קרן מיראז' ישראל: 20 שנות פילנתרופיה

הקרן הפילנתרופית מיראז' הוקמה בשנת 1998 על ידי דיוויד ולורה מיראז', משפחה יהודית ממוצא אירני המתגוררת בארה"ב. הקרן פועלת בישראל במגוון תחומים חברתיים שמטרתם לחזק את החברה הישראלית על כל גווניה. ניקול הוד סטרו, מנכ"לית קרן מיראז' ישראל, מספרת על פעילותה הענפה של הקרן / ענת יפה

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות קרן מיראז'
צוות קרן מיראז' צילום: עידן אסלן
תוכן שיווקי

השאיפה לחברה ישראלית משגשגת ומלוכדת, אליה חותרת קרן מיראז' ישראל מתחילה במעגלים של שינוי. "המשימה שלנו בישראל היא להעצים אנשים וקהילות ולהאיץ מעגלי שינוי בחברה הישראלית", מספרת בגאווה ניקול הוד סטרו, מנכ"לית קרן מיראז' ישראל. "במהלך השנים השקיעה הקרן למעלה מ-200 מיליון שקלים ותמכה במאות יוזמות ופרויקטים שנגעו במאות אלפי אנשים ברחבי הארץ, זאת תוך כדי פעילותה בשתי זירות מרכזיות: פיתוח קהילה ופיתוח הנגב".

כיצד פעילה הקרן בתחום פיתוח הקהילה?
"כחלק מפעילות פיתוח הקהילה שלנו, אנו מובילים ארבע תוכניות עיקריות: תוכנית "כנפיים", התומכת מדי שנה ביותר מ-3,500 חיילים בודדים עולים ומספקת להם את הכלים הדרושים לכניסתם לחברה הישראלית כאזרחים בטוחים ופעילים. התוכנית מהווה רשת ביטחון תומכת שמסייעת להם להשיג את יעדיהם ושאיפותיהם האישיות. תוכנית לחיזוק הקהילה הפרסית וחשיפת התרבות הפרסית היהודית בישראל - נועדה לקדם את הקהילה, בעיקר באמצעות תוכניות מנהיגות נשים. תוכנית "פק"ל" לבניית קהילות בקרב חיילי המילואים לחיזוק מחויבות החיילים ליחידותיהם והעצמת הערבות ההדדית בתוך היחידה ומחוצה לה. ותוכנית "מחוברים לחיים" המחברת בין בני נוער וסטודנטים לאזרחים ותיקים, במטרה להנגיש את הטכנולוגיה והשימוש בסמארטפונים לאזרחים ותיקים כאמצעי לחיזוק קשריהם החברתיים והמשפחתיים".

כיצד פעילה הקרן בתחום פיתוח הנגב?
"מזה 15 שנה הקרן פעילה בנגב ותומכת במגוון פרויקטים, החל מתוכניות תעסוקה ויזמות, עשרות פסטיבלים ואירועי תרבות ותמיכה ברשויות מקומיות בפיתוח תוכניות אסטרטגיות לצמיחה דמוגרפית, פיתוח עירוני, צמיחה כלכלית, בריאות ותחבורה. היום אנחנו ממוקדים בקידום השגשוג הכלכלי של הנגב באמצעות שתי תוכניות: מיזם 'DeserTech' שתומך בבניית אקוסיסטם של חדשנות בתחום טכנולוגיות המדבר, ותוכנית לקידום תיירות חקלאית בנגב בדגש על תיירות יין. בחרנו בתחומים אלה כפרויקטים המרכזיים שלנו בשנים הקרובות, כיוון שאנחנו מאמינים כי הם יהוו מנועי הצמיחה הכלכליים בנגב.

"מיזם DeserTech מהווה את עמוד התווך של רובע החדשנות שהוקם בבאר שבע. במסגרת זו הוקמה קהילת חדשנות יחד עם המכון הישראלי לחדשנות, אוניברסיטת בן גוריון והמשרד להגנת הסביבה. הקהילה מאגדת חברות סטארט-אפ, חוקרים, תעשייה, ארגונים בינלאומיים וקובעי מדיניות ונועדה לחזק את הקשרים בין גורמים אלה כדי לעודד פיתוח, התאמה ומסחור של טכנולוגיות המאפשרות לחיות חיים ברי קיימא באקלים צחיח, ובמקביל להפוך את באר שבע והנגב למרכז יזמי עולמי לטכנולוגיות אלה.

"אנחנו צופים כי לקהילה שהקמנו תהיה השפעה נרחבת בחיבור שבין מפתחי הטכנולוגיות החדשניות ביותר, שעונות על אתגרי החיים במדבר, לבין פיתוח הכלכלה בנגב, הן בהגדלת מספר מקומות העבודה והן בביסוס הנגב כמרכז עולמי לחדשנות בתחום.
"מטרת התוכנית לקידום התיירות החקלאית היא להפוך את הנגב ליעד תיירותי שמושך תיירים בינלאומיים ומקומיים שמחפשים אחר חוויה מדברית אותנטית. הנגב עשיר במגוון אתרים חקלאיים ולכן הוא מהווה קרקע פורייה להפוך אותם לאטרקציות תיירותיות. במסגרת זו, יחד עם ארגון "השומר החדש", הקמנו מועדון יקבים רשמי ליקבים הפועלים בנגב. המועדון, שמאחד את 15 היקבים שפועלים באזור, פועל לשפר את חוויית הביקור ביקבים, יכולות המכירה שלהם וחיבורים למוקדי התיירות סביבם, בדומה למועדוני היקבים בארץ ובעולם. חשוב לציין כי הנגב מציע חוויה ייחודית של תיירות יין שלא ניתן למצוא כמעט בשום מקום אחר בעולם".

מה המסר שחשוב לך להעביר?
"יחד עם הצוות המקצועי שלנו, אנחנו פועלים בסטנדרטים הגבוהים ביותר על מנת להוציא אל הפועל את החזון המרכזי של דיוויד מיראז׳, שהקים את הקרן יחד עם משפחתו. הבסיס לפעילותנו הוא התפיסה של דיוויד שכאשר מחזקים יחידים וקהילות, מאפשרים להם, בתורם, לחזק אחרים – זה כוחה של העצמה".