Hylabs: החזית הישראלית לבדיקות קורונה

חדשנות פורצת דרך מאפיינת את פעילות חברת hylabs, המובילה את תחום הדיאגנוסטיקה של מחלות זיהומיות בישראל. זו הוכיחה את עצמה כבר בתחילת משבר הקורונה עם תמיכה במערך שיא של הבדיקות שנדרשו, כמו גם האפשרות לספק מענה יעיל וממוקד לכל תרחיש בעתיד

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
אסף לבנון
תוכן שיווקי

מזה חמישה עשורים מובילה hylabs את תחום הדיאגנוסטיקה של מחלות זיהומיות בישראל. החברה מתמחה בפיתוח, ייצור ושיווק שירותים ומוצרים לגילוי ולזיהוי מיקרואורגניזמים. עם מחלקת ייצור שכולה כחול לבן, המפתחת ומייצרת מוצרים לפי דרישת לקוחות ומעבדות שירות בתחומי מיקרוביולוגיה וביולוגיה מולקולרית, הפכה החברה לאותוריטה של ממש בתחומה. לכן אך טבעי היה שכאשר התפרצה מגפת הקורונה, מיהרו ב-hylabs להקים פלטפורמת בדיקות מעבדה לנגיף החדש. צפנת כהן-לובצקי, סמנכ"לית המכירות והפיתוח העסקי של hylabs, מספרת שעם פרוץ המגפה וכאשר הבינו במעבדות שמה שקורה הוא גדול ועוצמתי ממה שנראה בתחילה ושההשפעה עומדת להיות כלל עולמית, מיהרו שם להתחיל ולבנות את התשתית למה שהם מכנים "חזית משאבית עולמית", או כפי שהיא מנסחת זאת: "כשזיהום חדש מתחיל להתפשט בעולם - מתפקידנו לראות אם אנחנו יכולים לבדוק אותו".

צפנת כהן לובצקיצילום: רמי גרידיש

תשתית תומכת למערך הבדיקות
"hylabs היא ספק תשתית הבדיקות של הקורונה למעבדות בישראל, של קופות ובתי החולים, שבודקות את הדגימות שנאספות מאנשים החשודים כחולים", מחדדת כהן-לובצקי. "אנחנו אלו שמקימים את היכולת של המעבדה ומספקים לה את כל מה שהיא צריכה מהרגע שנכנסת הבדיקה עד הרגע שתוצאתה משודרת למשרד הבריאות. אנחנו גם מלווים את המעבדה במהלך העבודה השוטפת, פותרים בעיות ומייעלים תהליכים. במסגרת כך, אנו מייצגים את חברת seegene באופן בלעדי בישראל, שהיא ספק מוביל בתחום מחלות זיהומיות.

ד"ר רוני כהןצילום: עצמי

כשהקורונה הופיעה לא הייתה פה כמעט תשתית מתאימה לביצוע הבדיקות. המזל שלנו היה שבסוף 2019 השלמנו מהפכה טכנולוגית הקשורה לדיאגנוסטיקה מולקולרית במחלות זיהומיות בישראל. יישמנו אותה בכל קופות החולים במדינה, וכך עם פרוץ הקורונה הייתה לנו תשתית טכנולוגית מתקדמת שמסוגלת לתמוך במערך הבדיקות הדרוש.
"כשאף אחד עדיין לא הבין את גודל המגפה הנהלת hylabs קיבלה החלטה להזמין מיד ציוד בהיקף משמעותי שיאפשר לבנות תשתית לבדיקות קורונה עבור מדינת ישראל. פשוט כך. ואכן, תוך שבוע וחצי חלה החמרה היסטרית בקצב התפשטות הנגיף, אבל לנו כבר היה ציוד מותקן במספר מעבדות ויכולת להמשך התקנות במעבדות נוספות. הבנו שיש צורך בכמויות גדולות מאוד של ערכות לבדיקות, שלמעשה מעולם לא בוצעו בישראל. התחיל מחול שדים ואפילו עירבנו את הצבא כדי לסייע בהגעתו של מטוס עם ציוד הבדיקות. כשהגיע מה שצריך, באנו למשרד הבריאות והודענו שביכולתנו לסייע בהקמת מעבדות שיבצעו את הבדיקות הדרושות. 72 שעות לאחר שקיבלנו אור ירוק ממשרד הבריאות כבר הרמנו 18 מעבדות שמסוגלות לבצע ביחד לפחות 6,000 בדיקות במשמרת. היום אנו משרתים יותר מ-40 מעבדות קורונה שמסוגלות לבצע עשרות אלפי בדיקות ביום, חלקן הוקמו בתמיכתנו מאפס".

רובוט לביצוע בדיקות קורונה צילום: יח"צ HyLabs

איך מתנהלים במצב משברי כזה?
"פעלנו כאילו אנחנו במלחמה שנמשכת סביב השעון, 7 ימים בשבוע. בעוד המדינה נכנסה לסגר הראשון רצנו ממעבדה למעבדה כדי שאף אחת מהן לא תושבת לרגע מכל סיבה שהיא. אם מכשיר כלשהו התקלקל מיד החלפנו אותו. הכל כדי למקסם את יכולת הבדיקות של המעבדה. זה היה שיעור בניהול משבר שמתאפיין בחוסר משאבים: לא משנה אם חסר לך או לא - אתה מתנהל כאילו חסר מכל דבר בכל רגע. עד שנכנס החיסון לתמונה זו הייתה מלחמה בה הבדיקות הן גם הלוחמים וגם התחמושת. נדרשנו להשיג משאבים, להמציא מערכות ולפתח אותן ולשלב בין טכנולוגיות ודיסציפלינות שונות. לא היה רגע של שגרה, וזה קשה כי השאיפה היא להפסיק להיות במצב משברי של כיבוי שריפות, להחזיר שליטה בניהול הקורונה ולנהל אותה במקום שהיא תנהל אותנו. בזכות העבודה הנמרצת, שלא לומר ההירואית של צוותי החברה, כך שאם מחר יצוץ וריאנט מדבק במיוחד שעמיד בפני החיסון ויהיה צורך לבצע 100,000 בדיקות ביום - נוכל לעמוד בזה. אנחנו מכירים את הווריאנטים כבר שנה, מאחורינו כבר מיליוני בדיקות, ואנחנו מוודאים שהמערכות הקיימות יודעות לזהות אותן בהצלחה ולא מפספסות".

אתגר הקורונה
גם לד"ר רוני כהן, סמנכ"ל חטיבת מעבדות השירות של hylabs, הציבה הקורונה אתגר. חטיבת מעבדות השירות מספקת שירותי בדיקות ברמות איכות ורגולציה גבוהות לתחומי הביוטכנולוגיה, פארמה, Medical devices, חדרים נקיים וקנאביס רפואי. המעבדות, המעסיקות את האנליסטים המקצועיים והמיומנים בתחומם בישראל, מתמחות במיקרוביולוגיה ובביולוגיה מולקולרית וידועות ביכולתן לאמץ שיטות מהירות וחדשניות בתחום. עם פרוץ המגפה השוק גאה בשורה של מוצרים מסחריים ששאפו להגן מפני הקורונה ואף לחסל את הנגיף. למוצרים כאלו דרושה הוכחת היתכנות במעבדה מקצועית ומוסמכת. עם פרוץ משבר הקורונה פנו ל-hylabs שורה ארוכה של יצרנים וספקים בבקשה לבדוק את מוצריהם ולספק להם את חותמת היעילות. "מיד באפריל שנה שעברה פנו אלינו שורה של חברות, בעיקר סטארט-אפים שמפתחים קוטלי קורונה למיניהם", מספר כהן. בהנהלתה של דר. אורטל שמעון מנהלת המעבדה המולקולרית, הוקמה מעבדת מודל המסוגלת לבדוק "החל מתכשירי חיטוי שונים, בדים אנטי-ויראליים, התקנים מתוחכמים ועד מכשירים שמתחברים למערכות מיזוג האוויר ומטהרים אותו מקורונה. הצורך שעלה מהשטח היה המניע עבורנו להקמת מעבדה חדשה ברמת בטיחות גבוהה דיה כדי שנוכל לבצע את הבדיקות המתאימות. יש לזכור כי מעבדה זו עובדת עם זן של וירוס קורונה שאומנם מתאים לניסוי מעבדה אולם השימוש בו עדיין מחייב רמת בטיחות גבוהה מאוד. יחד עם זאת אנחנו גאים בכך שעמדנו באתגר והצלחנו להיענות לדרישת התעשייה ולתת מענה למספר גבוה כל-כך של פרוייקטים. כדי לעמוד בכך הפעלנו את כל המערכות המקצועיות שלנו והקדשנו אותן לנושא. רכשנו ציוד נוסף שהיה דרוש ובנינו מערכת ניסויים חדשה המתאימה למורכבות הפרוייקט".

מה שיטת העבודה במעבדה?
"לכל לקוח מותאמת שיטת עבודה ייחודית. למשל כשבדקנו את יכולותיו של מכשיר שמטהר אוויר מוירוס הקורונה בנינו מערכת ניסויית שמדמה חלל של חדר מזוהם בנגיף. במקרה זה המוצר הנבדק כלל מורכבות הנדסית גבוהה שכללה צינורות, משאבות ופתחים שהיה צורך להזרים לתוכם אוויר שכלל את הנגיף. במקרה זה משך הניסוי ארך מספר שבועות, כאשר משך הניסוי משתנה מלקוח ללקוח.

"ישנן שיטות מולקולריות שבודקות את הקורונה ברמת הגנום ויש שיטות שבודקות אם הקורונה קיימת או לא ברמה התאית במסגרת מעבדת תאים. האתגר עבורנו הוא תמיד להיות חדשניים ופורצי דרך. חלק ניכר מהלקוחות ממציאים בעצמם מוצרים פורצי דרך ומעוניינים בתוצאות מהירות כדי להקדים ולצאת לשוק. במקרים אלו יש לאפיין את הפרוייקט ולבנות לו מערך בדיקה מותאם לקוח, ולבצע אותה במטרה להגיע לתוצאות במהירות המירבית, תוך שמירה על רמת המקצועיות והאיכות הגבוהות ביותר. חשוב לציין שמרבית הפרוייקטים הללו נשלחים לקבל אישור של ה-FDA (הרשות האמריקאית הנחשבת למובילה בעולם באישור תרופות וציוד רפואי), כמו גם לרשויות ולגורמי רגולציה נוספים. אנחנו גאים בכל פעם שמוצר שעובר את הניסויי אצלנו בהצלחה נמצא יעיל ומתקדם לשלב יישומי בארץ ובעולם".