בעיניים בורקות

את הרצון להיות רופאה, זוכרת פרופ' אירית בכר, מנהלת מערך העיניים במרכז רפואי רבין (בתי החולים בילינסון והשרון), כבר מגיל ילדות. היום כשהיא עוסקת בטיפול, במחקר ובניהול, היא יודעת שבחרה נכון ומביטה למרחק

אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' אירית בכר
פרופ' אירית בכרצילום: שלומי יוסף
אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי

בשנת 2013, יצאה פרופ' אירית בכר, מנהלת מערך העיניים במרכז הרפואי רבין עם משלחת הומניטרית לאתיופיה לנתח עיוורים במטרה להשיב את מאור עיניהם של רבים מתושבי גונדר. היה זה אחד המעשים שמתחברים כחוט השני לאורך חייה ולאישיותה של פרופ' בכר.
"מגיל צעיר מאד שאפתי להיות רופאה ושיקפתי את זה לכל הסביבה. זכורים לי מוריי מחטיבת הביניים ומהתיכון בקרית אתא שכיוונו אותי למגמות המתאימות כדי לסייע לי להגיע אל המטרה- בית הספר לרפואה", מספרת פרופ' בכר.

מדוע דווקא רפואת עיניים?
"בעיני רפואת עיניים, מתחברת באופן ישיר לתחושת השליחות העמוקה שחשתי בהקשר למקצוע זה מגיל צעיר. הצלת ראיה בבחינת הצלת חיים. בנוסף, מדובר בתחום ספציפי ומיוחד שדורש יכולות כירורגיות ברמה גבוהה מאוד והוא משלב מחקר מרתק וטכנולוגיה מתקדמת. כל אלו ביחד קסמו לי מאוד בבחירת ההתמחות בעיניים ואף התמחות העל בתחום השתלות הקרנית".

פרופ' אירית בכר למדה רפואה בטכניון יחד עם פרופ' גדעון בכר, לו נשאה במהלך לימודי הרפואה ואתו הקימה משפחה. במשפחת בכר חיים יחד פרופ' בכר, מנהל מחלקת אף, אוזן וגרון בבילינסון ופרופ' אירית בכר, מנהלת מערך העיניים. ולמרות שבני הזוג עוסקים ברפואה באותו בית חולים, התובענות המקצועית והמחויבות שלהם לתפקידם, גורמת לכך שהם כמעט לא נפגשים, בבית או בבית החולים.
"אם מזדמן לנו לאכול יחד ארוחת צהרים, פעם בשנה, זה הישג", מציינת פרופ' בכר בחיוך.
השפעה והובלה אבל היא אינה מלינה, שכן היא מכירה ומוקירה את השפעתה הרבה בזכות שלושת התפקידים שמוטלים עליה: "כמנהלת אחד ממערכי העיניים הגדולים והמובילים בישראל, יש לי היכולת לנווט את תפקודו של המערך, להשפיע על רמת הרפואה ש נעניק למטופלים שלנו, על הטכנולוגיות שנטמיע , ולעסוק בהכשרה ובחינוך של דור העתיד של רופאי העיניים במדינת ישראל, נושא שהנו קרוב מאוד לליבי. כחוקרת אני משפיעה על קידום המדע בהקשר של מחלות קרנית מעוורות ומציאת המזור להן בזירה הלאומית והבינלאומית. כרופאה מומחית בתחום השתלות הקרנית אני משפיעה על חייהם של מטופליי ובזכות טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך, אנחנו באמת מצליחים להאיר את הדרך ולהשיב מאור עיניים לרבים שבעבר נאלצו להשלים עם העיוורון".

לאחרונה ולראשונה בעולם, ביצעה פרופ' בכר יחד עם צוות מערך העיניים בבלינסון, השתלת קרנית מלאכותית בטכנולוגיה חדשה. הקרנית, פרי פיתוח ישראלי של חברת קורנית ויז'ן, הושתלה בעינו של ג'אמל פוראני (78) מחיפה שלא ראה מספר רב של שנים, בגלל דחיית שתלי קרנית קודמים. המהלך הניתוחי צלח ויום לאחר הניתוח פוראני חזר לראות.
"הצלחת הניסוי בשתל של קורנית ויז'ן, תביא בשורה של ממש עבור עיוורים רבים בעולם, ועשויה לקצר ואף לבטל המתנה ארוכה של שנים להשתלות קרנית ביולוגיות מנפטרים", מסבירה פרופ' בכר.

יום האישה
"אני סבורה שיש בו חשיבות רבה בהקשר של קידום זכויות האישה והעלאת המודעות לצורך בנוכחות של נשים בעמדות מפתח בחברה שלנו. אמנם רואים בשנים האחרונות התקדמות משמעותית בהיבט זה, ברפואה לדוגמה ישנה נוכחות גוברת של נשים מנהלות מחלקות ומנהלות בתי חולים, אבל יש לנו עוד כברת דרך לעבור. לכן יום האישה הוא יום שעוסק בהוקרה וזה נהדר, אך גם בהכרה במצבנו ולאן פנינו מועדות".

לאן תרצי להוביל את מערך העיניים?
"אני שמה לעצמי למטרה לחתור להכרה במערך העיניים בבילינסון כמרכז מצוינות ברמה הבינלאומית, כזה שהמטופלים הבאים בשעריו נהנים מיחס מקצועי ואישי ברמה הגבוהה ביותר הניתנת כיום ברפואה בעולם".

זווית מגדרית
"כרופאת עיניים ומנהלת מערך, אני מאמינה שאני משמשת מודל למתמחות במחלקה ובתקווה גם לסטודנטיות צעירות ברפואה. אפשר להיות רופאה ורעיית רופא ואם לארבעה בנים ובעלת משפחה חמה ואוהבת. אפשר לקיים קריירה ומשפחה ולא לוותר על אף אחד מהייעודים שלנו".

פרופ' אירית בכר (47)
מומחית ברפואת עיניים, מחלות קרנית ופני שטח העין, ניתוחי קטרקט והשתלות קרנית, מנהלת מערך העיניים במרכז הרפואי רבין (בילינסון והשרון).
נשואה לפרופ' גדעון בכר, מנהל מערך אף אוזן גרון בבית החולים בילינסון ואם לארבעה בנים.
השכלה: לימודי רפואה, טכניון.
התמחות: רפואת עיניים, בילינסון.

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?