רופאי עיניים: לשדה הראייה שלכם מגיע הטוב ביותר

רפואת עיניים היא אינה עניין של מה בכך. ישנן מחלות שקטות שעלולות להתפרץ ללא ידיעת החולה, ולכן חשוב להיות עם האצבע על הדופק ולהתייעץ עם רופאי העיניים הנכונים. כל הפרטים בפנים

דניאל דותן וניבה שור, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רופא עיניים
רופאי עיניים: לשדה הראייה שלכם מגיע הטוב ביותרצילום: Shutterstock - 4 PM production
דניאל דותן וניבה שור, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

תחום רפואת העיניים הוא עשיר, מגוון ורחב. הבעיות הבריאותיות שעלולות לצוץ באזור העיינים מצריכות פעמים רבות טיפול מידי. חשוב להיות מודעים לתופעות השכיחות יותר והשכיחות פחות על מנת להכיר בשיטות המניעה, הטיפול ומה שביניהם.

הכירו את רופאי העיניים שיראו לכם את התמונה בצורה ברורה יותר: ד"ר יניב ברקנא, ד"ר אילת פריאל, ד"ר דינה צור ו-ד"ר אריאלה ליפשיץ מילר:

ד"ר יניב ברקנא: רופא עיניים מומחה לגלאוקומה

ל-80 מיליון אנשים בעולם יש גלאוקומה, מתוכם 4.5 מיליון עיוורים, מה שהופך את המחלה לגורם השני לעיוורון בעולם המערבי.

"כיוון שלמחלה אין תסמינים כגון: הפרעה מורגשת בראיה או כאב, אנשים ברובם אינם מקבלים אבחנה בזמן", אומר ד"ר יניב ברקנא, רופא עיניים מומחה לגלאוקומה, "מטופלים רבים פונים לטיפול רק כשהם מתחילים להרגיש פגיעה בראייה, אז כבר נגרם נזק משמעותי ובלתי הפיך".

ד"ר יניב ברקנא התמחה ברפואת עיניים בבית החולים אסף הרופא מיד לאחר שירותו הצבאי כרופא עתודאי, ולאחר מכן עשה התמחות-על במחלות הגלאוקומה ב- Eye and ear infirmary בניו יורק אצל המומחים הנודעים בתחום: רוברט ריץ' וג'פרי ליבמן. בשנת 2005 חזר ד"ר ברקנא לארץ ועבד כמומחה גלאוקומה במרכז הרפואי ״אסף הרופא״ ובמרפאתו העצמאית.

ד"ר יניב ברקנאצילום: עצמי

לפני כשנתיים ייסד את מרפאת הטל-גלאקומה בבית החולים פוריה שם ייעץ והכשיר רופאי עיניים מומחים נוספים וביצע טיפולים וניתוחים. בימים אלו הוא הצטרף לניהול יחידת המחקר והחדשנות בגלאוקומה במחלקת העיניים של בית החולים שיבא. כמו כן, שימש במשך 4 שנים יו"ר חוג הגלאוקומה של איגוד רופאי העיניים בישראל.

בשנים האחרונות, ד"ר ברקנא מעורב גם בתעשייה ומשמש כמנהל הרפואי של חברה המפתחת תרופה חדשה לגלאוקומה וכיועץ בחברה נוספת שמפתחת התקן לטיפול בגלאוקומה. לאחרונה נבחר על ידי עיתון פורבס לאחד מרופאי העיניים הטובים בישראל.

מהי גלאוקומה?

"גלאוקומה היא קבוצה של מחלות עיניים שבאות לידי ביטוי בפגיעה בעצב הראייה עם אובדן הדרגתי של הראייה עד למצב של עיוורון בעין במידה והמצב לא מטופל כראוי. המחלה יכולה להתרחש בכל גיל, אך היא נפוצה בעיקר בקרב מבוגרים ושכיחותה עולה עם הגיל אחרי 60.

"את הגלאוקומה לא מרגישים, היא אינה מכאיבה ואובדן הראייה קורה בקצב איטי. אנחנו יודעים מסקרים נרחבים באוכלוסיה שחצי מהסובלים לא יודעים שיש להם גלאוקומה. זה עצוב מכיון שאם יודעים שזה המצב ומטפלים בגלאוקומה, אפשר להאט או אפילו לעצור את התקדמות המחלה ולמנוע עיוורון. ככל שהלחץ התוך עיני גבוה יותר, כך המחלה תתקדם מהר יותר".

איך נעשה האבחון?

"הדרך היחידה לבצע אבחון מוקדם היא ללכת לרופא עיניים שיסתכל על עצב הראיה כדי לבדוק אם יש בו סימנים של מחלת הגלאוקומה, ולאחר מכן למדוד את הלחץ התוך עיני. אחרי גיל 50, מומלץ להיבדק לגלאוקומה אחת לשנתיים ואחרי גיל 60 אחת לשנה. אם יש היסטוריה של גלאוקומה במשפחה, מומלץ להתחיל לעשות את הבדיקות כבר מגיל 40".

ברגע שמאובחנת גלאוקומה, המעקב והטיפול נמשכים כל החיים. ד״ר ברקנא ממליץ לכל מי שאובחנה אצלו גלאוקומה, להתייעץ גם עם רופא עיניים מומחה לגלאוקומה כדי לוודא שהאבחון והטיפול נכונים.

מהם הטיפולים המוצעים כיום לגלאוקומה?

"ראשית חשוב להסביר כי למרות המחקרים הרבים שנעשו ונעשים בכל העולם, עדיין לא יודעים בדיוק מהי הסיבה לפגיעה בעצב הראייה, אך מחקרים קליניים רבים שנעשו הוכיחו בוודאות כי הורדת הלחץ התוך עיני מאיטה או אפילו עוצרת את המחלה. כשמטופל מאובחן עם גלאוקומה ואיבד כבר חלק משדה הראייה לא ניתן להחזיר זאת, אבל ניתן לשמור את הראיה שנותרה עד סוף החיים.

"הטיפול הנפוץ לגלאוקומה הוא טיפות עיניים להפחתת לחץ תוך עיני. זהו טיפול כרוני של טיפות עיניים פעם או פעמיים ביום. התרופות הללו מאוד בטוחות ותופעות הלוואי שלהן מקומיות ואינן מסוכנות (עשויות לגרום לעיניים אדומות, מעט שינויים קוסמטיים, צריבה ויובש).

"טיפול נוסף הוא טיפול בלייזר (SLT). הטיפול פשוט מאוד, קצר ולא מכאיב אשר מפחית את הלחץ התוך עיני. במידה ושני הטיפולים הללו אינם פותרים את הבעיה, ניתן לבצע ניתוח מסוגים שונים.

"בניתוח, מפחיתים את הלחץ התוך עיני באמצעות פתח זעיר בדופן העין שמשפר את ניקוז הנוזל מהעין. בשנים האחרונות יש תנופה אדירה של חדשנות בתחום, מופיעים באופן תדיר ניתוחים חדשניים לטיפול בגלאוקומה וטכנולוגיות מתקדמות שהופכות את הניתוח לבטוח וידידותי יותר עבור המטופל.

"הבחירה בסוג הטיפול הנדרש נעשית בהתאם לחומרת המחלה, על פי המלצת הרופא והעדפת המטופל".

מהם היתרונות במרפאה שלך?

"ראשית, ההתמחות בגלאוקומה שביצעתי במקום הטוב ביותר והקשר הרציף ששמרתי מאז עם מורי שהם מובילים את עולם הגלאוקומה כבר עשרות שנים. הניסיון והידע הרב שצברתי במהלך השנים בתחום הרפואי והמחקרי, מאפשרים לי להעניק את הטיפול הטוב ביותר שקיים היום.

"דבר נוסף הוא המסירות והמחויבות שלי ושל צוות המרפאה לטיפול באנשים עם מחלה שנמשכת כל החיים ואסור בה ״להירדם בשמירה״. מרפאתי היא מהבודדות בישראל שמבצעות במקום גם את בדיקת שדה הראייה וכן את בדיקת ה- OCT באמצעות מכשור ייחודי ומתקדם – לא רק שנחסך מהמטופלים הטירטור למכונים רחוקים, אלא הבדיקות שאני מבצע למטופלים נשמרות במחשב, ובכל פעם שאנו מבצעים בדיקה נוספת, אנו משווים את התוצאות לבדיקות הקודמות כדי לקבל תמונה מדויקת ולבצע מעקב יעיל ואפקטיבי למחלה".

ד"ר יניב ברקנא רופא עיניים
כתובת המרפאה: בילינסון 15, רמלה
מעבר לאתר>>>
טלפון: 08-9235208

----------------------------------------

ד"ר אילת פריאל: רופאת עיניים בעלת התמחות על באוקולופלסטיקה

מנתחים אוקולופלסטיקאיים הינם רופאי עיניים המתמחים בכירורגיה פלסטית ובשחזור של רקמות סביב העין ובארובת העין. רופאים אלו מבצעים מגוון ניתוחים, בהם ניתוחי עפעפיים, ניתוחי ארובת העין וניתוחי דרכי דמעות.

ד"ר אילת פריאל היא אוקולופלסטיקאית המתמחה בניתוחי עפעפיים קוסמטיים ומשחזרים (מהרמת עפעפיים וגבות ועד הסרת גידולים ושחזורי עפעפיים כולל לאחר שיתוקים וכוויות), וניתוחי דרכי דמעות בילדים ובמבוגרים. כמו כן, מתמחה ד"ר פריאל במחלות ארובת העין כגון גידולים, מחלות בלוטת התריס, שברים וטראומה.

ד"ר פריאל עוסקת בתחום רפואת העיניים מזה 18 שנה. עם תום הלימודים וההתמחות ברפואת עיניים בבית החולים שיבא, שהתה בסאן דייגו בקליפורניה במוסד היוקרתי UCSD שם עברה התמחות-על באוקולופלסטיקה. כיום ד"ר אילת פריאל היא רופאה בכירה בשירות האוקולופלסטיקה במחלקת העיניים בבית החולים שיבא, תל השומר. היא שמשה כיו"ר החוג לאוקולופלסטיקה בין השנים 2018-2020 ועוסקת בהוראה ברפואת עיניים ובמחקר.

ד"ר אילת פריאל צילום: לובקה

האם יש גידולים בעפעפיים?

"בהחלט, כמו בכל איבר אחר. ניתוח עפעפיים שכיח שאנו מבצעים רבות מיועד להסרת גידול מסוג BCC בעפעפיים – זהו גידול העפעפיים הנפוץ ביותר, והסרה שלמה שלו למעשה מביאה לריפוי מלא. הגידול מופיע כנגע בעפעף ולעתים לא מייחסים לו חשיבות, לכן הוא ממשיך לגדול. לנו, כרופאי עיניים אוקולופלסטיקאיים, יש את היכולת לזהות את הגידול בשלב מוקדם, באמצעות המכשור שלנו, ונתוני הנגע שמחשידים שמדובר בגידול או בנגע פשוט. בכל אופן כשיש ספק, נכון לעשות ביופסיה או להסיר אותו במלואו".

כיצד מבוצע הניתוח?

"לאחר שאני מבצעת בדיקה לנגע בעפעף, אני מקבלת החלטה בהתאם לממצא. במידה ומחליטים להסיר את הגידול כולו, יש לבצע לאחר מכן שחזור של העפעף כיוון שאנו מסירים רקמה חיונית במהלך הניתוח. השחזור ברוב המקרים מחזיר את העפעף לתפקוד מלא, וכמעט אינו ניכר לעין.

"לעתים הניתוח מבוצע בשני שלבים – ראשית לוקחים ביופסיה מהגידול כדי לזהות את טיבו, ובשלב השני מסירים אותו. BCC הוא גידול שלרוב אינו שולח גרורות, לכן חשוב להסירו בשלמותו כדי להחלים באופן מלא.

"יש גידולי עפעפיים פחות נפוצים אשר הינם יותר ממאירים. במקרים אלו, ההסרה מתבצעת באופן כזה שגבולות הגידול המוסרים גדולים יותר, ועבודת השחזור מורכבת יותר בהתאם. לכן חשוב מאוד לקחת ביופסיה בשלב מוקדם על מנת לזהות את סוג הגידול ולהתאים לו את סוג הניתוח".

אילו שחזורים מבוצעים על ידי אוקולופלסטיקאיים?

"כל שחזורי העפעפיים מבוצעים על יד אוקולופלסטיקאים. בנוסף, אנחנו משתפים פעולה עם מחלקת הכוויות לשחזורים קשים ומורכבים. במקרים של שיתוק עצב הפנים והפרעה במצמוץ, אנחנו מציעים פתרונות ניתוחיים שמאפשרים תפקוד לצד פתרון אסתטי".

מה לגבי ניתוחים קוסמטיים בעפעפיים?

"הניתוחים השכיחים ביותר הם ניתוחי הרמת עפעפיים, אשר במהלכם אנו מסירים עודפי עור ושומן מהעפעפיים העליונים. ניתוח זה משיג שתי מטרות: המטרה רפואית היא הקלה על כובד העפעפיים העליונים בכדי להרחיב את שדה הראייה אשר מצטמצם כאשר העפעפיים כבדים, ואף גורם לעייפות וקושי בקריאה, ומטרה קוסמטית של שיפור המראה. עור העפעפיים הוא העור הדק ביותר בפנים ולכן הוא 'מזדקן' ראשון, ואנו למעשה משיגים מראה צעיר יותר של העפעפיים והפנים באמצעות הניתוח".

כיצד הניתוחים הללו מבוצעים?

"הניתוח מתבצע לרוב בטשטוש. במהלך הניתוח מסירים את עודפי העור בעפעפיים שסומנו מבעוד מועד ומוציאים שומן עודף כפי הנדרש. בחלק מהמקרים נכון לנתח גם את העפעפיים התחתונים. ניתוח זה מורכב יותר ויש מספר שיטות בהן הוא מבוצע, כך שלכל מטופל מתאימים את הניתוח המתאים לו, בהתאם לבעיה הרפואית אותה הוא מציג".

מהן הבעיות העיקריות בדרכי הדמעות?

"חסימת דרכי הדמעות מתבטאת בדמעת אצל תינוקות צעירים הנולדים עם חסימה, או במבוגרים אשר יש להם חסימת דרכי דמעות נרכשת. בשני המקרים, הבעיה נובעת מחוסר פינוי של הדמעות מהעין לאף. אצל תינוקות, צינור פינוי הדמעות לא נפתח לחלוטין סביב הלידה ועל ידי פעולה פשוטה של הרחבה ושטיפה ניתן לפתור את הבעיה (בדרך כלל בגיל שנה – כיוון שתיתכן פתיחה טבעית עד לגיל זה).

"אצל מבוגרים, הבעיה נובעת ברוב המקרים מחסימה בחיבור שבין שק הדמעות לאף, ובחלק גדול מהמקרים אינה נפתרת מעצמה ומצריכה ניתוח מעקף לדרכי הדמעות. כיום הניתוח מתבצע בשיטה אנדוסקופית דרך האף ללא חתך. ההחלמה מניתוח זה קלה יותר, ללא צלקת, וסיכויי ההצלחה שלו גבוהים".

ד"ר אילת פריאל – אוקולופלסטיקאית
קליניקות: 'מדיקה' – הברזל 28 רמת החייל, תל אביב
'פריים מדיקל' במרכז שי, רמת גן (מאחורי ביה"ח שיבא)
טלפון: 052-8884264 (מזכירה: חגית), 2148*

----------------------------------------

ד"ר דינה צור: רופאת עיניים ומומחית למחלות רשתית

"רשתית העין היא מבנה דק שממוקם בחלק האחורי של גלגל העין ומורכב משכבות שונות של תאים. האור חודר לעין ומומר לאות עצבי שמועבר למוח", מסבירה ד"ר דינה צור, רופאת עיניים ומומחית למחלות רשתית. ד"ר צור עובדת מזה 11 שנים מעת שעלתה מברלין לישראל מטעמי ציונות.

לאחר לימודי רפואה ב Charité, אחת האוניברסיטאות המובילות באירופה, ביצעה את ההתמחות ברפואת עיניים במחלקת עיניים בבית חולים איכילוב ולאחר מכן ביצעה תת התמחות במחלות רשתית בברלין, גרמניה. מאז היא משמשת מומחית למחלות רשתית בבית חולים איכילוב, אחראית על מרפאת רשתית ילדים, חוקרת ומרצה בכירה באוניברסיטת תל אביב.

מהן מחלות הרשתית העיקריות המסכנות את הראיה?

ד"ר דינה צורצילום: עופר עמרם

"הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון בגילאי 30 ומעלה וכן בגיל המבוגר נובעת ממחלות רשתית. אנשים צעירים בגילאי 30-60 הסובלים מאובדן ראייה בעיקר בשל סיבוכים של מחלת הסוכרת – מציגים בעיות ברשתית, וכן אנשים בגילאים מבוגרים – 60 ומעלה, סובלים מאובדן ראיה כתוצאה מניוון של מרכז הרשתית הקשור לגיל.

"בגילאי 30-60 כאמור, מחלות הרשתית שפוגעות בראייה לרוב נובעות מסיבוכים של מחלת הסוכרת. זו מחלה שקטה ולאנשים רבים יש סיבוכים ברשתית מהסוכרת בלי אפילו לדעת שהם סובלים מכך. במקרים רבים אנחנו מגלים את מחלת הסוכרת דרך בדיקת עיניים ואבחון מחלת רשתית. לרוב, אנשים אלו סובלים מאובדן ראייה כשכבר הגיעו לשלב מתקדם של המחלה. לכן אני ממליצה לחולי סוכרת במיוחד, לבצע אבחון של מחלת רשתית אחת לשנה כדי לגלות את המחלה בראשיתה ולמנוע פגיעה בראיה.

"בגילאי 60 ומעלה, הסיבה השכיחה ביותר לבעיות ברשתית היא ניוון של מרכז הרשתית הקשור לגיל (AMD). הניוון מתרחש כתוצאה מהגיל ומוחמר על ידי עישון, וכן ישנו מרכיב תורשתי. גם כאן מדובר במחלה שקטה וחשוב לבצע בדיקות סקר של העיניים, מגיל 50 ומעלה, אצל רופא עיניים מומחה. חשוב לדעת כי השלב המתקדם של AMD עלול לגרום לפגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי – נוצר קושי משמעותי בקריאה, בזיהוי פרצופים וכל מה שקשור לראייה המרכזית. לכן הזמן הוא קריטי: צריך להתחיל טיפול כמה שיותר מהר ולהתמיד בו כדי להגיע לתוצאות טובות".

מהו הטיפול העיקרי?

"הטיפול השכיח ביותר שאנו עושים היום הוא טיפול על ידי הזרקות תוך עיניות לתוך חלל הזגוגית. הטיפולים הללו שינו את רפואת העיניים לגמרי. בעבר מחלות אלה הובילו לעיוורון מכיוון שלא היו טיפולים יעילים, ומאז פיתוחם של ההזרקות התוך עיניות אנחנו מסוגלים לא רק לשמר אלא גם לשפר את הראיה. ההזרקות לעין נשמעות מפחידות נורא אבל הן לא. בידיים מנוסות זה פחות מורגש מבדיקת דם.

"כיוון שמחלות רשתית הן מחלות כרוניות, לרוב מבצעים טיפולים אחת לחודש למשך שנים. במחלה כרונית צריך לשמור על רצף טיפולי. לכן חשוב מאוד שהמטופל ירגיש בנוח כדי שיתמיד בטיפול. הקשבה ויחס טוב בין המטופל למטפל הם מרכיב הכרחי בדרך להצלחה בטיפול".

מהי "מחלת הטייסים" שאנו מכירים בשם זה? במי היא פוגעת?

"רטינופתיה נסיובית מרכזית (CSR), הידועה בכינויה 'מחלת הטייסים', מופיעה באופן טיפוסי בגברים בגילאי 20 עד 50 אך יכולה להתפתח גם בנשים או בגיל מבוגר יותר. ב CSR מצטבר נוזל מתחת לשכבת רשתית העין בגלל חדירות יתר ודליפה מכלי דם מתחת לרשתית. המחלה יכולה לגרום לראיה עמומה יותר או תחושה שעצמים נראים עקומים או רחוקים ממה שהם במציאות.

"ברוב המקרים המחלה חולפת מעצמה ללא צורך בטיפול. עם זאת, בכשליש מהמקרים המחלה חוזרת שוב ושוב או כלל לא חולפת והופכת לכרונית, ואז יש צורך בטיפול. הטיפול מתבצע בעזרת טיפול לייזר מכוון לכלי הדם הדולפים. גם במחלת ה- CSR חשוב מאד לבצע את הטיפול בזמן כיוון שעיכוב עלול לגרום לפגיעה בלתי הפיכה באיכות הראיה".

לסיכום, ד"ר צור אומרת:

"לאחר הקשבה ובדיקה יסודית חשוב לבחור ולבצע את ההדמיות הנכונות והמתאימות לכל מטופל. כל המידע שנאסף מתחבר כמו פאזל כדי להגיע לאבחנה מדויקת של מחלת הרשתית. יסודיות, סבלנות וניסיון של הרופא הם קריטיים כאן.

"בתחום הרשתית יש את מירב החידושים ברפואת העיניים", מספרת ד"ר צור העוסקת רבות במחקרים קליניים ויוזמת מחקרים בינלאומיים משמעותיים בתחום, "לכן חשוב שהרופא המטפל יהיה מעודכן בפיתוחים עדכניים כדי להציע את הטיפול המיטבי. לתפישתי, המטופל צריך להבין את המחלה היטב כדי להיות שותף בטיפול, ולכן אני מסבירה אותה לעומק לכל מטופל, זמינה לשאלות וקשובה לכל מטופליי".

ד"ר דינה צור – רופאת עיניים
כתובת הקליניקה: הברזל 11 רמת החייל, תל אביב
מעבר לאתר
טלפון: 03-6172582

--------------------------------

ד"ר אריאלה ליפשיץ מילר: מומחית ברפואת עיניים ילדים

ד"ר אריאלה ליפשיץ מילר היא מומחית ברפואת עיניים ילדים. את התמחותה ברפואת עיניים ילדים עשתה בבית החולים הדסה, ולאחר שנים ארוכות של עבודה בבית החולים, החליטה להגשים חלום ילדות ולהקים מרכז רפואי ייחודי המתמחה בטיפול בעיני ילדים, לחברי כל קופות החולים, המקבל למעלה מ-10,000 ילדים מידי שנה, מכל רחבי הארץ.

"למעשה, כשרציתי להיות רופאה בגיל 5, ראיתי את עצמי כרופאה של הקהילה המכירה לעומק את המטופל ומשפחתו. 'המרכז הרפואי לעין הילד' הוא הגשמת החלום הזה. כשפתחתי אותו היה חשוב לי לייצר נגישות ושירות, כך כשקורה משהו דחוף ניתן להשיג אותנו במהירות ובקלות", מספרת ד"ר אריאלה ליפשיץ-מילר.

ד"ר אריאלה ליפשיץ מילרצילום: תמונה באדיבות המרכז הרפואי לעין הילד

"בניגוד לבית החולים, הטיפול במרכז הרפואי לעיני הילד מתאפיין בהמשכיות על ידי אותו רופא ואותו מערך טיפול כולל לאורך זמן. מערך זה כולל, בין היתר, אופטומטריסטים שעובדים אצלי ומתמחים בבדיקות ילדים להתאמת משקפיים וכן חנות משקפיים במקום".

באילו מקרים של בעיות עיניים של ילדים אתם מטפלים?

"ישנם סוגים שונים של בעיות עיניים לילדים: פזילה, עין עצלה, קטרקט בילדים וכמובן בעיות רפרקציה כגון קוצר ראייה, רוחק ראייה ובעיות אסטיגמציה, המצריכות תיקון באמצעות משקפיים. ילדים עלולים לסבול גם מצניחת עפעפיים, מחלות רשתית, מחלות בקרנית, דלקות, אלרגיות ועוד. אנו עורכים בדיקות לילדים המתקשים בלימודים וקשיי קריאה על מנת לאתר האם מקור הקושי הוא עייני. בנוסף, אנו מטפלים בילדים עם תסמונת דאון וכן בילדים עם סינדרומים שונים הכוללים בעיות עיניים.

"מחלות העיניים הנפוצות בקרב ילדים שונות מאלו הנפוצות בקרב מבוגרים. אצל ילדים חשוב מאוד לבצע בדיקות תקופתיות לאיתור בעיות עיניים, כאשר ההמלצה היא לבצע אותן בגיל שנה, בגיל שלוש ובגיל שש שנים. בעיות עיניים שאינן מאותרות ומטופלות בגיל צעיר עלולות לגרום לעין עצלה, קשיים בלימודים וקשיים בהתפתחות ולכן חשוב לאתרן בשלב מוקדם ככל הניתן ולטפל בהן".

איך מתמודדים עם עין עצלה?

"עין עצלה היא אחת התופעות הידועות אצל ילדים, שדחיפות הטיפול בהן היא חשובה. על מנת לטפל בבעיה, יש לבדוק מהו המקור לעין העצלה. סיבות אפשריות הגורמות לעין עצלה הן בעיות רפרקטיביות של הראיה כגון קוצר או רוחק ראיה, אסטיגמציה, בעיה אורגנית בעין כגון היפרדות רשתית או צלקות וזיהומים בקרנית. גם פזילה יכולה לגרום לעין עצלה.

"במהלך הבדיקה ולאחר אבחון מקיף, חלק מהטיפול מתבצע על ידי חבישת רטייה על העין, על-מנת לגרום לגירוי העין העצלה ובכך לנסות לשפר את הראייה. הטיפול בעזרת הרטייה נמשך לאורך תקופה ומצריך סבלנות ואורח רוח, בעוד אנו מלווים את הילד ומשפחתו לאורך כל התהליך".

מהו קוצר ראייה אצל ילדים והאם השימוש במסכים מחמיר את התופעה?

"קוצר ראיה אצל ילדים הוא מצב שבו העין הבריאה מעט יותר גדולה, בכמה מילימטרים, מהגודל הסטנדרטי. כתוצאה מכך, התמונה לא נופלת באופן חד על הרשתית. מחקרים בעולם מלמדים כי ישנה עליה במספר הילדים הסובלים מקוצר ראיה ושמספר זה ימשיך לעלות. יש הגורסים כי הגורם הסביבתי משפיע על כך וכי השימוש התכוף במסכים בשנים האחרונות הינו אחד הגורמים לעליה בתופעה זו. לפיכך, רופאי העיניים ממליצים לילדים הסובלים מקוצר ראיה לשהות זמן רב יותר בחוץ ולהפחית בשעות מסך מרובות.

"אחד הטיפולים החדשים בקוצר ראיה אצל ילדים הוא שימוש בטיפות אטרופין, המאטות את קצב העלייה של קוצר הראייה ב-50% בקרב ילדים בגילאי 6-12, כפי שמעידים מחקרים בתחום. הטיפול דורש התמדה למשך כשנתיים לפחות".

באילו עוד תופעות שכיחות אתם נתקלים במרפאה?

"'דלקת אביבית' היא סוג של אלרגיה חמורה שגורמת לגרד קשה ובעקבותיו לפגיעה בקרנית. אחד הטיפולים הטובים בתופעה הוא שימוש במשחת עור המסייעת להפחתת הגרד ומאפשרת טיפול ללא סטרואידים.

"כמו כן, אחת התופעות בהן אנו נתקלים ברמה יומיומית הינה תופעת הפזילה. פזילות יכולות להיות כלפי פנים (לכיוון האף) או כלפי חוץ, וכמובן למעלה ולמטה. הטיפולים הנפוצים הינם בעזרת התאמת משקפיים או רטיות ולעיתים אף ישנו צורך בהתערבות ניתוחית. אחד מתחומי המומחיות בהם אני עוסקת הוא ניתוחי פזילה בקרב ילדים ותינוקות.

"תופעה נפוצה פחות היא קטרקט בילדים, שיכול להיגרם מסיבות שונות, ביניהן טראומה או עקב מחלות גנטיות. הטיפול בקטרקט הינו חשוב ומצריך טיפול צמוד של רופא עיניים ילדים. במקרים מסוימים, ישנו צורך בניתוח להסרת העדשה".

כיצד את יכולה לסכם את הטיפול במרפאה שלכם?

"כרופאת עיניים ילדים, חשוב לי להדגיש את החשיבות בבדיקה ואיתור מוקדם של בעיות עיניים בקרב ילדים ותינוקות. בדיקה ואיתור בגיל מוקדם מאפשרים טיפול מהיר ומניעת סיבוכים עתידיים מיותרים".

המרכז הרפואי לעין הילד – ד"ר אריאלה ליפשיץ מילר

כנפי נשרים 62 , בית טויוטה , גבעת שאול , ירושלים
טלפון: 02-6331313
מעבר לאתר>>