לזכרנו

ממגפה עולמית או בשיבה טובה: בסוף כולנו נמות. הגיע הזמן לבקשה אחרונה, שתבטיח שזה יקרה בדרך שלכם. החל בהלוויה הכוללת הצגה על המנוח, דרך סיום חיים בסביבה ביתית וכלה בשריפת גופות. מדריך לחיים

רננה מור, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרחים
צילום: Shutterstock
רננה מור, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

על השינוי הגדול שעוברת החברה הישראלית ביחסה למוות ואפשרויות הבחירה הנוגעות לסוף החיים יכול להעיד "חוק החולה הנוטה למות" (2005), לפיו חולה במצב סופני הסובל ממחלה חשוכת מרפא, שנותרו לו עד שישה חודשים לחיות, יכול לבחור שלא להאריך את חייו באמצעים מלאכותיים, מתוך עיקרון שאין להביא בחשבון צרכים של גורם אחר מלבד החולה.

גם הרפואה הקונבנציונלית עברה שינוי מהותי בשנים האחרונות ביחסה לנושא. אם בעבר התמקדה בהארכת החיים בכל מחיר, היום ההבנה היא שלא ניתן להתעלם מאיכות החיים של המטופלים. הרפואה הפליאטיבית - גישה טיפולית המתמקדת בשיפור איכות חייהם של חולים המתמודדים עם מחלות מסכנות חיים על ידי מניעה והקלה של תסמינים גופניים ונפשיים - היא הגישה המקובלת כיום, וישראל היא אחת מהמדינות המובילות בעולם בתחום זה. גישה זו פתחה בפני החולים הרבה יותר אפשרויות, והחזירה להם את השליטה על הדרך שבה יסיימו את חייהם.

להיפרד בחיק המשפחה >>
שירות הפקת לוויות, אזכרות, שבעה ומצבות >>

כיום חולים סופניים לא חייבים להתאשפז, ובוודאי שלא חייבים לקבל טיפול אם הם לא רוצים בכך. שירותי הוספיס ביתי, לדוגמה, מאפשרים לחולים לסיים את חייהם בנוחות ביתם, בסביבה מוכרת, אינטימית ומנחמת, מוקפים בחבריהם ובני משפחתם ובליווי צוות רפואי מותאם, כזה שאפילו דובר את אותה השפה או שמגיע מאותו המגזר. ״המטרה היא לאפשר בחירה נוספת בסיטואציה הבלתי אפשרית של אדם שעומד ללכת לעולמו״, אומר ד״ר רוני צבר, המייסד והמנהל הרפואי של ״צבר רפואה״, המציעה שירותי הוספיס ואשפוז בית.

מנוחה נכונה

אפשרויות הבחירה לא מסתיימות עם הפרידה מהחיים. רבים מקפידים להשאיר מעין "צוואה רוחנית" - פירוט מדויק של האופן שבו יבקשו להיפרד מיקיריהם: באיזו דרך ייקברו, מה יעשו עם גופתם ואיך תיראה הלוויה שלהם. כאשר צוואה כזו קיימת, למשפחה נותר רק לקיים אותה, בלי להתחבט בהחלטות קשות.

קבורה על פי ההלכה היהודית כבר אינה האפשרות היחידה בישראל. בשנים האחרונות חל ביקוש לקבורה אזרחית למרות הנדל"ן המועט שמוקצה לטובת העניין - בשני בתי קברות בבאר שבע ובעמק חפר ניתן לבצע קבורה אזרחית במימון המדינה. פתרונות אחרים יכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים. כיום גם שריפת גופה (קרימציה) ופיזור האפר בטבע, או שימורו בכד או אפילו כתכשיט - הן אלטרנטיבות מקובלות.

כמו כן נכנסו לשוק חברות הפקה המציעות טקסים אישיים וייחודיים לאלה המבקשים לתכנן את הפרידה שלהם מהחיים, או לבני משפחה אוהבים שרוצים להיפרד מאהוביהם בדרך שלהם. ערב פרידה שמציעה אחת מחברות ההפקה, לדוגמה, כולל הנחיית טקס, הגברה, צילום וכיבוד, ותכנים הנבנים ביחד עם המשפחה כמו מצגת, סרטון, שיר או ברכות. גם ערבי פרידה, תכנון לוויה, ניהול שבעה, טקסי אזכרה, ערב חיים שכאלה, הצגה המבוססת על חיי האדם ממנו נפרדים, הם חלק מהשירותים שמציעות חברות ההפקה, בהתאם לבקשות של הלקוחות.

השינוי שחל בישראל הוא רק ההתחלה. הטרנד העולמי החם בתחום הוא פתרונות קבורה אקולוגיים, הכוללים קבורה בארון עץ מתכלה ושימוש בחומרים אקולוגיים לטיפול בגופה (ולא כימיקליים), קבורה בשמורת טבע ללא מצבה ואפילו שריפת הגופה והפיכתה ל"כדור שונית" שמונח על קרקעית הים ומעודד צמיחה של אלמוגים.

עתיד ירוק

ארונות קבורה מתכלים וכדורים לעידוד צמיחת שוניות: העולם מתקדם לפתרונות קבורה אקולוגיים

השינוי שחל בישראל הוא רק טיפה בים. הטרנד העולמי החם בתחום אלטרנטיבות הקבורה הוא פתרונות אקולוגיים, כאלה שהשפעתם על הסביבה היא מזערית או אפילו חיובית. בשנים האחרונות החלו להתפתח בעולם מספר פרויקטים שכבר מציעים מוצר הרבה יותר משוכלל מבחינת ערכיו האקולוגיים ויכול להיות שבקרוב נוכל לראות אותם גם כאן, בישראל.

בין האלטרנטיבות הירוקות יותר אפשר למצוא קבורה בארון עשוי מעץ מתכלה ללא חלקי מתכת, או שימוש בחומרים אקולוגיים לטיפול בגופה (במקום בכימיקליים שהשפעתם נותרת על הסביבה). אפשרות אחרת היא קבורה בשמורת טבע ללא מצבה, בתוך ארון מתכלה או ללא ארון בכלל וכך ליצור חיבור שלם יותר בין הנפטר לאדמה אליה הוא חוזר.

כאמור, הליך הקרימציה הוא אקולוגי וידידותי יותר לסביבה מאשר קבורה מסורתית, ומאפשר לייצר מזכרת מוחשית שתשמש את המשפחה בצורת כד אפר או אפילו הפיכת האפר ליהלום. הדור הבא של התהליך מגיע מצד חברה בשם ETERNAL REEFS שיצרה הליך ייחודי שמשלב בין אפר הנפטר לבין בטון אקולוגי, והתוצאה היא מעין "כדור שונית" שמונח על קרקעית הים ומעודד צמיחה של אלמוגים. עד היום הונחו יותר מ־700 אלף כדורים כאלה על קרקעית הים.

פרויקט אחר שנמצא כעת בעבודה נקרא פרויקט מונדי, ששואף לייתר אלטרנטיבת קבורה בקפסולה מתכלה שתיקבר באדמה ומעליה יישתל עץ. כך, עם כליית הקפסולה וגופת הנפטר הם למעשה יספקו חומרים לצמיחת העץ, שהמנוח בוחר לפני מותו.

בחזרה למדור >>