קבוצת פנקס: 75 שנות חדשנות במדידת הארץ ובפיתוח יישומי גיאו אינפורמציה

כשאנשי הצבא הבריטי שלחו ב-1942 את אלי פנקס ללמוד את מקצוע המדידות בקהיר, הם לא שיערו לעצמם שהחברה שיקים תהיה אחת מאבני היסוד בתקומת ארץ ישראל ובנייתה. כיום, 75 שנה אחרי, עומדת החברה המשפחתית בחזית הטכנולוגיה ושותפה לחדשנות בתחום ה-Construction Tech

גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה היפש
תוכן שיווקי

סיפור הקמתה של קבוצת פנקס קשור קשר הדוק לסיפור תקומתה של מדינת ישראל. אלי פנקס, המודד על אופנוע, חרש את הארץ והיה שותף וחלוץ בבניין הארץ עם החלוצים והמקימים של המדינה. הסיפור המשפחתי שהחל ממודד אחד הוא היום מפעל משפחתי הפועל באוויר, בקרקע ובים עם מערכות מתקדמות בחזית הטכנולוגיה. הקבוצה בהנהלת הדור השני והשלישי וצוות צעיר ומקצועי, שותפה לכל פרויקטי התשתית הלאומיים במדינה. בשנים האחרונות, כאשר ישראל נהפכה למעצמת היי-טק בינלאומית, מובילה קבוצת פנקס גם את מהפכת החידושים הטכנולוגיים בתחום איסוף וניתוח מידע גיאו מרחבי בעולמות הבנייה.

סריקה תלת ממדית של מנהרה על רקע מודל תלת ממדי שצולם ממטוסצילום: קבוצת פנקס

ענף הבנייה צמא לשינוי, זהו אחד הענפים הבודדים שלמרות שהינו הקטר הכלכלי הוא מתנהל בשיטות ובטכניקות מיושנות. הדור הצעיר של קבוצת פנקס מביא את טכנולוגיות הניווט ל-Construction Tech ואת הבנייה לדור הבא של קידמה, יעילות ובטיחות.
"פעם מודד היה האיש שעומד עם המכשיר הצהוב בכביש ואף אחד לא הבין מה הוא עושה", מספר אלדד פנקס, מנכ"ל הקבוצה ודור שלישי למייסדים. "כיום עבודת המדידה היא הבסיס למהפכה בענף הבנייה בזכות איסוף ועיבוד DATA תלויית מיקום המבוססת על סנסורים, לוויינים בחלל, מטוסים, רחפנים, מצלמות, סורקים וחיישנים שונים - כאשר כל המידע מעובד, מנוהל ומונגש ללקוח במערכת אחת. פעם מודד נחשב לצווארון הכחול של ההנדסה האזרחית, אבל עם הקדמה המקצוע הפך למקצוע 'צווארון לבן'. בזכות הצלחת פיתוחי המכונית האוטונומית המבוססים על גיאו-אינפורמציה, התחום מיושם כיום בענף הבנייה ונמצא בסדר עדיפות לאומי עם מחלקות ייעודיות לחדשנות במשרדי הממשלה".

Neomi Shemer Tunnel GISקרדיט: onsight onsight

אלדד פנקס מספר כי חברת Onsight, שהוקמה לפני 3 שנים מהווה את חוד החנית של הקבוצה בעולמות החדשנות הטכנולוגית. מטרתה להשקיע בפיתוח סטארטאפים היוצרים מציאות חדשה ומשנים כללי משחק בענף הבנייה, התחזוקה וניהול נכסים ובעולמות של האנרגיה המתחדשת. Onsight מפתחת כלים לחיזוי בעיות התחזוקה בליווי תהליך הבנייה.
"זרוע נוספת ל- Onsight - מדידות תלת מימד באמצעות סורקי לייזר. לאחרונה פיתחנו פלטפורמה המשלבת מידע המתקבל מסנסורים, לוויינים, רחפנים ומדידות קרקעיות ומעבדת אותם במהירות ובדייקנות. באופן זה התאפשר לנו לקצר משמעותית את זמן איסוף המידע בפרויקטים שעד היום היו זוללי זמן וכסף. בתקופת הקורונה הצלחנו, בתמיכת חברת ינון ייעוץ ומחקר בע"מ, לבצע מדידות של 41 ק"מ תוואי של רק"ל חיפה נצרת, שבתחומו אזורים עירוניים צפופים וטופוגרפיה קשה. במבצע מורכב שולבו טכנולוגיות איסוף מידע מהאוויר מרחפנים, מדידה קרקעית של מבני דרך בצירוף סורקי לייזר למיפוי גשרים. המידע עובד, תוכלל והונגש בפלטפורמה פרי פיתוחנו, מערכת PINKAS GIS BIM, ובכך פרויקט שאמור היה להימשך חודשים הסתיים בתקופת הקורונה בשלושה חודשים ברמת דיוק ופירוט שאלי פנקס לא היה מסוגל לחלום להשיגה".

אלי פנקס צילום: קבוצת פנקס

מעסק משפחתי לקבוצה
אלי פנקס ז"ל, סבו של אלדד, עלה לא"י מגרמניה ב- 1936 במסגרת עליית הנוער. עם גיוסו לצבא הבריטי הפסיק את לימודיו באוניברסיטה, נשלח להכשרה כמודד בפקולטה לגיאודזיה של קהיר והפך למודד מוסמך. ב-1946, הקים יחד עם יוצאי יחידת המדידות הפלשתינאית של הצבא הבריטי את כפר מונש, שם נולד בנו הבכור אורי. ב-1951 ייסד אלי פנקס את חברת המדידות א. פנקס. לימים החליט אורי בנו להמשיך את דרכו. בלימודיו הכיר את אשתו עירית שהיתה בין הנשים הבודדות בפקולטה. וכך הוקם העסק המשפחתי.

חברת א. פנקס ובנו מתבססת על לקוחות מוסדיים כגון רכבת ישראל, נתיבי ישראל, משרד הבינוי והשיכון ומשרד הביטחון. לאחר מלחמת ששת הימים החברה המשיכה את החלוציות בהקמת יישובים ברמת הגולן, כגון קשת ואניעם, ובהמשך ביישובים נוספים כמו אלפי מנשה ואלון מורה. החברה המשיכה להתפתח כשותפה מרכזית במדידת מגה פרויקטים לאומיים בתחום תשתיות התחבורה, מים, דלק והגז ופיתוח ערים בהקמת אזורי מגורים ותעשייה בתל אביב, ירושלים, ראשון לציון, יבנה, אשקלון, קרית ביאליק ועוד.

בשנת 2013 רכשה החברה את טריג, חברת בוטיק עם אמנת שירות. אחד מפרויקטי הדגל שבוצעו בפיתוח יישובי מגזרים: טריג מיפתה רחובות בישובי המיעוטים בצפון לצורך הסדרת הישובים ויצירת שמות לרחובות וכתובות. הקבוצה מונה כיום שלוש חברות: א. פנקס ובנו המתמחה במדידות הנדסיות, טריג המתמחה בצילומי אוויר, מידול ו – GIS, ו-Onsight – הזרוע לפיתוחים טכנולוגיים. כיום מעסיקה הקבוצה כ-80 עובדים, כ-75% מהם הם נשים, מודדות, מהנדסות, שמאיות מקרקעין ומפתחות. "מודד תמיד נחשב מקצוע גברי", מספרת עירית פנקס, יו"ר הקבוצה, "ולשמחתי אנו מובילים שינוי, בזכות הנשים המקצועיות והדעתניות שלנו".

מהם היתרונות של קבוצת פנקס בתחום המדידות?
"סביבת העבודה שלנו היא של סטארטאפ, חממת פיתוח דינאמית, חשיבה מחוץ לקופסה ומציאת פתרונות פורצי גבולות ללקוחותינו. מצד אחד אנחנו סופרמרקט לגיאו-אינפורמציה ומצד שני כל יחידה מקצועית היא יחידת בוטיק עילית בלי להתפשר על איכות וחדשנות. רמת המקצועיות מאפשרת לנו לבצע פרויקטים מורכבים ומסווגים. היתרון המשמעותי ביותר שלנו הם העובדים, אנחנו קבוצה מולטידיציפלינרית של אנשים שהם משפחה, עם 9 מודדים מוסמכים שמנפצים תקרות זכוכית במקצועיות בשירות ובטכנולוגיה".

מהו החזון לעתיד?
"אנחנו נמשיך להתאים את עצמנו טכנולוגית לעולמות ה-AEC (Architecture,Engineering Construction), תמיד בדרך לפיתוח הבא ביחד עם העובדים המקצועיים שלנו והלקוחות שמאפשרים לנו לרוץ עמם למרחקים ארוכים ולעבודת צוות. אנו פתוחים לרעיונות ולשיתופי פעולה אסטרטגיים. עולם ה-Construction Tech, עדיין בחיתוליו כך שיש בהחלט עוד למה לצפות.

אנו מגויסים כאזרחי המדינה ועל הדרך גם נהנים כאנשי מקצוע לתרום בתחום עיסוקנו לפיתוח המדינה – גאים להמשיך את מה שהתחילו אבותינו ולהיות תוצרת הארץ".