כתבה למנויים בלבד

"מדובר בטריליון שקל - לא ייתכן שלא קיימים פרוטוקולים לדיונים במתווה הגז"

מבקר המדינה יוסף שפירא מגבש דו"ח בנושא הגז הטבעי בשורה של נושאים ובהם מדיניות הממשלה ואסדרה במשק הגז הטבעי ■ ח"כ זנדברג בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה: "מרגע לרגע תהליך קבלת ההחלטות בנושא הגז הולך ונהיה חשוד ומפוקפק"

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

הצוות הממשלתי שדן בחודשים האחרונים בגיבוש מתווה הגז לא ערך פרוטוקולים או הקלטות של ישיבותיו. כך עולה מדברים שנמסרו הבוקר על ידי משרד האוצר לוועדה לביקורת המדינה על ידי סגן הממונה על התקציבים באוצר אודי אדירי, בתשובה לשאלות חוזרות בנושא של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) וח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני)

ח"כ שפיר ביקשה לברר מתי יפורסמו לציבור הפרוטוקולים המלאים של הדיונים בהם התקבלו ההחלטות על המתווה. בתשובה לשאלה אמר אדירי כי מה שיפורסם יהיה סיכום של הישיבות ולא הפרוטוקולים המלאים, כיוון שהישיבות לא הוקלטו.

סילבן שלום ויצחק תשובה באסדת הגז תמר, ב‐2013
סילבן שלום ויצחק תשובה באסדת הגז תמר, ב‐2013 צילום: משה בנימין

ח"כ שפיר אמרה כי "זה מחדל שלא היה כדוגמתו שמתקבלות בחדרים סגורים החלטות על טריליון שקל שיכולות לשנות את פני המשק הישראלי ואת חשבונות החשמל של כל אחד ואחד מאיתנו ואין יכולת לאף אחד לדעת מה נאמר שם. שמענו בשבועות האחרונים מה הציע יצחק תשובה לח"כ שלי יחימוביץ' רק כדי שהיא תפסיק את המאבק נגדו, כך שאינני רוצה לדמיין מה חלילה הוצע לפקידי ממשלה שזכו לשבת בישיבות שבהן מתקבלות ההחלטות. תארו לכם איך ניתן לפתות או לתמרץ את חברי הצוות בעמדת חברות הגז במהלך המו"מ, ואיזה אבסורד זה שלעולם לא נדע מי דחף לקבלת החלטה מוטית. בעוד עשר שנים כשנבקש ללכת וללמוד על המחדל שנעשה פה, פשוט לא נוכל לעשות את זה - וזו עבירה על החוק". 

בתגובה לדברים אמר מנכ"ל משרד מבקר המדינה אלי מרזל כי "בצוות כל כך בכיר שעוסק בנושא כל כך משמעותי מן הראוי שיהיה פרוטוקול מפורט על מנת שנוכל לבקר את קבלת ההחלטות".

יו"ר הועדה לענייני ביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) מתחה ביקורת על כך ואמרה כי מדובר בטריליון שקל ולא ייתכן שלא קיימים פרוטוקולים לדיונים של החלטות קריטיות בעניין המתווה".

ח"כ זנדברג אמרה בתגובה לדברים כי "גם היום המשיכו גורמים רשמיים להכחיש את קיומו של הצוות, זאת בזמן שגורמים אחרים קיימו דיון ארוך בעבודתו של הצוות. עכשיו, ברור למה היה כל כך חשוב לממשלה לנהל את הדיונים תוך הכחשה מתמדת על מנת שיהיה אפשר לחמוק מניהול פרוטוקול. מרגע לרגע תהליך קבלת ההחלטות בנושא הגז הולך ונהיה חשוד ומפוקפק. ההחלטה הכלכלית החשובה ביותר בעשורים האחרונים מתקבלת בהליך לא תקין".

אלי מרזל מנכ"ל משרד מבקר המדינה אמר בדיון כי קיים חלל שלטוני בהסדרה של תחום הגז הטבעי שיפגע בתחרותיות ובמחיר. מרזל הוסיף כי "על פי ממצאי הביקורת עד כה יש ליקויים רבים בתחום האסדרה".

מרזל ציין כי מבקר המדינה יוסף שפירא מגבש דו"ח בנושא הגז הטבעי בשורה של נושאים ובהם מדיניות הממשלה, מדיניות משרד האנרגיה, אסדרה במשק הגז הטבעי ותיאום פעולות בין מקבלי ההחלטות בגז הטבעי. בדו"ח ישנה התייחסות לעבודה הבינמשרדית המתקיימת בנושא זה בתקופה האחרונה". הדו"ח צפוי להתפרסם בתוך כמה שבועות. בימים הקרובים ישגר המבקר את טיוטת הדו"ח למבוקרים לקבלת הערותיהם.

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) קראה למבקר לפרסם עכשיו את דו"ח הגז, אחרת יהפוך לפוסט-מורטם חסר תועלת. "על המבקר לרכז את כל כח האדם במשרדו להשלמה בהולה של דו"ח המבקר בנושא הגז, אחרת הדו"ח, חריף ככל שיהיה, יהיה בגדר פוסט מורטם חסר תועלת", אמרה יחימוביץ'.

יחימוביץ' אף ביקשה מהמבקר לבדוק מדוע הרגולטורים החזקים הודרו מדיוני הצוות הממשלתי, ויו"ר רשות החשמל אורית פרקש אישרה את דברי יחימוביץ' כי לא הוזמנה כלל לדיונים. יחימוביץ': "פרקש רגולטורית חזקה ודעתנית, היא לא התאימה להם".

שר הכלכלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, אריה דרעי, בירך על ההחלטה להציג את מתווה הגז בפני הציבור. השר דרעי אמר הבוקר בדיון במשרד הכלכלה: אני שמח שהתקבלה החלטה שמציגה בשקיפות מוחלטת לציבור וכמובן לחברי הכנסת את מתווה הגז במלואו. אני משוכנע כי לאחר שמתווה ההסכם עם חברות הגז יוצג בפני אזרחי ישראל והעולם כולו, יהיה קל יותר לקיים דיון ציבורי בנושא שיש לו משמעויות ביטחוניות, מדיניות וכלכליות רחובות לכל אחד מתושבי המדינה".

ביום שני הקרוב תתכנס ועדת הכלכלה לישיבה מיוחדת בה תקיים דיון ציבורי ראשון במתווה הגז הטבעי. יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל אמר כי: "ראש הממשלה, שר האנרגיה ויצחק תשובה יהיו הראשונים למסור עמדתם בפני הוועדה".