כתבה למנויים בלבד

מאות חולים סופניים מסיימים את חייהם בשוויץ מדי שנה

לפחות 20 ישראלים סיימו את חייהם בשנים האחרונות במדינה היחידה המתירה גם לאזרחים זרים המתת חסד בשטחה

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

שווייץ נחשבת לאחת המדינות המתקדמות ביותר מבחינת היתר לביצוע המתות חסד, ומאפשרת לחולים סופניים לסיים את חייהם בהמתה ללא כאבים. הדיווחים על ארגונים שווייציים המסייעים לאנשים למות ללא כאב - כמו "דיגניטאס", בו הסתייע עדי טלמור, ו"אקזיט" - הגיעו בשנים האחרונות לישראל, ולפי הערכות, לפחות 20 ישראלים שאובחנו כחולים סופניים סיימו את חייהם בשנים האחרונות במרפאות אלה.

הפנייה לחברות העוסקות בכך נעשית ישירות על ידי החולה הסופני וקרוביו, בצירוף מכתב רופא המעיד שהמחלה סופנית ואין לה אפשרות ריפוי ותיעוד רפואי לסבלו של החולה. התהליך בשווייץ כולל שלוש שיחות עם רופא ופסיכולוג, בהן נידונה ההחלטה של החולה לשים קץ לחייו. אם החולה דבק בעמדתו, התהליך מבוצע במהלך הלילה, כך שהחולה נפרד ממשפחתו, הולך לישון, ולא קם בבוקר.

כמה מדינות בעולם מתירות המתת חסד לחולים סופניים. במדינות וושינגטון ואורגון שבמערב ארה"ב מאפשר החוק לרופאים לצייד חולים סופניים במרשמים רפואיים לצורך המתת חסד, כשבהמשך המטופל רשאי ללכת לבית מרקחת, ולרכוש את התרופה בכוחות עצמו כדי לסיים את חייו. הצעת חוק שהגיש ח"כ לשעבר חיים אורון (מרצ) לאפשר מודל דומה בישראל נדחתה השנה בכנסת. בהולנד, בלגיה ולוקסמבורג מאפשר החוק לרופאים לבצע המתה פעילה של חולים סופניים בהזרקת חומרי רעל לגופם על סמך בקשתם המפורשת בעודם בהכרה. במדינות אחרות במערב נהוג לבצע הפסקת טיפול מאריך חיים לחולים סופניים, כמו ניתוק מכשירי הנשמה והזנה מהחולה הסופני. כל השיטות הללו תקפות רק לאזרחי אותן המדינות, אך בשווייץ מתיר החוק המתת חסד גם לאזרחים זרים, וכך התפתחה "תיירות המוות" השווייצית, הפועלת בעיקר בעיר ציריך.

דיגניטאס (Dignitas) הוקם לפני 12 שנים, ומצייד את החולים הסופניים הפונים אליו בתרופות ממיתות. בכמה מקרים תוארו מקרים של חולים שמתו בסיוע הארגון בנשימת גז הליום, אולם שיטת המוות המקובלת כוללת תרופה נוגדת הקאה, ובהמשך מנה קטלנית של סם מרדים (ברביטורט) בשם "נמבוטל" המומס כאבקה בכוס מים או מיץ, הפועל תחילה לדיכוי מערכת העצבים המרכזית בתוך עשר דקות, ובהמשך להפסקת הנשימה בתוך שלושים דקות. מחיר השירות כ-4,000 דולר ומעלה. בכל שנה מסיימים את חייהם במרפאת הארגון כ-200 חולים סופניים.

בישראל נאסרת המתת חסד אקטיבית של חולים סופניים, וחוק חולה הנוטה למות שנכנס לתוקף בדצמבר 2006 מתיר רק הימנעות מפעולות מצילות חיים לחולים שנותרו להם עד שישה חודשים לחיות. בימים אלה מבקשים בארגון ליל"ך ("לחיות ולמות בכבוד") לקדם הצעת חוק שתאפשר להכיל בחוק גם חולים חשוכי מרפא שהמערכת הרפואית מתקשה להעריך את תוחלת חייהם הצפויה.