כתבה למנויים בלבד
טראמפ לאחר פגישה עם סנאטורים רפובליקאים, אתמול
טראמפ לאחר פגישה עם סנאטורים רפובליקאים, אתמול צילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

טראמפ חידש את קליטת הפליטים בארה"ב, למעט מ-11 מדינות שזהותן טרם ידועה

הבית הלבן סירב לציין אילו מדינות הגדיר כמסוכנות אך לפי מסמך שהגיע לרויטרס, רובן במזרח התיכון ובאפריקה. הקליטה מהן תעוכב בשלושה חודשים נוספים. פעילים האשימו את טראמפ בהצבת מחסום בפני הפגיעים ביותר

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם הלילה (רביעי) על צו שמסיים את האיסור הזמני על קליטת פליטים בארה"ב. עם זאת, הקליטה מ-11 מדינות שהממשל מגדיר כמסוכנות, תעוכב בעוד 90 יום לבחינת איומים פוטנציאליים. הבית הלבן סירב לציין אילו מדינות נמצאות ברשימה אך לפי מסמך שהגיע לידי רויטרס, רובן במזרח התיכון ובאפריקה.

קליטת הפליטים לארה"ב הוקפאה במשך 120 יום כחלק מצו קודם, שאסר גם על כניסה לארה"ב מכמה מדינות מוסלמיות. תקופת זמן זאת הסתיימה אתמול והובילה להודעת הבית הלבן, שבאופן מעשי חידשה את קליטת הפליטים, אך עם בידוק ביטחוני נוקשה יותר.

במסמך הפנימי נכתב כי בחינת 11 המדינות "תקבע אילו אמצעי ביטחון נדרשים, אם בכלל, כדי לוודא שקליטת פליטים לא מהווה איום על הביטחון והרווחה של ארה"ב". אף שבכירים בממשל הדגישו כי המהלך נועד להגן על הביטחון הלאומי, פעילים למען פליטים אמרו כי הצעד מהווה איסור בפועל על קליטת פליטים ממדינות אלה, שכן גם כך הם עוברים בידוק קיצוני".

מסוף השנה שעברה, מבוגרים ממצרים, איראן, עיראק, לוב, מאלי, צפון קוריאה, סומליה, דרום סודאן, סודאן, סוריה ותימן, וכן פלסטינים הגרים במדינות אלה, נדרשים לעבור בידוק ביטחוני מוקפד. עדיין לא ברור אם אלה המדינות שאליהן מתייחס הצו.

בחודש שעבר פרסם ממשל טראמפ צו הגירה חדש, שהגביל את הכניסה לארה"ב מצ'אד, איראן, לוב, צפון קוריאה, סומליה, סוריה, ונצואלה ותימן. הצו הזה הוקפא זמנית בשבוע שעבר על ידי שופט מחוזי, שעות לפני שאמור היה להיכנס לתוקף.

כמועמד, טראמפ קרא לאסור כניסת מוסלמים לארצו, הביע קו נחרץ נגד קליטת פליטים מסוריה ואמר כי הנמלטים מהמלחמה עשויים להיות לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש). "אין שום סיכוי לדעת מאיפה הגיעו האנשים האלה", אמר הנשיא בפברואר 2016.

לארצות הברית יש מערכת בידוק, מהחמורות בעולם, לפליטים. על פי נתונים שפרסם המשרד לביטחון המולדת ביוני, מספר הפליטים שנקלטו בארה"ב צנח במחצית בכהונת טראמפ בהשוואה לחודשים האחרונים לכהונת אובמה. הצו שעליו חתם טראמפ הלילה יקפיא גם את התוכנית המאפשרת לאיחוד משפחות של פליטים שהתיישבו בארה"ב. התוכנית תוחזר לאחר יישום הנחיות חדשות לבידוק.

פעילים למען פליטים אמרו כי הפעולה האחרונה של טראמפ ממשיכה להציב מחסומים בפני האוכלוסיות הפגיעות ביותר. "זה (הצו) יעכב בחודשים או אף בשנים את המקרים הדחופים ביותר – נשים וילדים בנסיבות מזוויעות הזקוקים ליישוב מחדש", אמרה ג'ניפר סים, סגנית נשיא ארגון ועד ההצלה הבינלאומי בארה"ב. "העולם חווה עימותים אכזריים וממושכים כמו בסוריה, או עקורים בסדר גודל חדש ואלימות בלתי נתפסת כמו בבני הרוהינגה. זה מבחן לאנושיות ומנהיגות, ויכולת ללמוד מהעבר", הוסיפה.