כתבה למנויים בלבד
הדר. מצפונו אומר לו ללעוג למתנגדי הכיבוש
הדר. מצפונו אומר לו ללעוג למתנגדי הכיבוש צילום: צילום מסך אתר רשת

צביקה הדר, הגרוע שבאנשים

הדר לועג בסדרה שלו למתנגדי הכיבוש, ואת עצמו מציג כמי שאינו שמאל ואינו ימין. אולם אדם שאין לו דעה בסוגיה המוסרית הבוערת של תקופתו גרוע מתומכי הכיבוש

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

לצבי יש בעיה, פרק 5, וי.או.די ואתר רשת

הפרק בסדרה של צביקה הדר ששודר אחרי נבואת הזעם של ג'ון קרי משול לסאטירה על מתנגדי הגזענות הארית בגרמניה הנאצית של שנות ה–30, לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. יש סכנה נאצית בישראל. את זה כבר אמר סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן בדבריו ביום השואה. לא מדובר בסכנה של השמדת עם. הסכנה היא פשיזם, גזענות, לאומנות קיצונית, אפרטהייד.

כפי שהובהר היטב בנאום קרי, שעות מעטות בלבד לפני שידור הסיטקום של הדר, הסכנה הזו מתממשת ברגעים אלה ממש בגדה המערבית, תחת הכיבוש הישראלי. הגזענות היהודית של ממשלת נתניהו ובנט איננה שונה מהגזענות הארית. ובסדרה שלו לעג הדר למתנגדי הכיבוש. זו הבחירה הפוליטית שלו. זו העמדה המוסרית שלו. זה מה שמצפונו אומר לו לעשות. ולכן הוא משול למי שעושה סאטירה על מתנגדי הגזענות הארית בגרמניה הנאצית של שנות ה–30. לא נעים לשמוע. אבל זו האמת.

מתנגדי הכיבוש, שארגנו עצומה שקוראת לשחקני "הבימה" להחרים הופעות באריאל, הוצגו כמשטרת מחשבות דכאנית, רודנית ובריונית. נוצר הרושם שמדובר בשדולה כוחנית ורבת עוצמה, שמנהלת ציד מכשפות מקארתיסטי נגד כל מי שלא מצטרף למאבקם. זה עיוות נורא של המציאות, שמחזק את הפרנויה מהשמאל הדמוני שמפיץ נתניהו. האנשים האלה הם צדיקים בסדום. והם חלשים. הם מיעוט מתכווץ ומפוחד במרחב ציבורי ופוליטי שמשתיק אותם. הרוב הגדול בקרב היהודים בישראל תומכים בכיבוש באורח סביל. אבל כך בחר הדר להציגם, כשמסביבו מידרדרת ישראל לתהום מדינת האפרטהייד הדו־לאומית, שתוביל למלחמת אזרחים, כשיבינו הפלסטינים ומתנגדי הכיבוש שזו הדרך היחידה להקנות לפלסטינים זכויות אדם בסיסיות.

ואילו את עצמו הציג הדר כמי שאינו שמאל ואינו ימין. מעין חסר דעה. איך אפשר להיות חסר דעה בישראל של היום? זה כמו להיות חסר דעה בגרמניה הנאצית, אפופת הגזענות הארית, של שנות ה–30. איך אפשר לא לזהות רשע? איך אפשר לא להבחין בין טוב לרע? הדר יכול. איש הג'לי חסר החוליות הזה גרוע בעיני מתומכי הכיבוש. תמיד אעדיף על פניו את קלמן ליבסקינד, אראל סג"ל ונדב אבקסיס. אדם שאין לו דעה בסוגיה המוסרית הבוערת של תקופתו, שחורצת את גורל עתיד מדינתו — הוא הגרוע שבאנשים.