הרוח הגבית של הסכמי אברהם

שנת 2020 תירשם כשנה משמעותית עבור מדינת ישראל, ולא רק בשל מגפת הקורונה, אלא הודות לחתימת הסכמים היסטוריים בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין, שהביאו עימם רוח חדשה ביחסי ישראל ומדינות המפרץ

תומר אבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
תומר אבנון
תוכן שיווקי

פתיחת הקשר עם איחוד האמירויות מאפשר את הרחבת הדיאלוג בענפים רבים כגון איכות סביבה, תיירות, בריאות ועוד. עם זאת, באופן טבעי, הענף בעל הפוטנציאל הגדול ביותר לצמיחה בעקבות ההסכמים הוא הביטחון ושלוחותיו בשל הצורך הקיים והגובר בהצטיידות הנדרשת בעולם ההגנה והסייבר.האמירתים אינם חדשים בתחום, וכבר מצטיידים ומתקדמים זה מכבר, אך לישראל, בהחלט יש מה לתרום ולהיתרם מהקשר המתעצם.

תומר אבנון צילום: באדיבות קבוצת אבנון

ישראל שומרת באופן עקבי על מיקום גבוה ברשימת יצואניות הביטחון העולמיות ונחשבת לשם דבר בעולם בענף זה, כאשר הייצוא הביטחוני של ישראל במהלך 2019 הסתכם על פי הנתונים בכ-7.5 מיליארד דולר. נרמול היחסים עם איחוד האמירויות, שתקציב הביטחון שלה עומד על כ-23 מיליארד דולרים בשנה, צפוי להגדיל את התקציב השנתי, ואף לפתוח דלת לשיתופי פעולה נוספים עם מדינות ערב.

קשרים ביטחוניים ענפים עם איחוד האמירויות קיימים מזה זמן רב, כאשר חברות ביטחוניות ישראליות מוכרות לממלכה מערכות נשק מתקדמות בעסקאות בהיקף של מיליארדי שקלים. הסכמים אלה מעניקים תוקף של נורמליזציה לקשרים עסקיים שהתקיימו "מתחת לרדאר" באמצעות מתווכים, מובילים למיסוד תהליכים עמוקים שהתקיימו במשך השנים באמצעות חברות חזית הרשומות מחוץ לישראל, ומגדילים את האפשרויות לשיתוף פעולה כלכלי.
עד כה העסקאות הביטחוניות התמקדו בטכנולוגיות צבאיות, טכנולוגיות סייבר ואיסוף מודיעין, והמעבר לקשר הישיר ופיזי, הטומן בחובו מפגשים ויצירת אמון ואינטימיות בין הצדדים, תאפשר הרחבה של ממש בעסקאות הללו, כמו לתחום המל"טים, חמקנים, מערכות הגנה אקטיביות מפני טילים ועוד מערכות שכבר מיוצאות.

ישנן פעילויות רבות במעגלים שונים בתחום עסקאות רכישה וקנייה של ציוד צבאי בין ישראל לאיחוד האמירויות ובהן קיימות מעורבות של הדרגים הפוליטיים הבכירים כמו גם בקרב יזמים וחברות פרטיות, כתוצאה משינוי הקשרים שבין המדינות והמעבר מסמוי לגלוי.
חברת ISDEF מקבוצת אבנון, המובילה תערוכות ביטחוניות בינלאומיות בתחומי סייבר, ביטחון והגנת המולדת בארץ ובחו"ל מזה כעשור, זיהתה את הצורך בהצגת התעשייה הצבאית והביטחונית והטכנולוגית וחתמה על הסכם שיתוף פעולה בלעדי עם IDEX, התערוכה הבינלאומית הגדולה בעולם הערבי בתחומי צבא וביטחון, המתקיימת אחת לשנתיים באבו דאבי, בראשה עומד נשיא איחוד האמירויות והמפקד העליון של הכוחות המזוינים של ה-UAE, שייח חליפה בן זייד אל נהיאן.

במסגרת ההסכם IDEX תהיה אחראית על הביתנים הלאומיים, משלחות הבכירים ונציגי הממשל רמי הדרג שצפויים להגיע לתערוכת 2021ISDEF שתתקיים בנובמבר בישראל. ההסכם בין הצדדים מהווה בשורה חשובה למדינת ישראל במסגרת יחסי הנורמליזציה ונדבך עסקי חשוב לחברות הישראליות, ויאפשר להן הזדמנות יוצאת דופן לקחת חלק בתערוכה עם קהלים ומדינות שטרם נחשפו להם ולממש בתוך כך את הפוטנציאל המסחרי והכלכלי הטמון במדינות אלה.

הסכמי אברהם והדינמיקה שהחלה בעקבותיהם מייצרים הזדמנויות רבות לתעשייה הביטחונית הישראלית, על כל גווניה וסוללים את הדרך לנורמליזציה ולעידן של שותפות עם מדינות המפרץ ואולי אף מעבר לכך, ולא רק בשל השכנות הגיאוגרפית והאיומים המשותפים מצד גורמים עוינים, אלא גם מתוך רצון לשלום ונורמליות. אחרי מספר ביקורים שם בעת האחרונה, אני יכול להעיד שהרוח הזו לגמרי נושבת ברחוב.

תומר אבנון הוא מייסד ונשיא קבוצת אבנון