הקטר של ההייטק הישראלי: הסייבר שובר שיא נוסף

ברבעון הראשון של 2021 נשבר שיא כל הזמנים: חברות סייבר ישראליות גייסו יחד למעלה מ-1.5 מיליארד דולר, הממקמים את ישראל במקום השני מכלל השקעות הסייבר בעולם. מומחים ויזמי סייבר מסבירים על התנאים שהאיצו את הגידול והפוטנציאל להמשיך ולייצר את חברות הענק הבאות

אופיר אבסלנדר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
אופיר אבסלנדר
תוכן שיווקי

שנת 2020 הסתיימה כשנת גאווה לסייבר הישראלי, הקורונה שלחה את העולם לנהל קשרים חברתיים ובילוי מרחוק דרך האונליין. כך גם כל שוק העבודה בעולם, שהשתנה וחיזק את התבססותו על תקשורת דיגיטלית. השינויים המהירים האלו היו חגיגה להאקרים, שתפסו את העולם החדש כשהוא אינו מוכן מבחינת כלי הגנה על כל התקשורת הדיגיטלית, הפרטית והעסקית.

כתוצאה מכך הייתה השנה שחלפה שנת שיא לסייבר הישראלי, שזכה להשקעות רבות וייצר חברות סייבר שכל אחת מהן הגיעה לשווי של מיליארדי דולר. אם נמדוד הצלחה במספרים, השנה הסתכמה בהשקעות של 2.9 מיליארד דולר בחברות סייבר ישראליות, שהגיעו להיקף של 31% מכלל השקעות הסייבר בעולם והציבו את ישראל במקום השני אחרי ארה"ב.
אך הקטר של ההייטק הישראלי אינו עוצר והחודש נשבר שיא נוסף. בסיכום הרבעון הראשון של השנה הגיעו גיוסי הסייבר הישראלי לסכום כולל של 1.5 מיליארד דולר. "ההשקעות שאנחנו רואים הן תוצאה ישירה של הנזקים והסיכונים המתרחשים מחוסר מיגון. ראינו ברבעון שחלף את דרישת הכופר הגבוהה אי פעם - 50 מיליון דולר - כתוצאה ממתקפה על יצרנית המחשבים Acer", אומר פבל גורביץ', מנכ"ל חברת הסייבר גארדיקור (Guardicore).
"הסייבר הישראלי הופך לסיפור הצלחה בקנה מידה עולמי כיוון שחברות ישראליות-גלובליות מצליחות להביא לעולם את פתרון האבטחה הדרוש לשוק שיש בו היקף מכירות עצום. זה גורם למשקיעים להבין את הפוטנציאל והרצון להשקיע בשלב מוקדם בענף שמייצר חברות מצליחות", מוסיף גורביץ'. "גם שיבושי הקורונה זרזו את צמיחת הסייבר הישראלי, לא רק מצד הביקוש לפתרונות אבטחה אלא גם בכל הקשור למכירות. אם פעם היה יתרון במכירות לחברות סייבר שמחזיקות צוותי מכירות גדולים באזורים שונים בעולם, כיום כשהמכירות נעשות בזום, בין אם ע"י צוות מכירות לוקאלי או שנמצא מעבר לים, אין יתרון אמיתי לקרבה הגיאוגרפית ללקוח וקל יותר למכור לשווקים זרים בהיקפים גדולים יותר. את אותו דבר אפשר לומר גם על גיוסי הון, יש הרבה כסף בישראל, אבל יש עוד יותר כסף בחו"ל במרחק שיחת זום".

קרן גלילות קפיטל היא קרן הון סיכון שמשקיעה בסייבר הישראלי במשך יותר מעשור, לדברי קובי סמבורסקי, מייסד ושותף בקרן: "לאורך העשור האחרון ראינו חברות סייבר שבסופו של יום מבצעות אקזיט ונרכשות ע"י חברות טכנולוגיות גדולות, בעיקר זרות. בשנה האחרונה המגמה הזו התהפכה ויותר חברות סייבר רואות עצמן כחברות שגדלות ונשארות לטווח ארוך".

מה גרם לשינוי הזה?
"לשינוי הזה הובילו מספר סיבות. תעשיית ההייטק בישראל התבגרה מאוד, בעשור האחרון פועלים יזמים סדרתיים שמכרו חברות מוצלחות ומקימים את החברה השנייה והשלישית שלהם. הם יותר מנוסים, טועים פחות ויודעים מה לעשות, זה מייצר כבר מההתחלה חברות חזקות יותר שיודעות לרוץ מהר. הדבר הזה תקף גם לאנשים שעבדו בחברות מוצלחות בתחום אבטחת המידע, צברו ידע וניסיון איך לבנות חברה ועכשיו מקימים חברות כיזמים או כעובדים ראשונים בסטארטאפים טובים. הניסיון הזה פוגש בשוק אפשרויות מימון רחבות מבעבר. יש בשוק יותר כסף שמחפש השקעות בתחומי הטכנולוגיה ובסייבר בפרט. האפשרות לגייס היום יותר כסף מעודדת חברות להמשיך להתפתח למרות שהן לא רווחיות בתהליך הצמיחה שלהן והגיוסים מאפשרים להן לא להימכר מהר. יש לזכור שמרבית החברות שהביצועים שלהן הובילו לשיאי השקעות הן חברות שמפתחות מוצרים לשוק חדש, לדוגמה תחום הענן, מכאן שאין להן תחרות מול תאגידי סייבר ותיקים והשווי שניתן להן משקף גם את ההזדמנות האמיתית לבנות חברות גדולות".

חברות הענק הבאות
דוגמה להגדלת ההשקעות בסייבר הישראלי אפשר לראות דרך גיוסי הון שביצעה בשנה שחלפה חברת Salt Security. אם בעבר היה מקובל שסטארטאפ יצא לגיוס הון בכל שנתיים בממוצע, בשנה שחלפה ראינו יותר חברות סייבר שמגייסות השקעות בשני מקבצים שונים במהלך שנה אחת.

רועי אליהו, מנכ"ל וממייסדי החברה, מסביר מה המניע לגיוס הון נוסף: "לא גייסנו שתי השקעות בשנה אחת מתוך מניע של מחסור בכסף בקופת החברה. למעשה בזמן גיוס ההשקעה השנייה עשרות מיליוני הדולרים שגייסנו לפני כן היו בבנק ולא הגענו אפילו להשתמש בהם. אנחנו מוכרים את המוצר שלנו בהיקפים גדולים וקצב שריפת המזומנים שלנו קטן מאוד בגלל ההכנסות שאנחנו מייצרים. בכל זאת הסכמנו לקבל שתי השקעות בשנה אחת כי הקמנו את Salt Security במטרה שתהפוך להיות חברה גדולה ומשמעותית בתחומה. המשמעות של ההשקעה השנייה הייתה כניסה לחברה של שותף אסטרטגי - קרן סקויה קפיטל האמריקאית, המשקיעה בחברות כדי לבנות חברות נאסד"ק גדולות ולא כדי לחפש אקזיט מהיר. קרן סקויה קפיטל מוכרת כמשקיעה ב-Zoom, Google, WhatsApp, PayPal YouTube ובתחום הסייבר כמי שהשקיעה בחברת Palo Alto Networks. בסקויה הבינו את הקטגוריה העצומה שנפתחה סביב המוצר שפיתחנו וזיהו אותנו כמובילים מרכזיים בשוק".
שנתיים בלבד לאחר שהוקמה הכריזה חברת Orca Security שגייסה 210 מיליון דולר ושווייה עלה ל- 1.2 מיליארד דולר. לדברי גיל גרון, ממייסדי החברה: "נכון שבהסתכלות מהצד ההשקעות בתעשיית הסייבר הישראלית נראות לא הגיוניות בהשוואה לענפים אחרים בהייטק. רואים המון חברות שמקבלות שווי של למעלה ממיליארד דולר וסבבי גיוס הון של מאות מיליוני דולרים הפכו לדבר שבשגרה. אבל ניתוח של השוק מראה ששווי של למעלה ממיליארד דולר לחברות סייבר הן הערכות נמוכות במקרים רבים. יזמים ישראלים החלו לבנות חברות יותר גדולות ולשווקים מתפתחים, שוק אבטחת הענן שאנו פועלים בו יגלגל תוך שלוש שנים כ-11 מיליארד דולר. השילוב בין הדברים מוליד יותר השקעות בסייבר הישראלי כי הפוטנציאל הוא אדיר.

"אנחנו רואים את ההתבגרות של ענף הסייבר דרך יזמים ישראלים מנוסים מאוד שיודעים לבחור שוק נכון לפעול בו, להבין את הפוטנציאל שבו ולייצר את חברות הענק הבאות. גם משקיעים זרים מבינים זאת ואפשר לראות שיש קרנות גדולות בינלאומיות שבשנתיים האחרונות החלו להשקיע בסייבר הישראלי או הגבירו את הפעילות, כמו GGV Capital או ICONIQ. יש לישראל מוניטין מעולה בתחום הסייבר בעולם וזה מעודד השקעות זרות, וזה לא קיים בכל סקטור בתחום הטכנולוגיה".