גלריות לאמנות בתל אביב: כל יצירה והסיפור שלה

עושר אינסופי של יצירות, מגוון רחב של אמנים, צבעים וגוונים – הם רק חלק ממה שמציעות גלריות רבות בעיר – כל שנותר הוא להתבונן, להתרשם ואולי אפילו לחזור הביתה עם יצירה או שתיים

שרית ליבנה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מתבוננת ביצירת בגלריה
גלריות לאמנות בתל אביב: כל יצירה והסיפור שלהצילום: shutterstock
שרית ליבנה
תוכן שיווקי

רבים יעידו שהתבוננות ביצירות אמנות יכול להטעין באנרגיות חיוביות ולהוות מעין פסק זמן משגרת החיים האינטנסיבית. השיטוט בין התמונות, הפסלים, הצילומים והעיצובים לצד השקט והרוגע שממלאים את החלל הם חלק קטן מהסיבות שגורמות ללא מעט אנשים לפקוד גלריות לאמנות בתל אביב על בסיס קבוע, להתחדש ביצירות ייחודיות ולהתרשם מהסיפורים העומדים מאחוריהן.

גלריה ג'ינא

עושר אין סופי של פרטים, מגוון של צבעים וגוונים והמון אופטימיות ואווירה חיובית, הם רק מקצת המאפיינים של האומנות הנאיבית, שבשנים האחרונות זוכה סוף-סוף להכרה והערכה, הרבה מאוד בזכות פועלו של דן טשיל, הבעלים של "גלריה ג'ינא" - הגלריה היחידה בעולם המציגה אומנות נאיבית בינלאומית וממוקמת בתל אביב.

"בשונה מזרמים וסגנונות אחרים באומנות, המזוהים על-פי רוב עם אמן מסוים או ארץ מוצא, האומנות הנאיבית נוכחת בכל מדינה על הגלובוס, כאשר ניתן לזהות שלכל מדינה יש סיפור שונה, אך כל היצירות חוגגות את הסיפור האנושי המקומי, התרבות, הערכים, ההיסטוריה וכדומה", מסביר דן. "האומנים מביעים את הזיכרונות שלהם, סביבת החיים, ההנאות, החלומות והמאוויים שלהם בצבעים, דמויות, טבע ונוף המותירים במתבונן ביצירות רושם עז וממלאים אותו בשמחה ואושר. אני פוגש הרבה מאוד לקוחות שמגיעים לגלריה ואומרים שאצלנו הם מוצאים שלווה שמחליפה את ספת הפסיכולוג ומעידים שברגע שתלו יצירה בסלון ביתם כל האווירה בבית השתנתה לטובה".

סופיה מאזארקי קאלוירופולו, קניות אצל הכובען, יוון, 2017, 50X70 ס"מ, אקריליק על לוח עץצילום: גלריה ג'ינא

בעברו דן הוא עו"ד שעסק בתחום הסחר הבינלאומי, בין היתר כיועץ לשאול אייזנברג וחברת אינדיגו שבהמשך נרכשה על-ידי HP, ואין לו כל השכלה אקדמית באומנות. לאומנות הנאיבית נחשף לראשונה בעת ביקור בהונדורס לפני שנים רבות ונשבה בקסם. מאז בכל סיור וטיול בעולם הוא חיפש את האומנים המובילים בתחום, חקר ולמד את הנושא ורכש עשרות יצירות. "הבית שלי התמלא ביצירות שכיסו את הקירות וכל מי שהגיע אלינו לביקור התאהב בהן. במקום לנהל שיחות חולין מצאתי את עצמי שוב ושוב מסביר על היצירה, על האומן ועל אומנות נאיבית בפרט. עברו 12 שנים עד שגמלה בליבי ההחלטה להיות זה שמוביל את החשיפה של האומנות הנאיבית הבינלאומית לעולם ובשנת 2003 פתחתי את הגלריה. כיום באוסף של הגלריה יש כ- 400 יצירות של 200 אומנים מ- 37 מדינות. בכל תערוכה מוצגים כ- 100 ציורים, הנותנים זווית מבט מיוחדת על הז'אנר הזה דרך צורת הביטוי של האומנים השונים.

מעין ישראלי, אוצרת ומנהלת הגלריה, מסבירה שיש ויכוח בין היסטוריונים של האומנות על המועד בו התחילה האומנות הנאיבית. יש הגורסים שניצניה נראים כבר בימי האדם הקדמון, אחרים משייכים אותה לתחילת המאה ה- 20 בה התקבעה ההגדרה של מהו הז'אנר הנאיבי. "אני מחזיקה בדעה שהאומנות הנאיבית קיימת לאורך כל ההיסטוריה האנושית", היא אומרת בחיוך. "מדובר באומנים אוטודידקטים, רובם לא למדו מעולם במסגרת אקדמית ולא בטוח שהם מכירים את המונח 'חתך הזהב', אך כולם ניחנים ביכולת אינטואיטיבית והאומנות שלהם משוחררת וחופשיה. הם לא מקפידים על קומפוזיציות קלאסיות, פרספקטיבה או פרופורציות מדויקות או אנטומיות, וזה כל היופי. הם שמים את הדגש על מה שחשוב להם באמת – הסיפור. תמיד יש סיפור ביצירה. האומן רוצה לתקשר עם הצופה מבלי לעשות מניפולציות, בצורה כנה ומובנת, ללא מתווכים".

אדיבלדו ברבוסה דה סוזה, ברביקיו עם נגן גיטרה, ברזיל, 2021, 40X60 ס"מ, אקריליק על בדצילום: גלריה ג'ינא

לדברי דן, העובדה שרוב האומנים העוסקים באומנות נאיבית פועלים מחוץ לשדה הממוסד היא האחראית לכך שהם לא זכו לחשיפה הראויה להם, אך נראה שהמגמה משתנה לטובה, בדגש על ישראל שהפכה, בזכות גלריה ג'ינא, למרכז האומנותי שלהם ומפיצה את הבשורה של האומנות שלהם לכל העולם.

בימים שלפני הקורונה נהג דן לתור בעולם לפגוש את האומנים ולהביא את היצירות שלהם לגלריה, אך גם בזמן הקורונה לא פחתה הדרישה ליצירות חדשות והן הגיעו במשלוח מיוחד ארצה. "יש לנו למעלה מ- 8,000 עוקבים קבועים שמקבלים מאיתנו ניוזלטרים על היצירות החדשות שמגיעות אלינו, והם בתורם סוחפים אחריהם מבקרים חדשים לגלריה. הלקוחות שלנו הקפידו להגיע אלינו גם בין הסגרים להיטען באנרגיות ולרכוש יצירות וכך, בזכותם, צלחנו את המשבר. החזון שלי הוא לחשוף את קהל שוחר אומנות בארץ ובעולם לאומנות הנאיבית. אני משוכנע שאין אדם שלא יתחבר לאומנות הזו וישאב ממנה הנאה, סיפוק ושמחת חיים", מסכם דן.

גלריה ג'ינא
דיזנגוף 255, תל אביב
טלפון: 03-5444150
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לחשבון האינסטגרם >>