שנת הסייבר הישראלית

השנה האחרונה הייתה מאתגרת ודרמטית עבור המשק הישראלי. מגפת הקורונה גבתה מחירים בכל תחומי החיים ואת השפעותיה נראה גם בשנים הקרובות. עם זאת, נוצרו גם הזדמנויות יוצאות דופן המהוות נקודת אור ומקור לגאווה ישראלית

עופר שרייבר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
עופר שרייבר
תוכן שיווקי

ענף הסייבר הישראלי השכיל לנצל את המשבר לטובת צמיחה ורשם בשנה האחרונה הצלחות והישגים חסרי תקדים. עתות משבר הן כר פורה לפשיעה ככלל, ובאופן ספציפי למתקפות סייבר. במציאות שבה אנשים ברחבי העולם נאלצו לעבוד, ללמוד ולנהל את חייהם מהבית, פתרונות סייבר הפכו למצרך חיוני ודחוף, כמו גם לאחד מהנושאים הבוערים על סדר היום של דירקטוריונים והנהלות של ארגונים בעולם. ואכן, קהילת הסייבר הישראלית פיתחה בשנה האחרונה פתרונות פורצי דרך בקצב מסחרר וייצאה לעולם כמה מן החברות הבולטות והמשפיעות ביותר בשוק הסייבר העולמי.

עופר שרייבר צילום: מקסים דינשטיין

2020 הייתה שנת שיא בגיוסי כספים של סטארטאפים ישראלים בתחום הסייבר, עם השקעות שזינקו ב-97% בהשוואה ל-2019 והסתכמו ב-2.75 מיליארד דולר. מדובר בסכום מדהים המשקף כמעט שליש מכלל השקעות הסייבר בעולם באותה התקופה. נראה שהדבר רק פתח את תיאבון המשקיעים, שהמשיכו להזרים כספים לענף גם ברבעון הראשון של 2021 בהיקף חסר תקדים. תוך שלושה חודשים בלבד גייסו חברות סייבר ישראליות כ-1.5 מיליארד דולר, מה שהציב את הענף המקומי במקום השני בגיוסי הון, כשלפניו רק ענף הסייבר האמריקאי. האטרקטיביות הגדלה של חברות סייבר ישראליות והצלחתן הגדולה בשוק העולמי מתאפשרת גם הודות להתבגרות ושינוי תפיסה בקרב יזמים ישראלים הבוחרים כיום לבנות חברות גדולות עם חזון ארוך טווח על פני אקזיטים מהירים.

היקף ההשקעות גרם לעוד ועוד סטארטאפים ישראלים להיכנס לרשימה היוקרתית של חדי קרן, כלומר כאלה ששווין עולה על מיליארד דולר. כמשקיע בקרן הון סיכון המתמחה בהשקעות בתחום הסייבר, אני חווה ממקור ראשון את העניין הרב שזוכים לו סטארטאפים ישראלים בשוק העולמי, הן בקרב משקיעים והן מצד לקוחות. כך למשל, שתיים מחברות הפורטפוליו שלנו, אורקה סקיוריטי ואקסוניוס נכנסו לסטטוס של חדי קרן בחודשיים האחרונים לאחר שגייסו השקעות של מאות מיליוני דולרים וגם יתר חברות הפורטפוליו שלנו דיווחו בשנה האחרונה בזו אחר זו, על גיוסים מוצלחים. המוניטין שצברו יזמי סייבר ישראלים בעולם הוא מדהים והמגפה גם צמצמה את מגבלת המרחק בין השוק הישראלי לאמריקאי ותרמה עוד יותר ליכולת שלהם להצליח מעבר לים. הצמיחה של חברות ישראליות מחייבת אותנו כמשקיעים להמשיך ולהעניק להן את הערך המוסף המתאים, ולסייע להן בשלבים הקריטיים של התפתחותן לטובת הצלחה בשוק הגלובלי.

השנה ראינו גם צמיחה מרשימה של חברות הייטק ישראליות במגוון תחומים. מבחינת יזמי הסייבר, שהתרגלו לחפש את לקוחותיהם מעבר לים, זוהי בשורה אמיתית. התבססות חברות הייטק כמו Wix, Fiverr, Appsflyer ו-JFrog, הופכת אותן ללקוחות פוטנציאלים עבור חברות הסייבר הישראליות, כאן מעבר לפינה.

הצלחת ענף הסייבר המקומי והכסף הזר שזורם למדינה בעקבותיה, תומכים בכלכלה הישראלית, ביצירת מנהיגות חדשה ומקומות עבודה. שגשוג החברות בפורטפוליו נמצא בראש מעיינינו, ולכן זו גאווה גדולה כשהמשימה שלנו עולה בקנה אחד עם טובת המשק הישראלי.
בהסתכלות עתידית, אין ספק שיש מקום בזירה העולמית לסטארט-אפים ישראלים נוספים. הזמן המתאים לפתח מוצר חדש הוא לא כשהלקוחות מתחננים שיפתרו להם בעיה קיימת, כי אז ככל הנראה יהיו כבר מספר מתחרים שיודעים לספק פתרון. במקום זה, כדאי ליזמי הסייבר לזהות צורך עתידי לפני שהלקוחות הפוטנציאליים שלהם איתרו אותו. אם ישכילו בכך, יגדילו את הסיכויים שלהם לבנות את הצ'קפוינט או סייברארק הבאה.

עופר שרייבר הוא שותף ומנהל הסניף הישראלי, קרן YL Ventures