על נכונותם לצאת למאבק אלים על מנת להגן על עקרונותיהם. ואן לנחנהופה מצוטט כמי שקורא "להיות מוכנים לקרבות", לשמור על כושר גופני טוב, ללכת לאימוני ירי ולהשיג רשיונות נשק. הוא עצמו משווק לחברים (בתשלום) תרסיס גז פלפל ומצהיר שברשותו נשק.

אחת הסיסמאות בהם משתמשים חברי התנועה היא - "נכונים למלחמת הגזעים". דיוניהם עוסקים גם במקומה של האשה בחברה, כאשר הרוב הגדול תומך בכך שנשים צריכות להתרכז בעבודות הבית, הבישול וגידול הילדים "עבור הגברים". אנחנו, כזכור, במאה ה-21 במערב אירופה.

שפע תעמולה אנטישמית בדיוני הרשת של חברי "מגן וחברים"
שפע תעמולה אנטישמית בדיוני הרשת של חברי "מגן וחברים" צילום: צילום מסך RTBF

לאחר שידור הכתבה - התגובות לא איחרו להגיע. ריק ואן דה ואל, רקטור אוניברסיטת גנט, מסר כי הנושא ייבדק ברצינות ובינתיים הורה על השעייתו של ואן לנחנהופה בדרך לסילוקו המוחלט ממועצת המנהלים. גווינדלן רוטן, מנהיגת המפלגה הליברלית הפלמית, הצהירה חד וחלק: "הפשיזם חדר אל לב אוניברסיטת גנט ומועצת הצעירים. הדבר הזה לא יכול להימשך ללא תגובה, יש לגייס את כל האמצעים החוקיים למאבק בו".

השר לענייני הגירה פרנקן, מי שנחשב לכוכב עולה בשמי המפלגה הפלמית הלאומית (N-VA) הגיב בראיון לערוץ RTBF כי הכתבה עוררה בו הלם. "אני מכיר את התנועה, אך לא ידעתי שיש בה אלמנטים קיצוניים כל כך. אין כל אפשרות לסנגר על התנהגות גזענית, פשיסטית וסופר-אנטישמית שכזו. זה מגעיל. הצעירים האלה צריכים לעבור טיפול פסיכיאטרי", אמר.

פרנקן, שבעבר פורסמו ידיעות וצילומים על קשריו עם חוגי הימין הקיצוני והניאו-נאצי, גם נשאל אם לא תרם לצמיחת תופעה באמצעות הציוצים המסיתים שלו בטוויטר נגד ההגירה לבלגיה. "לחלוטין לא", ענה, "אני מותח ביקורת על מודל הגירה שבעיני הוא בלתי אפשרי, אך זה לא אומר שאפשר להעליב אדם אחר בגלל צבע עורו. הגזענות היא עניין של אידיוטים".

ואן לנחנהופה הגיב בדף הפייסבוק שלו ואמר כי כל המהומה סביב הכתבה היא "פייק ניוז" וכי "זהות מגן וחברים נגנבה" ככל הנראה על ידי אלמוני שעשה בה שימוש בצ'אטים. בסוף השבוע פשטו שוטרים על ביתו של ואן לנחנהופה וחיפושים נערכו גם בבתים של חברים אחרים בתנועה.

שלמה פפירבלט
שלמה פפירבלט
אירופה הקלאסית

אני עיתונאי כבר פחות או יותר 35 שנים, מה שאומר שעתידי עוד לפני. את ארבע השנים האחרונות עשיתי בקוסטה ריקה, על צלע הר מעל העמק המרכזי, בין הים הקריבי לבין האוקיאנוס השקט. זה היה המקום בו נבע הבלוג "כתוב בלטינית". את השנים הבאות אני אמור לעשות בבריסל, בלגיה, לב לבה של "אירופה הקלאסית". ההבדלים, בהתאם. בתור מי שכתב את ספרי טרילוגיית האלכוהול – "עולם היין", "הספר החריף", "עולם הבירה" – חזרתי בעצם לאלמנט שלי. בשכונת מגורי החדשה אני יושב על מרומי שרידי היסטוריה אירופאית צפופה וארוכה, הווה עסקני עשיר כראוי למקום בו ממוקמים משרדי האיחוד האירופי ונאט"ו, ועל בערך 250 סוגי בירה שונים. מקום תצפית לא רע על הסביבה. מבטיח לדווח.

לארכיון הפוסטים של שלמה פפירבלט

תגובות

טוען תגובות...