שובו של העטלף: האופרה הישראלית חוזרת לבמה

חולמים על וואלסים וינאים על גדות הדנובה? הקסם הווינאי של שטראוס מגיע לאופרה הישראלית. ערב אופראי שכולו הנאה

בשיתוף האופרה הישראלית
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אטינגר
דן אטינגרצילום: וילהלם בץ
בשיתוף האופרה הישראלית
תוכן שיווקי

האופרה הישראלית חוגגת את חזרתה לבמה עם "העטלף", ביצוע קונצרטנטי עדכני ומלהיב לאופרטה הווינאית האהובה מאת יוהאן שטראוס הבן. על ההפקה החדשה ינצח מאסטרו דן אטינגר, מנהלו המוזיקלי של בית האופרה הישראלית ומבכירי המנצחים בעולם כיום. אטינגר יגיע ארצה לרגל הפתיחה המחודשת של בית האופרה בתל אביב, כשלצדו נבחרת מובילה של יוצרים ובראשם, עידו ריקלין, מבמאי התיאטרון המוערכים בישראל, שחוזר לאופרה הישראלית לאחר שורה של הפקות אופראיות עטורות שבחים ("האדונית והרוכל", "שיץ", "חלום ליל קיץ").

"העטלף", מיצירותיו הפופולאריות של שטראוס, נכללת דרך קבע ברפרטואר של בתי האופרה המובילים בעולם והציגה בעבר גם בישראל בהצלחה רבה. האופרטה הפרועה נוצרה כמראה לתקופה בה נכתבה, קפסולת זמן נוצצת המשקפת בעליזות רבת חן את האווירה בעיר וינה ואת החברה הבורגנית הנהנתנית על נשפיה והעמדות הפנים שבה. זוהי חגיגה עולצת, סוחפת ומהנה של ואלסים הרמוניים שופעים, על פי מיטב המסורת הווינאית, מתובלת בהומור משוחרר, רווית תככים, מזימות ויצרים ומבעבעת כשמפניה.

עידו ריקליןצילום: לירן לוי

יוהאן שטראוס הבן הביא לאימפריה האוסטרו-הונגרית את בשורת ז'אנר האופרה, שנולד בצרפת. האופרטות הווינאיות שלו כבשו את במות העולם בזכות המנגינות הסוחפות והערכים הבידוריים המאווררים ובמידה רבה הן שהניחו את היסודות המגשרים בין עולם האופרה לז'אנר מחזות הזמר. "העטלף", שעלתה בבכורה עולמית בשנת 1874 בווינה, נחשבת עד היום כאחת מיצירות המופת של הז'אנר.

צפו ב"רגע של אופרה", ארית הצחוק של אדלה: קרדיט: Israel Opera

הליברית, מאת ריכרד ז'נה, נרקחה בהשראת המחזה "בית הסוהר" מאת יוליוס רודריך בנדקיס ומחזה הוודוויל, "נשף חג המולד" מאת אנרי מייאק ולודוביק הלוי. הקסם הווינאי של שטראוס שזור בסיפור העלילה שגולתו - נשף מפואר בבית הנסיך הרוסי, אורלובסקי, אליו מתקבצים ובאים כל השמנה והסלתה של הבורגנות המקומית, אבל לא רק. אלפרד, זמר האופרה ומאהבה מן העבר של הגבירה רוזלינדה, מפציע מחדש בחיי אהובתו זמן קצר לפני האירוע. בעלה המקורנן, גבריאל פון אייזנשטיין, אמור לרצות למחרת היום מאסר על עבירה זוטרה אך נסחף אחרי ידידו, ד"ר פאלקה, שמפציר בו להצטרף אליו לנשף ולחגוג את שעות החופש האחרונות. בנשף ייתקל, מבלי משים, במנהל בית הסוהר המקומי וגם במשרתת, אדלה, המתחזה לגבירה. כל אלה הם רק חלק מן הדמויות הצבעוניות באירוע שהופך למערבולת מסחררת של חילופי זהויות. מעל לכל אלה מרחפת מזימה נקמנית שרוקח ד"ר פאלקה ותיחשף בבוא העת.

"העטלף" הוא חוויה משובחת של בידור מוקפד ומהנה, מוזיקה משובבת לב וביצוע מרהיב של סולני האופרה הישראלית אלינור זון (רוזלינדה), עודד רייך (גבריאל פון אייזנשטיין), יעל לויטה (אדלה), איתן דרורי (אלפרד), נח בריגר (ד"ר פאלקה), טל ברגמן (הנסיך אורלובסקי), פניני לאון גרובנר (פרנק). האופרטה מבוצעת בשפה הגרמנית עם דיאלוגים בעברית ומלווה כתוביות תרגום בעברית ובאנגלית. משך המופע כשעה ו-45 דקות.

להזמנת כרטיסים >>