כתבה למנויים בלבד
חיסון נגד חצבת. מחלה מידבקת ביותר שנראית קלה אבל גורמת מוות
חיסון נגד חצבת. מחלה מידבקת ביותר שנראית קלה אבל גורמת מוות צילום: Olimpiu Gheorghiu/אי־פי

לראשונה בישראל: הצעת חוק שנותנת פתרון מערכתי לנושא החיסונים

חובתנו המוסרית היא להגן על החלשים בינינו וחובתנו החברתית היא לשמור על חברה בריאה למען עתיד ילדינו. החיסונים שניתנים לכל הילדים הם הדרך לעשות זאת

חן רוזן-נתנאל

הטרגדיה הגדולה של בריאות הציבור היא שלא רואים אותה כשהיא פועלת, וכשהיא אינה פועלת מתרחשות קטסטרופות. חיסונים, למשל, הם אחת ההתערבויות היעילות ביותר שיש היום למניעת מחלות מסוכנות. כשכולם מתחסנים המחלות נעלמות וקל לשכוח שרק לפני חמישים שנה ילדים עם גפיים משותקות, תינוקות שהשתעלו עד אובדן נשימה ועוברים עם פגמים קשים כתוצאה מתסמונת האדמת המולדת היו מראה שכיח. היום המצב שונה מפני שישנם חיסונים נגד פוליו, שעלת, אדמת ומחלות רבות נוספות שלמרבה השמחה חלק ניכר מהן הוא נחלת העבר וספרי ההיסטוריה.

בישראל של שנת 2018 מעוגנת זכותו של כל ילד לבריאות באמנת זכויות הילד. המטרה היא להגן על כל אחד שנולד ושחי בארץ מפני מחלות שאפשר למנוע – לא רק על הבריאים אלא גם על ילדים מוחלשי חיסון, ילדים מתחת לגיל חיסון וילדים שמסיבות בריאותיות אחרות אינם יכולים להתחסן. כדי להגן על כל הילדים האלו כולם צריכים להיות מחוסנים, לחסן את הילדים שיכולים להתחסן ולפעול לכך שהסביבה תהיה מחוסנת על מנת להגן על הפגיעים. בשבוע שעבר התפרסמו ידיעות על כך שהרשויות באיטליה הודיעו שילדים שאינם מחוסנים לא יוכלו להיכנס לגני הילדים עד שיקבלו את כל החיסונים המתאימים. זה המצב במדינות נוספות בעולם, אבל לא בישראל: כאן ההורים יכולים להחליט שאינם מחסנים את הילדים מסיבות שונות, ולמדינה אין שום כלי אכיפה בעניין.

כשהמחלות נכחדות הן מפסיקות להפחיד, ואילו תופעות הלוואי של החיסונים נראות מאיימות. דוגמה לכך היא החצבת, מחלה שאחד מכל אלף חולים בה מת ושליש מאלה שהחלימו מפתחים סיבוך אחד לפחות, כולל פגיעה בריאות, באוזניים, בעיניים ובמוח. מתחילת שנת 2018 היו בישראל יותר מ-200 מקרים חדשים של חצבת שדווחו למשרד הבריאות. ייתכן שישנם עוד חולים שלא דווחו, לכן לא ידוע עליהם ואין אפשרות לברר עם מי הם באו במגע ולהגן עליהם ועל אלה שנחשפו לנגיף בעקבותיהם. לחצבת אין טיפול ומהרגע שנדבקים בה צריך להמתין עד שתעבור. היא קטלנית גם במדינות מפותחות ובדיוק באותם שיעורים כמו לפני מאה שנים. מספיק ששבעה אנשים מתוך מאה לא יחוסנו נגדה, והנגיף מיד ירים את ראשו ויפיל קורבנות חדשים.

כדי למנוע את חזרתן של מחלות קטלניות כאלה יגישו חברי הכנס יואל חסון ושולי מועלם עם החזרה מהפגרה ב-14 באוקטובר הצעת חוק חדשה בנושא חיסונים. ההצעה העוסקת בהגדלת שיעור המתחסנים בקרב ילדים ומתן כלים למעקב, ניטור והתמודדות עם התפרצויות, היא פרי יוזמה של הפעילה החברתית סתו אורפלי ונוסחה בשיתוף עם עמותת מדעת הפועלת לקידום בריאות הציבור בישראל, על בסיס הידע והנסיון המקצועי של חברי העמותה, הנסיון הקיים בעולם ומחקרים רבים בתחום.

אלביס פרסלי משיק את מבצע ההתרמות "מצעד הפרוטות" ב-1959. הילד רוברט סטיבן מרקט לקה בפוליו ימים אחדים לפני שהחיסון נכנס לשימוש
אלביס פרסלי משיק את מבצע ההתרמות "מצעד הפרוטות" ב-1959. הילד רוברט סטיבן מרקט לקה בפוליו ימים אחדים לפני שהחיסון נכנס לשימוש צילום: AP

הצעת החוק כוללת ארבעה חלקים שהם נגישות, הסברה, שקיפות ואכיפה. בסעיף הנגישות נאמר שהמדינה תבטיח שכל אזרחיה יקבלו שירותי חיסונים נגישים לכול. המדינה גם תספק הסברה נרחבת על כל חיסון, יעילותו ובטיחותו ותקים מאגר מידע לאומי על נתוני ההתחסנות שיציג מידע על כל יישוב בארץ ואזורים שבהם פחות מתחסנים כדי להבטיח שקיפות מול האוכלוסייה. סעיף האכיפה מציע להפעיל סנקציה כלכלית על הורים שמחליטים לא לחסן את ילדיהם מסיבה שאינה רפואית ואפשרות להרחיק את הילדים ממוסדות החינוך אם יעלה חשש של התפרצות מחלות בגלל כיסוי חיסוני נמוך. הורים גם יידרשו לחתום על מסמך שבו הם מצהירים שהבינו את המשמעויות ואת ההשלכות של ההחלטה לא לחסן ובכך לגרום להם להבין שהם האחראים לה.

אחרי שנים שבהן מתנהל קרב רועש נגד חיסונים המגובה בשקרים ובדיסאינפורמציה התוצאה היא שהאמון של חלק מהאוכלוסייה בחיסונים נמוך מאוד. לכן, כל ניסיון להגדלת שיעור המתחסנים חייב להתחיל בהסברה. עמותת מדעת עוסקת בכך ברשתות חברתיות, בהרצאות ובמיזמים שונים דוגמת צ'ט במסגרת פרויקט ווטצאפ-דוק. באחרונה הצטרפו גורמים נוספים כמו יוזמת הגן המחוסן שמטרתה העלאת מודעות לחשיבות החיסון בגני ילדים.

יוזמות אלה אינן יכולות להחליף את ההסברה שהורים צריכים לקבל ישירות מרופאי ואחיות טיפות חלב ומרופאי הילדים שלהם. ללא רכיב זה, חקיקה שמטילה סנקציות בלבד לא תסייע להורים להבין את חשיבותם ואת נחיצותם של חיסונים ולא תאפשר לנו כחברה להגן על מי שאינם יכולים להתחסן בעצמם.

חן רוזן-נתנאל היא ראש צוות פעילות ציבורית בעמותת מדעת

 

לוגו מדעת
עמותת מדעת
למען בריאות מושכלת

כל מה שקשור לבריאות שלנו, איך לשמור עליה ואיך להתגונן מפני מידע שמסכן אותנו. הבלוג של עמותת מדעת עוסק בנושאים שונים הקשורים בבריאות הציבור ונכתב על ידי אנשי מקצוע וחברי העמותה. מדעת היא עמותה ללא מטרות רווח הפועלת לקידום בריאות הציבור בתחומי הטיפול הרפואי והרפואה המונעת.

לאתר של עמותת מדעת