גבעת שמואל: איתנות פיננסית, יציבות כלכלית ומערכת חינוך פורצת דרך

כיצד הופכים עיר למרכז לחינוך ולמצוינות ולבירת המתמטיקה של ישראל? יוסי ברודני, ראש עיריית גבעת שמואל, בראיון מיוחד לקראת יום העצמאות, מספר על ההצלחות וההישגים העירוניים, בעיר שלא עצרה גם בעידן קורונה

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 מסע לפולין, נוער גבעת שמואל
מסע לפולין, נוער גבעת שמואלצילום: עיריית גבעת שמואל
ענת יפה
תוכן שיווקי

היא מדורגת במקום הראשון באיתנות פיננסית ויציבות כלכלית, נהנית מתנופת בנייה והתחדשות עירונית, ממערכת חינוך מובילה ופורצת דרך והערבות ההדדית של תושביה מתקיימת לאורך כל השנה וביתר שאת בעידן הקורונה, זו העיר גבעת שמואל. חינוך וערכים משתלבים בה, עובדה: 96.5% זכאות לבגרות וגיוס שיא לצה"ל.

יוסי ברודניצילום: עיריית גבעת שמואל

מערכת החינוך בישראל השתנתה והתאימה עצמה בעקבות מגבלות הקורונה. כיצד אתם כרשות מקומית מובילה בתחום החינוך, נערכים לשנה"ל הקרובה?
יוסי ברודני: "אין ספק שהשנה הזו הייתה מאתגרת עבור התלמידים, צוותי החינוך והמורים, שנאלצו להתאים את עצמם לשינויים, להנחיות ולמגבלות של משרד החינוך והבריאות בעקבות מגפת הקורונה. אגף החינוך של עיריית גבעת שמואל, נערך היטב ובכוחות מתוגברים על מנת שכל תלמידי העיר יוכלו לשוב אל ספסל הלימודים ללמידה מקרוב בתוך בתי הספר, גם במהלך השנה הנוכחית וגם בשנה"ל הקרובה תשפ"ב. אנו רואים חשיבות עליונה בחזרתם של ההורים לשגרת עבודה תקינה, בהשלמת פערי הלימוד אצל תלמידי העיר ובלמידה סדירה שלהם ככל שניתן. בסופו של דבר, כשאנשים חושבים על מקום מגורים ועל איכות חיים, הם בודקים את מערכת החינוך העירונית, את תנועות הנוער, את פעילות התרבות והפנאי, החוגים והצהרונים במתנ"ס העירוני. גם כאן, על אף מגבלות הקורונה, הצליחה גבעת שמואל לרשום הצלחה גדולה. מזה כמה שנים ברציפות, שמערכת החינוך העירונית של גבעת שמואל, מצליחה לשמור על מעמדה בצמרת הערים המובילות בישראל".

פרויקט "תבל" - תלמידות בונות לווין באולפנת גבעת שמואלצילום: דוברות עיריית גבעת שמואל

כיצד באה הצלחה זו לידי ביטוי?
"אחוז הזכאות לבגרות אצלנו בגבעת שמואל, נושק כיום ל-100%, שיעור הנשירה מהנמוכים בארץ, אחוז הגיוס לצה"ל ולשירות הלאומי גבוהים במיוחד וכך גם אחוז התושבים האקדמאים בעיר. ברוח זו נמשיך לפעול ולהוביל את מערכת החינוך הנפלאה שיש לנו כאן בעיר גם בשנים הקרובות".

מזרקת המים בפארק הדרומיצילום: דוברות עיריית גבעת שמואל

מגפת הקורונה השפיעה כלכלית על אנשים רבים. כיצד התגייסה העירייה כדי לסייע לתושבים ולבעלי העסקים בעניין זה?
"השנה זכינו לראות את עם ישראל ברגעיו המיוחדים, בהם הוא פעל מתוך התרוממות רוח, שותפות גורל וערבות הדדית כדי לסייע ולעזור האחד לשני. גבעת שמואל מתנהלת כעיר קהילתית וכמשפחה אחת חמה ומלוכדת, הדואגת לחיזוק חוסנם של כלל תושביה – משפחות, ילדים ובני נוער, בני הגיל השלישי וניצולי השואה. ההתנדבות בעיר, היא דרך חיים של אנשים נפלאים ומיוחדים שגרים כאן, הפועלים למען הקהילה ולמען התושבים במהלך השנה כולה. במהלך ימי הקורונה, התגלתה באופן נרחב וברור עוד יותר הערבות ההדדית והתרומה לקהילה ולתושבי העיר כולה. בין היוזמות הרבות הללו ניתן למנות חלוקת סלי מזון לניצולי שואה ולבני הגיל השלישי, סיוע בקניית תרופות לקשישים ועריריים, קידום מיזם 'אוזן קשבת' ליצירת קשר טלפוני קבוע עם בני הגיל השלישי, הנחות במיסוי וארנונה לבעלי עסקים ועוד. מעשים אלו תרמו ותורמים, לכוחה הפנימי של הקהילה, לאחדותה ולערבות הדדית בין כל חלקיה. זו הייתה ועודנה שעתה היפה של העיר גבעת שמואל ושל תושביה".

עשייה חברתית למען הקהילה והמדינה
כאמור, ההישג הגדול של גבעת שמואל הוא ללא ספק החינוך של בני הדור הצעיר, מי שעתידים להיות ההון האנושי המשובח בצה"ל, במקומות עבודה, במגוון מקצועות, באקדמיה, בניהול ואפילו בפוליטיקה. "צמיחתה של מערכת חינוך איכותית, מתקדמת ומובילה, אינה נמדדת רק בהישגים לימודיים, אלא גם בעשייה חברתית ואזרחית למען הקהילה והמדינה", מדגיש ברודני, אשר רואה כמקשה אחת את הערבות האזרחית ההדדית, החינוך לערכים והחינוך למצוינות.

יוסי ברודני, ראש עיריית גבעת שמואל
נולד בחדרה להורים אנשי חינוך, נשוי לעינת ואב לארבעה ילדים.
שירת כלוחם וכמפקד בצנחנים והמשיך בשרשרת הפיקוד בשורת תפקידים עד לשחרורו בדרגת רס"ן.
מצויד בארגז כלים ובו ערכים ציוניים וישראליים, לצד להט לעשייה חברתית למען הקהילה והמדינה.