"כך נפטרתי מהתקפי החרדה בצורה טבעית וללא תרופות-מרכז שלמות"

"החיים שלי הפכו לסיוט ואיבדתי את החשק לחיות", מספרת אילנה, שעברה שלוש שנים של התקפי חרדה ודיכאון, כשהיא מחפשת אחר פיתרון טבעי, ללא תרופות, שיעזור לה להתגבר על הבעיה. אחרי הסדנה שעברה מרכז "שלמות", היא אומרת: "שמחת החיים חזרה אלי. נולדתי מחדש".

בחסות מרכז שלמות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בחסות מרכז שלמות
תוכן שיווקי

מתח, חרדה, לחץ ויאוש הם תופעות שהפכו למכה של המאה ה-21 בעולם המערבי. עשרות מיליונים בעולם מכירים את החוויה. בישראל לבדה סובלת מהתופעות הללו כ-70 אחוז מהאוכלוסיה, בעוצמה כזו או אחרת. סיבות יש בשפע, החל מהמצב הבטחוני והמתח המתלווה אליו ועד למצב הכלכלי והלחצים והחרדות שהוא מייצר ועוד ועוד. התקפי החרדה מתאפיינים בדרך כלל בתחושות פיזיות מוחשיות כמו הזעת יתר, קוצר נשימה ודופק מהיר. לעיתים הם באים לידי ביטוי בכאבים ובלחצים בבטן ובחזה וברעידות בשרירים, עד כדי כך שאדם חש סכנה לחייו. מקרים כאלה מגיעים לא אחת לחדרי המיון, רק כדי לגלות שבבדיקות הרפואיות לא מוצאים דבר והגוף הפיזי בריא לגמרי. לוקח זמן עד שמחלחלת ההבנה שמדובר בבעיה נפשית, המצריכה טיפול. הרופאים הפסיכיאטרים מודעים לתופעת התקפי החרדה ומטפלים בה באמצעות תרופות, שגורמות להתמכרות ולתלות. תופעות הלוואי שלהן הן ירידה באנרגיה ובחיוניות, ערנות פחותה ולעיתים גם אובדן החשק המיני.

מצאתי את הדרך להיפטר מהתקפי החרדה ללא תרופותצילום: istock

"סבלתי מלחץ, מתח וחרדה בעיקר בעבודה", מספרת אילנה, "ההתקפים הללו הגיעו עם תסמינים מאוד פיזיים כמו לחצים בחזה, כאבים בבטן, דופק מהיר מאוד ושטפי זיעה. לעיתים זה הרגיש כאילו אני לא יכולה יותר לנשום ועוד רגע אאבד את ההכרה. זה היה מפחיד. כל הבדיקות שעשיתי לא העלו דבר. הרופאים אמרו שאני בריאה לגמרי ושהכל בראש שלי. האמת היא שהרבה מחשבות הסתובבו לי בראש. מחשבות שליליות וטורדניות. חוסר ודאות, חוסר ביטחון. סף העצבים שלי היה כזה שכמעט מכל דבר הייתי מתרגזת. צעקתי על אנשים ופגעתי בקרובים לי. חיי החברה שלי נפגעו. סירבתי לצאת מהבית. אכלתי פחות ופחות ואיבדתי גם את החשק לחיות. כשהגעתי לטיפול נפשי הפסיכיאטר אמר שהוא מכיר היטב את הבעיה ושהטיפול בה הוא בעזרת כדורים. הומלץ לי לקחת כל יום ציפרלקס. זה רק עשה לי יותר דיכאון. לא רציתי לקחת כדורים פסיכיאטריים והתחלתי לחפש שיטות טיפול בחרדה שיעזרו לי להתמודד עם כל המצב הזה החרדות, הלחצים והמתחים בשיטה טבעית. קראתי על כך הרבה, נפגשתי עם כל מיני מטפלים שפיזרו כל מיני הבטחות ולא מצאתי את הפיתרון. כך זה נמשך כמה שבועות עד שמצאתי את מרכז "שלמות", שם ראיתי את האור בקצה המנהרה".

מה היה שונה במכון "שלמות" מכל המקומות האחרים?

"התייחסו אלי אחרת, בכבוד. מדובר בסדנה שנמשכת על פני ארבעה מפגשים של כשלוש שעות בכל פעם. חלק מהסדנה מוקדש לשיחות והחלק האחר לתרגילים פיזיים ותרגולי נשימה. היינו קבוצה של חמישה אנשים, שכל אחד שיתף את האחרים במה שעובר עליו. זה נתן לנו תחושה שאנחנו לא לבד וכל מה שעובר עלינו יכול לקרות לכל אחד. היתה גם תחושה שהגענו למקום הנכון ושיש פיתרון לבעיה שלנו. זה נתן הרבה כוח, תקווה וביטחון. אלה היו אנשים כמוני, שלא התביישו במה שעובר עליהם. קיבלנו הדרכה איך להתמודד עם הרגעים בהם אנחנו חווים התקף חרדה. איך לשלוט במחשבות שלנו ולגרש את אלה הטורדניות והשליליות. למדנו על התנהגות מודעת ועל החלק התת מודע שלנו ואיך להתחבר אליו ולשלוט בו. קיבלנו הדרכה מפורטת על חשיבות של נשימה נכונה והתפקיד שלה בהתנהלות היומיומית שלנו, כולל שיעורי בית של תרגולי נשימה, שמרגיעים את הגוף ועוזרים לו להתמודד עם תופעות הלחץ והחרדה. תרגולי משמעת עצמית שעוזרים לנו לעבור בשלום את היום, מרגע ההשכמה. בנוסף לכך היתה לנו פגישה אישית עם מומחה לתזונה, שהרכיב לכל אחד תפריט אישי עם מרכיבים שמסייעים לגוף להתמודד עם המצב. התפריט הזה מוכיח את עצמו ואני מקפידה עליו. איזנתי את המשקל שלי, חילוף החומרים שלי התייצב ואני מרגישה פיזית הרבה יותר טוב".

מתי הרגשת שהמפגשים הללו אכן משפיעים עלייך?

"כבר אחרי המפגש הראשון יצאתי משם בתחושה טובה שהגעתי למקום הנכון. זה נתן לי הרבה ביטחון. למפגש הרביעי כבר הגעתי עם חיוך על הפנים, אחרי שבוע שלם ללא התקפי חרדה, הזעות, דפיקות לב וכל התסמינים שעברו עלי בשנים האחרונות. התחלתי ליהנות מהחיים. חזרה לי שמחת החיים. גם המשתתפים האחרים בסדנה סיפרו על השינויים שעוברים עליהם.

ואיך נראים החיים שלך אחרי?

"מאז המפגש האחרון עבר חודש וחצי ואני מרגישה שאני בנאדם חדש. חזרתי לחיות. אני מחייכת הרבה יותר, מתעניינת באנשים שקרובים אלי, יוצאת מהבית, אוכלת יותר ואפילו חיי המין שלי חוזרים לעצמם. אני מרגישה שהביטחון העצמי שלי עולה. אנשים שוב נהנים להיות בחברתי. שלוש שנים חייתי בסיוט מתמשך. זה היה סבל יומיומי. אני מקפידה מאוד על התפריט התזונתי שקיבלתי, מבצעת את כל תרגולי הנשימה בכל יום והתוצאות מדברות בעד עצמן. חיפשתי פיתרון טבעי לבעיה, מבלי להזדקק לכדורים פסיכיאטרים ומצאתי אותו. זה היה הרבה מעבר לציפיות שלי. אני ממליצה לכל מי שעובר את הסיוט הזה שלא להתבייש, לא לחשוב שהוא היחיד בעולם שזה קורה לו ולדעת שיש פיתרון לבעיה. היחס שקיבלתי במרכז "שלמות" הוא אחר מכל אלה שטיפלו בי, כולל רופאים הכי בכירים אני מקפידה לבצע בכל יום את התרגילים שנתנו לנו, את הנשימות הנכונות ומקפידה על התפריט התזונתי. לא קיבלתי סוג כזה של טיפול באף אחד מהמקומות שאליהם פניתי, כולל לא אצל הרופאים הכי בכירים".

"שלמות" המרכז הארצי לטיפול חרדה, נמצא ברמת החייל בת"א וכבר הביא מעל ל-4,000 ישראלים לחיות חיים מלאים ומאושרים יותר, ללא חרדות והתקפי חרדה, בעזרת טיפול טבעי וללא תרופות.