איך מארגנים הלוויה של אדם אהוב: מידע חיוני למשפחת הנפטר

מוות של אדם הקרוב אלינו הוא תמיד מאורע מטלטל ולא נעים, מה שעשוי להפוך את הצורך הבהול בארגון ההלוויה למאתגר במיוחד. אלו הדברים שחשוב לדעת

בשיתוף עדן עד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איך מארגנים הלוויה של אדם אהוב
איך מארגנים הלוויה של אדם אהוב: מידע חיוני למשפחת הנפטר
בשיתוף עדן עד
תוכן שיווקי

מוות של בן משפחה, חבר או אדם הקרוב אלינו הוא חוויה קשה ומכאיבה. הבירוקרטיה והסידורים הנדרשים כדי לטפל בסידורי ההלוויה והשבעה עלולים להכביד על הכאב הזה. "באמצעות מעקב אחר כמה צעדים כלליים המשותפים לכל ההלוויות, כמו גם באמצעות מתן תשומת לב מיוחדת לאדם שנפטר והלך מאיתנו, ניתן לארגן הלוויה הולמת ומכובדת", אומרים בחברת עדן עד, המעניקה שירותים למשפחת הנפטר . להלן כמה מהצעדים המרכזיים שחשוב לעשות בהקדם האפשרי במסגרת ארגון הלוויה, כמו גם כמה טיפים ידידותיים שעשויים להקל עליכם את המטלה בזמן מאתגר ועצוב שכזה":

הנפקת המסמכים הנדרשים – הנפקה של מסמכים היא לרוב הליך בירוקראטי מתסכל במדינת ישראל, וכנראה הדבר האחרון שנרצה לעשות מיד לאחר שקיבלנו הודעה על פטירתו של אדם קרוב. עם זאת, אין מנוס ממעט בירוקרטיה, בפרט הנפקת מסמכים הנדרשים לצורך הקבורה. תוכלו אולי להתנחם בעובדה כי בניגוד לטפסים נפוצים ממשרד הפנים ומשרדי ממשלה אחרים להם אנו לרוב מחכים שעות, ימים, שבועות וחודשים - במקרה של המסמכים הנדרשים לקבורת המת אין בדרך כלל בעיה מיוחדת בהנפקתם.

אילו מסמכים אנו צריכים על מנת להוציא את ההלוויה אל הפועל? ישנם שני מסמכים עיקריים:הראשון הוא תעודת פטירה, אותו ניתן לקבל מבית החולים. במקרה והאדם מת בביתו, יש לוודא כמובן כי צוות של מד"א מגיע לבית, והוא גם יסייע להוציא את תעודת הפטירה. במקרה הצורך, ניתן להיעזר גם בחברה קדישא לצורך כך. המסמך הנחוץ השני הוא רישיון קבורה, אותו ניתן לקבל מהמועצה המקומית בה נערכת ההלוויה או מ"מדור רישיונות קבורה" במשרד הבריאות.

העברת הנפטר לקבורה – יש לדאוג כמובן להעברת הגופה אל מקום הקבורה. במקרה של מוות טבעי ושל קבורה בתחומי הרשות בה נפטר האדם, ההובלה אמורה להיות בחינם ובאחריות חברת הקבורה (אך יש לתאם זאת כמובן). במרה של מוות לא טבעי מועברת הגופה מאבו כביר לבית העלמין על חשבונה של משטרת ישראל ובאמצעות אמבולנס פרטי. במקרה של מוות טבעי אך כאשר הקבורה מתבצעת בשטחה של מועצה אחרת כבר תידרשו לשלם על העברת הגופה. חשוב לשים לב כי קיימים תעריפים קבועים להובלה זו הנקבעים על ידי הביטוח הלאומי ומחושבים על פי המרחק.

הודעה על מיקום ומועד ההלוויה – גם אם אתם האנשים הקרובים ביותר לנפטר,סביר מאוד להניח שישנם לפחות עוד כמה עשרות אנשים שהיו קשורים אליו במהלך חייו וירצו לבוא לחלוק לו כבוד אחרון. לכן, חשוב להודיע על מועד ומיקום ההלוויה כמה שיותר מוקדם, ברגע שפרטים אלו סוכמו ונמצאים בידיכם. בעוד בעבר נהוג היה לפרסם מודעת אבל בעיתון (ואנשים רבים עדיין עושים זאת כיום), ישנן כיום גם דרכים נוספות לפרסם זאת, החל מרשתות חברתיות רלבנטיות שונות ועד להודעות אישיות. נסו לשבת כמה דקות בשקט ולחשוב על האנשים שהיו קרובים ביותר לאדם הנפטר, והרימו להם טלפון לבשר על המוות ועל מועד ההלוויה. זה המינימום המגיע להם בתור קרובים (או חברים) של הנפטר.

תכנון ההלוויה עצמה – תכנון ההלוויה והתוכן שירכיב אותה זה כבר עניין המשתנה מנפטר לנפטר וממשפחה למשפחה. כמובן שבמקרה שמדובר בקבורה יהודית דתית, תוכן ההלוויה מוכתב לפחות ברובו על פי כללי המסורת וההלכה, והרב הוא לרוב זה שינהל את ההלוויה. עם זאת, גם בהלוויות דתיות של ממש, בטח בהלוויה של אדם חילוני אשר נקבר בקבורה יהודית, קיים מקום וזמן גם לתוכן אשר אינו דתי ואינו מוכתב על ידי הרבנות או ההלכה. מלבד לאקטים ולטקסים המגיעים מן היהדות, אתם, כמקורבים אל הנפטר, יכולים להכניס אלמנטים שונים משלכם – הקראת הספד, השמעה של שיר או קטע מוזיקלי כלשהו או כל דבר אחר שרוצים הייתם לעשות על מנת לחלוק כבוד אחרון למת ולהיפרד ממנו באופן הולם ומספק מבחינתכם. חשוב לזכור – זוהי תמיד סיטואציה רגישה ביותר המגיעה בתקופה מאתגרת ביותר של החיים. אנשים רבים נוטים במעמד זה ללכת באופן כמעט אוטומטי אחרי הרב המנהל את ההלוויה ועושים רק את מה שהוא מורה עליו. בפועל, אין כל מניעה להכניס להלוויה תוכן אישי נוסף – הדבר אינו פוגע בקדושת המעמד או ב"כשרות" של הטקס הדתי, ולאף אדם אין את הזכות לומר לכם שלא לחלוק כבוד אחרון לאדם הקרוב אליכם בדרך שנראית לכם הולמת ורצויה.

לאחר בית הקברות – אז הזכרנו את הנפקת המסמכים, הזמנת ההובלה, יידעו אנשים קרובים על מועד ומיקום ההלוויה ותכנון כללי של התוכן של הטקס עצמו. מה עוד נשאר לארגן ולתכנן? ובכן, במקרים רבים ממשיכים רבים מהמשתתפים בהלוויה אל ביתו של המנוח או אל המקום בו יושבים שבעה. ייתכן כי תרצו לקחת זאת בחשבון ולהכין מבעוד מועד את הבית לאירוח של אורחים רבים, אירוח אשר צפוי להימשך כאמור לאורך שבעה ימים. ניתן לדאוג למזון מוכן עבור כולם על מנת שלא תצטרכו להתחיל להתעסק עם בישולים וכו' בשעות שלאחר ההלוויה. כך, תוכלו לחזור מיד הביתה יחד עם כל המנחמות והמנחמים הבאים לתמוך בכם, ולכולם יהיה גם משהו לאכול ולשתות בהמשך היום.