רון יפה: סובלים מבעיה רפואית? אולי אתם עוברים טיפול לא מתאים

בישראל, הולכת וגוברת המודעות לרפואה הפונקציונלית, שמאתרת את שורש הבעיה הרפואית ומטפלת בו בהתאמה אישית למטופל. הנטורופת רון יפה: "הבדיקות הפונקציונליות הן המדויקות ביותר, רק שלקופות החולים אין אינטרס לבצע אותן"

מתן חלמיש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתן חלמיש
תוכן שיווקי

כאשר כואבת לנו הבטן ואנו חשים בעיות בעיכול, או למשל אם אנחנו סובלים מבעיות רפואיות כרוניות, רובנו ניגשים לרופא המשפחה, שבוחן את הסימפטומים ובמידת הצורך רושם לנו תרופה מתאימה. אלא שבשנים האחרונות אנו עדים לגישה חדשה בתחום הרפואה הבוחנת את שורש הבעיה ולא את הסימפטומים שלה, כדי להעניק למטופלים טיפול המותאם להם באופן אישי. גישה זו נקראת 'רפואה פונקציונלית' והיא צוברת תאוצה בקרב הציבור, גם בישראל.

רון יפה, נטורופת מוסמך המטפל ברפואה פונקציונלית, אחד המובילים של תחום הרפואה הפונקציונלית בישראל, מסביר כי בניגוד לרפואה הרגילה, המבוססת על עדויות של החולה ומתן תרופה מתאימה, הרפואה הפונקציונלית משתמשת בבדיקות מעבדה כדי לגלות את שורש הבעיה ולהסביר תופעות פיזיולוגיות מסוימות, לדוגמא, איך הורמון מסוים משפיע על מערכת שכביכול לא קשורה ישירות אליו.

"ברפואה הפונקציונלית ישנה הבנה שכל מערכות הגוף קשורות זו לזו", מסביר רון יפה. "למשל, מערכת העיכול קשורה למצב נפשי ופסיכיאטריה והמערכת ההורמונלית קשורה לאסטמה. כל המערכות עובדות יחד. בסופו של דבר, הדגש הוא על טיפול המותאם אישית למטופל ולא למחלה. ניקח לדוגמא שני מטופלים חולי סוכרת. ברפואה הקונבנציונלית שניהם יקבלו טיפול זהה, אבל ברפואה הפונקציונלית כל אחד מהם יקבל טיפול המותאם לו אישית".

"מערכת העיכול היא המורכבת ביותר בגוף האדם"

רון יפה הוא אחד ממארגני כנס 'העתיד כבר כאן - רפואה פונקציונלית מותאמת אישית', בשיתוף Eco-Lab מבית Ecosupp ופורטל הבריאות Eatwell, שייערך ב-27 באפריל במרכז דוהל בתל אביב. הכנס, שהוא הראשון מסוגו בישראל, מיועד למטפלים ולאנשי מקצוע, אך פתוח גם לקהל הרחב. הוא צפוי לשפוך אור על התחום, מתוך רצון להנגיש אותו לציבור ולשפר את רמת החיים של רבים. הרצאתו של יפה תהיה תחת הכותרת 'רגישות למזון או בעיה במערכת העיכול?'.

צילום: יח"צ

"אחת המערכות המורכבות בגוף האדם, אם לא המורכבת שבהן, היא מערכת העיכול. לא הרבה מאיתנו יודעים שבעיות בה מובילות לחוסר איזון במערכות רבות ואחרות בגוף", מפרט רון יפה, בנוגע להרצאתו בכנס. "בדיקה מקיפה של מערכת העיכול בוחנת מדדים רבים, ואחריה אנו יודעים להתאים טיפול מדויק למטופל. בדיקה זו היא האמצעי היחיד לגלות חוסר איזון באוכלוסיית חיידקי המעיים, בעיות ספיגה ועיכול, מחסור באנזימי עיכול ועוד".

"בדיקות נוספות שמבצעים הן בדיקת רגישויות למזונות מסוימים, וזאת עוד לפני שבודקים אם שורש המחלה קשור לפטרייה או לטפיל במערכת העיכול, או אף להליקובקטור פילורי", מסביר רון יפה. "בהרצאה אני צפוי להציג את המחלוקות בעולם המדע בתחום הרגישויות למזון, בשאלה אם מקור הבעיה נמצא במערכת העיכול, או שהמזון בלבד משפיע על בריאותנו לרעה. כמו כן, אספר על הבדיקות המתקדמות ביותר לרגישויות למזון ולמערכת העיכול".

לקופות החולים אין אינטרס לבצע בדיקות מעבדה פונקציונליות

תחום הרפואה הפונקציונלית החל להתפתח בארצות הברית באמצע שנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90, ומאז המשיך בהתפתחות ובהשתכללות, עד לימינו. "בישראל התחום הזה חדש יחסית. רק לפני שנתיים-שלוש החלו לדבר על המושגים הקשורים לתחום, אבל הוא צובר פופולריות רבה", מעיד רון יפה. "אני וחברת Eco-Lab מבצעים עבודה רבה בקידום תחום זה בארץ, ואני אפילו עובד עם רופאים מן השורה שמתעניינים בכך מאוד ומעביר להם קורסים ברפואה פונקציונלית. כיום, בעיקר בזכות האינטרנט והגישה של אנשים למידע מהעולם, יש הרבה יותר מודעות לרפואה הפונקציונלית גם בציבור הרחב".

ברפואה הפונקציונלית ניתן לבצע בדיקות רבות לקבלת ממצאים ולהתאמת טיפול אישי. הנטורופת רון יפה עצמו, יחד עם Eco-Lab עובדים עם מעל 20 מעבדות בכל רחבי העולם, אליהן יש אפשרות לשלוח דגימות דם, שתן, צואה, רוק וכדומה - או במילים אחרות, כל ממצא שניתן לבדוק דרכו איך הגוף שלנו מתפקד. "הבדיקות הנפוצות יותר הן בדיקות צואה ושתן שמיועדות למצוא בעיות בתפקוד מערכת העיכול, מהן סובלים הרבה מאוד אנשים", הוא מסביר.

"בדיקות המעבדה הפונקציונליות אינן מסופקות על ידי קופות החולים בישראל, משתי סיבות", מבהיר רון יפה. "ראשית, אין מכשור מתאים לבצע את הבדיקות האלה. המכשור יקר מאוד ולקופות החולים אין אינטרס להביא את המכשור ולבצע את הבדיקות. שנית, גם אם יש מכשור בארץ, אין לקופות אינטרס לבצע את הבדיקות, כי קיימת תרופה שמיועדת לטיפול בסימפטום. דוגמא טובה לכך היא מטופלים הסובלים מתת פעילות בלוטת התריס. קיימת תרופה לכך, אבל היא אינה יעילה במיוחד, והמטופלים ממשיכים לסבול מהבעיה, מבלי לבצע בדיקה מקיפה לבחינת שורש הבעיה".

הבדיקות המדויקות והיעילות ביותר

הבדיקות הפונקציונליות הן מדויקות מאוד, ואחד הדברים החשובים ביותר להשגת תוצאה מדויקת הוא לשלוח את הדגימות למעבדות הטובות ביותר בעולם, המתמחות בחקירת המערכת הספציפית אותה רוצים לבדוק. "ישנן מעבדות, איתן אני עובד, המתמחות רק בבדיקות שתן, או בבדיקות צואה, כדי לחקור ולהעמיק בצורה הטובה ביותר בבעיה הספציפית במערכת העיכול", אומר רון יפה.

רון יפה. "אלה הבדיקות המתקדמות והמדויקות ביותר כיום"צילום: יח"צ

אם הבדיקה מצביעה על תחום ספציפי שטופל באמצעות הרפואה הפונקציונלית, אך המחלה עדיין לא התאזנה, יש אפשרות כי מערכות אחרות עדיין לא מאוזנות, ולכן יש צורך בביצוע בדיקות פונקציונליות למערכות אחרות.

הבדיקות מאפשרות במקרים מסוימים למצוא גורמים למחלות בסביבה הקרובה לאדם. למשל, אם האדם נחשף באופן מתמשך לעובש במסגרת עבודתו או בביתו, הוא עלול לפתח בעיות בריאותיות. ישנן בדיקות המצביעות על כך ובאמצעותן ניתן לדעת מה הגורם לבעיה. תחום נוסף שמתפתח ברפואה הפונקציונלית הוא המחקר הגנטי ההולך ומתפתח. למשל, בעקבות בדיקה מתאימה ניתן לבודד גנים שעלולים להשפיע על פינוי רעלים מהגוף.

לאחר מציאת שורש הבעיה באמצעות הבדיקות, מבוצעת התאמת טיפול אישית לנבדק. "כאשר מטופל מגיע אליי, טיפול ההמשך קשור לנטורופתיה, באמצעות תזונה, תוספי תזונה וצמחי מרפא. במקרים ספציפיים מאוד יש המלצה על טיפול תרופתי קונבנציונלי, ואז המטופל מופנה לרופא כדי להשלים את הטיפול", מסביר רון יפה.

הרפואה הפונקציונלית כאן כדי להישאר

כפי שכבר מובן, הרפואה הפונקציונלית צוברת תאוצה בעולם ובישראל, אך האם היא מיועדת גם לאנשים שאינם סובלים מסימפטומים מסוימים? רון יפה אומר כי גם אנשים בריאים לחלוטין יכולים להיעזר בבדיקות אלה כדי לצפות מחלה עתידית או חשיפה לגורמים מזיקים: "אני לא דוגל ברפואת יתר ובדיקות מיותרות שלא לצורך, אבל מצד שני, לאדם בעל היסטוריה משפחתית של בעיות רפואיות בתחום מסוים, או אדם שיודע שיש לו נטייה למחלות, מומלץ לבצע בדיקה כדי למנוע מחלות עתידיות. לפני ביצוע הבדיקה, רצוי להתייעץ עם איש מקצוע, דוגמת נטורופת".

"לעניות דעתי, הרפואה הפונקציונלית תהפוך להיות העתיד בעולם הרפואה. צפויות להיות יותר בדיקות מגוונות המכסות תחומים רבים, ובעתיד אני מאמין שגם בישראל יהיו מעבדות שיבחנו בדיקות מסוג זה, כך שלא יהיה צורך להיעזר בשירות של מעבדות בחו"ל", צופה רון יפה.