כתבה למנויים בלבד
טראמפ בבית הלבן, בשבוע שעבר
טראמפ בבית הלבן, בשבוע שעבר צילום: בלומברג

ארה"ב תטיל סנקציות על התערבות זרה בבחירות

טראמפ צפוי לחתום היום על צו מינהלי נגד חברות או אזרחים זרים שיואשמו על ידי סוכנויות המודיעין בניסיונות התערבות בבחירות האמצע בעוד כחודשיים

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי לחתום היום (רביעי) על צו מינהלי המורה להטיל סנקציות על חברות זרות או אזרחים זרים שיתערבו בבחירות לסנאט ובית הנבחרים בעוד כחודשיים, כך מסרו מקורות המעורים בפרטים.

לדברי המקורות, הסנקציות צפויות לחול על כל אזרח או חברה שיואשמו על ידי סוכנויות המודיעין בניסיונות התערבות בבחירות בארה"ב על ידי התקפות סייבר או באמצעים אחרים. "הממשל מעוניין להגדיר נורמות חדשות בתחום הסייבר", אמר גורם רשמי. "זהו צעד ראשון בקביעת גבולות והכרזה פומבית של תגובתנו כנגד התנהגות רעה".

התערבות בבחירות תוגדר כניסיונות פריצה נגד "תשתית בחירות" ומאמצים להשפיע על דעת קהל באמצעות תעמולה דיגיטלית מתואמת או הדלפות שיטתיות של מידע פוליטי פרטי. לפי גורמים רשמיים, הצו ייאכף על ידי שורת סוכנויות מודיעין, בראשות ראש המודיעין הלאומי וה-CIA, שיידרשו לבדוק אם בוצעו ניסיונות להתערב בבחירות.

החלטת טראמפ עולה בקנה אחד עם סוכנויות המודיעין, הצבא וגורמי אכיפת החוק, הפועלים להגן מפני התקפות של גורמים זרים בבחירות האמצע בארה"ב בעוד כחודשיים. זאת, למרות יחסו המזלזל של הנשיא האמריקאי לחקירת התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות בארה"ב ב-2016. הבית הלבן סירב להגיב לדברים.

ההצבעה לסנאט ובית הנבחרים שתתקיים בנובמבר תקבע אם הרפובליקאים ימשיכו לשלוט בשני הבתים של הקונגרס. בשבוע שעבר דווח כי החוקר המיוחד רוברט מולר שחוקר את התערבות רוסיה בבחירות בארה"ב ב-2016, הסכים שטראמפ ישיב בכתב לשאלותיו באשר לקשרים אפשריים בין הקמפיין שלו לבין ההתערבות הרוסית.