כתבה למנויים בלבד

רצה כמו הרוח, רץ ולא מסיים

ווילמה רודולף זוכה בזהב משולש, רומא 1960; עמוס גלעד רץ רק 600 מטר, טוקיו 1964

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

ווילמה רודולף זוכה בזהב משולש, רומא 1960

האיטלקים כינו אותה "איילה שחורה", הצרפתים בחרו ב"פנינה שחורה". הישגיה, מדהימים בכל קנה מידה, כללו את היותה האמריקאית הראשונה שזוכה בשלוש מדליות זהב באולימפיאדה אחת והאישה השנייה בהיסטוריה שמשלימה את הטריפל במיאוצים. אבל העובדה שווילמה רודולף היתה לאישה המהירה בתבל ולאחת האתלטיות הגדולות אי פעם היא רק סופו של סיפור המגלם בתוכו, בצורה מרטיטה, את הרוח האנושית והאולימפית.

רודולף נולדה פגה למשפחה קשת יום בטנסי. הצאצא ה-20 מבין 22 של אביה הסבל, השישית מתוך שמונה של אימה עוזרת הבית. בילדותה לקתה בפוליו, צלעה, הלכה עד גיל 9 עם מתקן לרגלה השמאלית ועד גיל 11 עם נעליים אורטופדיות מיוחדות. כשהגשימה את חלומה "להיות ככל הילדים", קיבלה אחותה מלגת כדורסל למכללה מקומית. ווילמה, שרצתה להידמות לה, החלה גם היא לשחק כדורסל. מאמן האתלטיקה של אוניברסיטת טנסי ראה אותה משחקת בתיכון והחל לעבוד עמה. שנה וחצי אחר כך, בגיל 16, כבר קיבלה חופשה מבית הספר כדי לטוס עם המשלחת האמריקאית למשחקי מלבורן 56' כחלק מנבחרת השליחות וגם זכתה במדליית ארד.

כאן לא הסתיימו הצרות. בשנתה האחרונה בתיכון הרתה רודולף לחברה וילדה בת. אביה אסר על בן הזוג לראות את בתו והתינוקת כמעט ניתנה לאימוץ, אבל אחותה של רודולף והוריה הסכימו לטפל בה.

רודולף, שהחמיצה עונת אימונים, סיימה את לימודיה וחזרה לרוץ. במבחנים לרומא ניצחה ב-100 וב-200 מטר תוך שהיא קובעת שיא עולם במרחק הכפול, 22.9 שניות. זה היה רק רמז לבאות ברומא. בחצי גמר 100 מטר השוותה את שיא העולם. בגמר קבעה 11.0 שניות, טוב מהשיא בשלוש עשיריות, אבל עם רוח גבית חזקה מהמותר. זה לא הפריע לקהל באולימפיקו לקום על רגליו ולהריע: "וילמה, וילמה". בגמר 200 מטר ניצחה בפער גדול, מול רוח נגדית. בשליחות קבעו האמריקאיות שיא עולם במוקדמות. בגמר רצה רודולף אחרונה וקיבלה את המקל ביתרון גדול, אבל ההעברה היתה גרועה והוא גם כמעט נפל. איכשהו הצליחה האיילה גם לאחוז במקל וגם לשמור על היתרון, בדרך לזהב שלישי.

היא הפכה לאישה השחורה המפורסמת בתבל, נרתמה למאבק הבין גזעי בארצות הברית ופרשה בגיל 22, שנתיים אחרי רומא, כדי להתחתן עם החבר מהתיכון (מיד אחרי שאביה מת), להביא עמו עוד שלושה ילדים ולבסוף להתגרש ממנו. מי שהחלה את חייה עם בעיות בריאות, סיימה אותם בגיל 54 בלבד אחרי שלקתה בסרטן המוח.

ווילמה רודולף (מימין) מנצחת בגמר ה-200 מ' ברומא, 1960
ווילמה רודולף (מימין) מנצחת בגמר ה-200 מ' ברומא, 1960 צילום: אי–פי

עמוס גלעד רץ רק 600 מטר, טוקיו 1964

בתחרות שהתקיימה בפאריס כחודש וחצי לפני המשחקים האולימפיים בטוקיו קבע עמוס גלעד שיא ישראלי בריצת 800 מטר, 1:51.4 דקות, אך היה רחוק שלוש עשיריות מהמינימום. גם בתחרויות הבאות לא הצליח גלעד בן ה-23 לקבוע את התוצאה הנדרשת, אולם מאחר שהזמן שקבע היה מקנה לו מקום שישי ארבע שנים קודם לכן ברומא, נתון שהיווה קריטריון במקצועות אחרים, התלבטו ראשי הספורט אם לשלוח אותו למשחקים.

"ועדת הארבעה" מטעם ההתאחדות לספורט, שקבעה את הקריטריונים, אמנם החליטה כי גלעד לא יטוס לטוקיו, אולם ההתאחדות החליטה לקיים הצבעה והרוב היה בעד האתלט. אלא שאז החליט הוועד האולימפי הישראלי לחרוג מסמכותו ולהתערב בפרשה. יו"ר הוועד, יוסף ענבר, נפגש עם שופט השלום הראשי יעקב סגל ושמע ממנו כי מאחר שאף אחד לא ערער על המינימום שקבעה ועדת הארבעה חצי שנה קודם לכן, הדרישה הזאת נשארת בעינה ולא התוצאה השישית בטיבה ברומא. למרות זאת, לבסוף החליט השופט להמליץ על שיגור גלעד לטוקיו. כשבועיים לפני פתיחת המשחקים אימץ הוועד האולימפי את ההמלצה.

"אני מקווה להוכיח כי לא נסעתי כל כך רחוק לחינם", אמר גלעד לפני היציאה למזרח הרחוק. הוא שובץ למקצה החמישי והצליח להתחרות רק על המקום הלפני אחרון, מול השווייצי רולף ילינק. כ-200 מטר לסוף הריצה פרש בגלל כאבים עזים ברגל. רק כעבור יותר מחצי שנה התברר כי הפציעה שבצבצה כבר כחודשיים לפני טוקיו היתה קרע בגיד האכילס. גלעד נותח ופרש.