כתבה למנויים בלבד
חופש לזאבים סרט
מהסרטים שיוקרנו בפסטיבל. "חופש לזאבים" צילום: יח"צ

פרטים

פסטיבל סולידריות לקולנוע וזכויות אדם יתקיים בפעם השישית בסינמטק תל אביב ב-26 באפריל עד ה-1 במאי. פסטיבל סולידריות הוא אירוע מרכזי בתחום קולנוע וזכויות אדם בישראל. תוכנית הפסטיבל משלבת השנה סרטים עלילתיים ותיעודיים עטורי פרסים, ומסגרות לבחינת נושאים הקשורים בסוגיות ומאבקים חברתיים-פוליטיים, ביניהם גלובליזציה, פליטים, הכיבוש, רעב ועוני, מעמד הנשים, קהילת הלהט"ב ואיכות הסביבה.

» מה עושים היום – לוח האירועים המלא
» השבוע בקולנוע – לכל ההמלצות
» אילו סרטים מציגים בקולנוע החודש?
» לכל ביקורות הקולנוע 

סרט הפתיחה של הפסטיבל הוא "תקרית בהילטון נילוס" של הבמאי השוודי טאריק סלאח, זוכה פרס פסטיבל סאנדנס 2017 בקטגוריית סרט הדרמה בקולנוע העולמי. זה מותחן פוליטי המתרחש במצרים של שלהי ימי מובארק. בלש במשטרת קהיר, החוקר את רציחתה של זמרת מועדונים מפורסמת במלון יוקרתי, מגלה שמה שנראה כפשע תשוקה קשור לשחיתות במוקדי הכוח של מצרים. 

"גן בלסינג"
יח"צ

בתוכנית הבינלאומית יוקרנו בבכורה, בין היתר, הסרטים "ליצ'ו", שזכה בפרס הראשון בפסטיבל דוק לייפציג 2017, "חמורים מתים לא מפחדים מצבועים", זוכה פסטיבל IDFA 2017, המציג את פניה האפלים של הגלובליזציה באתיופיה; "זיכרון במחלוקת", שהוקרן בפסטיבל ברלין 2017, המתעד את המאבק העכשווי בשימור הזיכרון של קורבנות קהילת הלהט"ב בספרד, "86 ימים ב-69 דקות", סיפור מסע הפליטים הסורים, המוצג באופן לא שגרתי מבעד לעיניה של ילדה כריזמטית בת שלוש. באמצעות הקרנתם של סרטים פורצי דרך מעין אלה, ודיונים בהשתתפות הקהל בעקבותיהם, הפסטיבל חותר להעלות את המאבקים הללו לשיח הציבורי וליצור מרחב ייחודי לדיאלוג שמקדם ערכים של שלום, צדק חברתי, זכויות אדם וחופש.

"מכתב לנשיא"
יח"צ

לצד חלקו הבינלאומי של הפסטיבל, התוכנית הישראלית כוללת הקרנות בכורה לסרטים התיעודיים "יש גבול-סטוק", סרט גנוז שנמצא לאחרונה, המתעד מופע שארגנה תנועת יש גבול בשנת 1982 נגד מלחמת לבנון הראשונה, בהשתתפות גדולי אמני ישראל (ביניהם שלום חנוך,שמוליק קראוס, דויד ברוזה ועוד), "גן בלסינג", סיפור מרגש של הדמויות מאחורי גן ילדי הפליטים בדרום ת"א, שהושלכו לעברו בקבוקי תבערה, "תותח רמדאן", המציג באופן מרתק את המתרחש משני צדי המתרס בירושלים בתקופת הרמדאן. כן יוצגו מבחר ממיטב הסרטים הישראליים בתחום זכויות אדם, בהם גם סרטים של יוצרים פלסטינים. חלק ניכר מההקרנות ילוו בפאנלים בהשתתפות יוצרים, פעילים פוליטיים, אנשי תקשורת והקהל.

בנוסף, במסגרת התוכנית הישראלית, הפסטיבל גאה למסד השנה תחרות נושאת פרסים לסרטים קצרים בנושאי זכויות אדם. התחרות נועדה לעודד עיסוק בנושאים פוליטיים וחברתיים ביצירה המקומית, ולחזק את מעמדו של  תחום זה בקרב סטודנטים לקולנוע ויוצרים ישראלים .