ד"ר אילון לחמן: ניתוח קיסרי בשיטת משגב לדך - יתרונות השיטה

נפגשנו לשיחה עם ד"ר אילון לחמן, גניקולוג ותיק ובכיר, שהיה מבין מפתחי שיטת "משגב לדך" - השיטה המובילה כיום בביצוע ניתוחים קיסריים. בפגישה הוא סיפר לנו על פיתוחה של השיטה, הייחוד שלה והיתרונות הרבים שהיא טומנת בחובה.

תוכן מקודם בחסות ברק רום
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם בחסות ברק רום
תוכן שיווקי

17.4.2016

בימינו, השאלה: "עשית קיסרי"?, הופכת לכמעט מובנת מאליה כשהיא מופנית לכל אמא טריה. ואכן, לידה קיסרית היא ניתוח שכיח ביותר, כשרק בארה"ב כ- 1.3 מיליון נשים עוברות ניתוח כזה מדי שנה והמספרים עולים ברחבי העולם באופן קבוע. העלייה התגברה מתי שהחליטו שהניתוח יבוצע על פי בקשת האישה מראש, גם אם אין הוראה רפואית.

קיימים גם הבדלים בין הארצות, כאשר האחוז הגבוה ביותר של לידות קיסריות נמצא בברזיל ומגיע לשיעור של למעלה מ-50%. בישראל ממוצע הלידות הקיסריות נע בין 10% ל-20%.

ד"ר אילון לחמן, רופא נשים, גניקולוג בכיר ומנתח בעל שם ומוניטין בתחום הניתוחים הקיסריים, מסביר כי למעשה מקור השם ניתוח קיסרי אינו לגמרי ברור.

יש שאומרים כי יוליוס קיסר נולד בלידה כזו, אך אין זה הגיוני משום שלידה כזו בזמנו, כ-100 שנה לפני הספירה הנוצרית, הייתה כרוכה בסיכון מוות גדול לאם, ואילו אימו אורליה, חיה עוד שנים רבות ואף תקשרה איתו במלחמותיו באירופה.

סברה אחרת אומרת כי השם נובע מכך שהקיסר הרומאי נומה פומפילוס ציווה לנתח נשים הרות גוססות בשבועות האחרונים להריונן, כדי לנסות להציל את העובר.

"ההסבר השלישי שהוא ההגיוני ביותר הוא שהשם נובע מהפועל הלטיני "סהדרה" שפירושו לחתוך. לכן השם הנכון צריך להיות לידה קיסרית ולא ניתוח קיסרי", מציין דוקטור אילון לחמן.

מהן הסיבות הרפואיות לביצוע לידה קיסרית?

ד"ר לחמן מדגיש כי הסיבות הרפואיות לניתוח קיסרי ראשון, על פי מחקרים שנעשו בארה"ב הן:

ד"ר אילן לחמן

35% עקב חוסר התקדמות בלידה.
24% עקב סימני מצוקת עובר המופיעים בזמן הלידה.
19% בתנוחה לא טובה של העובר כגון מצג עכוז או רוחבי.
סיבות נוספות, לפי ד"ר לחמן הם מיקום לא תקין של השלייה, שליית פתח או שלייה חודרנית. בעיות בריאות שמאובחנות אצל העובר, עוברים במשקל גדול וחסימות מכאניות לתעלת הלידה כגון גידולים רחמיים או שברים באגן.
סיבות נדירות הרבה יותר כגון מצב לאחר לידה טראומטית או פגיעות בשריר פי הטבעת.

ד"ר אילון לחמן מוסיף כי יש להבדיל בין ניתוחים קיסריים המבוצעים מסיבות רפואיות, לדוגמה מצוקת אם או עובר לבין ניתוחים אלקטיביים (מוזמנים) מסיבות שונות. ניתוחים אלקטיביים או מוזמנים מומלץ לבצע בשבוע ה-39 להריון.

מהו ניתוח קיסרי בשיטת משגב לדך?

ניתוח קיסרי הינו למעשה הליך ניתוחי בו פותחים את הבטן ואת הרחם של האם על מנת להוציא את התינוק. דוקטור אילון לחמן מציין כי בניתוח למעשה פותחים את קיר הבטן, עוברים את השכבות הפנימיות, מגיעים לקיר הרחם, פותחים אותו ומגיעים לילוד ומוציאים אותו.

השיטות הניתוחיות הן רבות, כל בית חולים בוחר את השיטה בה הוא רוצה לנתח את הנשים וכדאי לבדוק זאת מראש. אחת מהן נקראת שיטת משגב לדך.

"השיטה פותחה בשנות התשעים, בביה"ח משגב לדך בהנהלת פרופסור יואל כהן בשיתוף עם פרופסור מיכאל שטרק והיה לי גם הכבוד, בצניעות ,לקחת חלק בפיתוחה", אומר ד"ר אילון לחמן. מטרות השיטה הן לקצר את משך הניתוח, למנוע חיתוך של שרירים ורקמות, להקל על הכאבים ולהביא להתאוששות ולהחלמה מהירה של האם המנותחת.

היסוד העיקרי של השיטה הוא שהרופא המנתח מפריד את הרקמות הפנימיות עם אצבעותיו במקום לחתוך אותן. פעולה זו מפחיתה את הדימום וזמן ההתאוששות כי כלי הדם אינם נחתכים, אלא רק הרקמה הפשוטה המחברת ביניהם נפתחת ע"י פעולת האצבעות.

שלפוחית השתן הדבוקה לקיר הקדמי של הרחם, אינה מופרדת ונדחקת כלפי מטה, כמקובל ברוב השיטות הניתוחיות האחרות, כך שבחלקו השני של הניתוח אין צורך להחזיר את שלפוחית השתן למקומה או לתפור את קרום הצפק או שרירי הבטן, המהווים מקור רציני לכאבים.

יתרונות שיטת משגב לדך

דוקטור אילון לחמן מסביר כי בניתוח קיסרי בשיטת משגב לדך הרחם נתפר בשתי שכבות בשיטה פשוטה ולא כלואה, מה שמעניק את היתרונות הבאים:

1. החלמה מהירה ויכולת ניידות ותפקוד מהירים יותר של האם, אשר יורדת מהמיטה כבר ביום הניתוח או למחרת.

2. החלמה מהירה של החתך ברחם.

3. מניעת סיבוכי ניתוח נוספים לרבות דימומים וכאבים.

4. מניעת "בטן משתפכת" כי השרירים לא נפגעו.

5. השלכות טובות לגבי הניתוחים הבאים.

משך הניתוח הוא כ-30 דקות ומבוצע ברוב המקרים בהרדמה של חצי גוף תחתון, כך האם חוסכת את נושא ההרדמה הכללית, רואה ושומעת את הילוד מיידית ובעלה יכול להיות נוכח עמה בחדר הניתוח.

"השיטה מקובלת גם בארצות סקנדינביה ובסין ואני אישית מאד מעריך את השיטה הזו ומיישם אותה בכל הניתוחים הקיסריים אותם אני מבצע, בין אם בבתי החולים הציבוריים ובין אם בבתי החולים הפרטיים. ההחלמה המהירה מפתיעה אותי ואת היולדות כל פעם מחדש ומחדשות את הערכתי לשיטה זו", מסביר ד"ר אילון לחמן ומוסיף כי הוא ממליץ לנשים שיודעות מראש כי הן מיועדות לניתוחים קיסריים, לבדוק את השיטה בה בית החולים נוהג לבצע את הניתוח.

דוקטור אילון לחמן מציין כי אם אישה מחזיקה בביטוח בריאות פרטי, היא זכאית לבצע את הניתוח בבית חולים פרטי עם רופא ומרדים לבחירתה והוא ממליץ לבדוק גם את האפשרות הזו. ניתוח קיסרי בשיטה זו יכול להקל באופן משמעותי על ההחלמה מהניתוח והוא מומלץ לנשים שמתכננות ניתוח קיסרי או נקלעות למצב שבו הן חייבות לבצע אותו. כמו כן, ישנה חשיבות רבה לביצוע ניתוח זה על ידי רופא בעל ניסיון בשיטה זו.

ד"ר אילון לחמן, הינו גניקולוג בכיר המומחה בניתוחים קיסריים פרטיים.
לפרטים נוספים: מרפאת ד"ר אילון לחמן, ז'בוטינסקי 63 ת"א, טל: 03-5462965.