כתבה למנויים בלבד
כוחות צה"ל בג'נין, בחודש שעבר
כוחות צה"ל בג'נין, בחודש שעבר צילום: דובר צה"ל

ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח נהרג בעת ניסיון לעוצרו

כוחות צה"ל, שב"כ וימ"מ הקיפו את המבנה שבו הסתתר אחמד נסר ג'ראר בכפר יאמון וקראו לו לצאת ■ ג'ראר יצא אליהם כשהוא חמוש ברובה M-16, ונורה למוות ■ נתניהו: "מברך את כוחות הביטחון, המשימה הושלמה" ■ עימותים פרצו בכפר, שניים נפצעו

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

אחמד נסר ג'ראר, ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח בחודש שעבר בחוות גלעד, נהרג לפנות בוקר (שלישי) מאש כוחות הביטחון במהלך ניסיון לעוצרו בכפר יאמון, כך נמסר משירות הביטחון הכללי. 

ראש החוליה, אחמד נסר ג'ראר

לפי שב"כ, ג'ראר - שהיה פעיל מרכזי בתשתית הטרור האחראית לפיגוע והשתתף בו באופן אישי - הסתתר במבנה בכפר יאמון מערבית לג'נין. כוחות צה"ל, שב"כ וימ"מ הקיפו את המבנה וקראו לו לצאת החוצה, אז יצא ממנו ג'ראר כשהוא חמוש ברובה M-16 ונורה למוות. על גופתו אותר תיק עם מטעני חבלה. בתקרית לא נפגעו ישראלים.

מושל ג'נין פרסם הבוקר הודעה המאשרת כי ג'ראר נהרג במבצע של צה"ל, וחמאס פרסם הודעת אבל על מותו. עדי ראייה בכפר יאמון סיפרו כי ג'ראר הסתתר במבנה נטוש ששימש בעבר את כוחות הביטחון הפלסטינים. בג'נין ובסביבתה נשמעו הבוקר קריאות ברמקולים מטעם הפלגים הפלסטיניים, הקוראים לצאת בתהלוכות זעם בעקבות מותו של ג'ראר. 

רזיאל שבח

דובר חמאס, עבד לטיף אל-קאנוע, מסר: "סגרתם את החשבון עם אחמד אבל לא תסגרו את החשבון עם רבים אחרים שיילכו בדרכו. החשבון עם הכיבוש עדיין פתוח וישלם את מחיר פשעיו".

במקביל, הבוקר פרצו עימותים בין עשרות פלסטינים לכוחות צה"ל בכפר. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי שני פלסטינים הובאו לבית החולים בכפר כשהם פצועים כתוצאה מירי כדורי גומי, ואדם נוסף נפגע משאיפת גז. מהסהר האדום נמסר על שבעה בני אדם נוספים שנפגעו משאיפת גז וטופלו במקום.

שבח, אב לשישה בן 35, נורה למוות מרכב חולף בתחילת החודש שעבר בעת שנהג סמוך למאחז שממערב לשכם. הוא נפצע תחילה באורח קשה ומאוחר יותר נקבע מותו בבית החולים. היורים נמלטו מהמקום. בימים שלאחר התקרית כיתרו כוחות גדולים של צה"ל את שכם וכפרים בסביבתה וערכו סריקות באזור בניסיון לאתר את המחבלים.

שמונה ימים לאחר מכן פשטו הכוחות על מתחם מגורים במחנה הפליטים בג'נין והרגו את אחמד איסמאעיל מוחמד ג'ראר, מחבל נוסף שהיה מעורב בפיגוע. שני חברי חוליה נוספים נעצרו, ואילו ג'ראר - שנהרג הבוקר - הצליח להימלט מהמקום. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הבוקר הודעה, שבה בירך את כוחות הביטחון "על הפעולה הנחושה והמורכבת שביצעו הלילה לתפיסת המחבל שבסופה חוסל". נתניהו הוסיף כי "לפני כמה ימים אמרתי לאלמנתו של הרב רזיאל שבח ז"ל שנגיע אל המרצחים והלילה המשימה הושלמה. כוחות הביטחון יגיעו אל כל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל ונמצה עמם את הדין. כך גם יהיה עם המרצחים של הרב איתמר בן-גל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן מסר הבוקר: "החשבון נסגר. אני מברך את צה"ל, שב"כ והימ"מ על פעולה מוצלחת. היה ברור שזה רק עניין של זמן עד שנפגע בראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח ז"ל. אני מקווה ומאמין שבקרוב נשים את היד גם על רוצחו של הרב איתמר בן גל הי"ד".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כתב הבוקר בפייסבוק כי הוא "מצדיע בשם כל אזרחי ישראל ללוחמי הימ"מ של משטרת ישראל שחיסלו הלילה את המחבל הארור שרצח את הרב רזיאל שבח ז"ל. המסר שלנו ברור - נגיע למרצחים בכל מקום שהם יסתתרו, גם למחבל השפל של איתמר בן גל הי"ד ונבוא איתו חשבון".

נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר הבוקר: "הערכתנו והצדעתנו לכוחות הביטחון כולם - צה"ל, שב"כ והימ"מ, שבמבצע מורכב ובתעוזה ראויה נלחמו גם הבוקר על ביטחוננו. אין לי ספק שגם רוצח איתמר בן גל ז"ל ומסייעיו ירדפו עד נשיגם. מדינת ישראל לעולם לא תיכנע לטרור ותגיע עד אחרון המסייעים לו, למען ביטחון אזרחינו".

בן גל, בן 29 מהר ברכה, נדקר אתמול למוות בפיגוע בכניסה לאריאל. קצין צה"ל זיהה את המחבל ופגע בו ברכבו, אך הוא הצליח להימלט. זהותו של המחבל ידועה לצבא אך הוא טרם אותר, והכוחות עדיין מחפשים אחריו.